Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/cechy/berounka.aspx
Home ČR - Čechy Berounka Mapa

Řeka Berounka

65% Oblíbenost řeky


Raft.cz doporučuje tyto firmy:

Největší místní půjčovna na řece Berounce, kanoe, rafty, kajaky, vodácký instruktor, školní akce, firemní akce

Milí vodáci. Jsme malá půjčovna v Plzni nad řekou, ale máme toho hodně, co na Berounku potřebujete, ať jedete na vodu sami, s kamarády, s dětmi, s pejskem, nebo třeba s tchýní.

 • Pramen : soutok Mže a Radbuzy
 • Délka toku (sjízdné) v km : 139
 • Obtížnost :
    Úsek Říční km Obtížnost
  horníPlzeň - Roztoky 138.9 - 63.0ZWC +
  dolníRoztoky- ústí do Vltavy63.0 - 0.0ZWC

 • Podmínky: nenáročná odpočinková řeka vhodná pro začátečníky, která má mnoho jezů bez propustí a je bez obtížných ale i větších peřejnatých úseků. Sjízdná bývá již od soutoku řek v Plzni, odkud teče pomalým proudem až do Roztok hezkým, velmi řídce osídleným širokým údolím. Silnice jsou často vzdálené a vlakem je dostupná jen v podstatě v dolní části. Na trase se můžete setkat s mnohými historickými památkami. Nejprve jsou v okolí zříceny hradů Libštejn, Krašov a Týřov a od Skryjí jsou jednat vidět sklaní útvary, ale také zde můžete poznávat místa z knih Oty Pavla, jako je přívoz Jana Proška. U přívozu je na pravém břehu pamětní síň Oty Pavla. Nad přívozem je také známá hospoda U Rozvědčíka. V tomto údolí až do Roztok se plánovala stavba přehrady, ale zatím k ní nedošlo a snad i nedojde. Od mostu v Roztokách je to asi 1,5 km na hrad Křivoklát, který byl původně přemyslovským hradištěm přebudovaným ve 2. polovině 13. století na gotický hrad. Pod Berounem je nedaleko řeky náš nejslavnější hrad Karlštejn. Na Berounce v podstatě v celé délce je několik přírodních rezervací a dvě chráněné oblasti. Od Zvíkovce je chráněná krajinná oblast Křivoklátsko vyhlášená organizací UNESCO za biosférickou rezervaci a od Berouna následuje CHKO Český kras.
 • Sjízdná na čem, kdy, pro koho:
  Limity sjízdnosti jsou definovány pro plastové kánoe se středně zkušenou posádkou, která si dokáže i za nižších stavů najít proudnici s dostatkem vody. Pro majitele kajaků, zkušené vodáky nebo pro vodáky, kterým nevadí občasné přetahování, může být limit nižší. Naopak pro rafty, laminátky nebo začínající vodáky je obvykle nutné vody více.
  ÚsekkdyVodočetAktuálně CHMU Aktuální sjízdnost
  hornívětšinou celoročně minimum: 85 cm
  úsek: z Plzně
  vodočet: Plzeň B.H.
  měřeno: 23.09. 4:00
  91 cm (4,21 m3/s)
  teplota: 15oC
  dolníminimum: 75 cm
  úsek: z Roztok
  vodočet: Beroun
  měřeno: 23.09. 5:00
  73 cm (7,58 m3/s)
  teplota: 16oC
  Mapa sjízdnosti
  Statistika sjízdných dnů v měsíci - úsek z Plzně
  (Sjízdnost v zimních měsících může být výrazně ovlivěna zámrazy vodočtů!)
  Ještě podrobnější informace o sjízdnosti o tomto úseku?

  Statistika sjízdných dnů v měsíci - úsek z Roztok
  (Sjízdnost v zimních měsících může být výrazně ovlivěna zámrazy vodočtů!)
  Ještě podrobnější informace o sjízdnosti o tomto úseku?

 • Charakter řeky:
  Úsekšířka, typ korytaokolítyp lodědoporučeno prorychlost plavby
  horní8 - 12mhluboká zalesněná údolíotevřenézačátečníky5 km/h
  dolní20 - 30mširoká údolí, lesy, chatyotevřenézačátečníky4 km/h

 • Nejhezčí úsek: horní
 • Nebezpečný úsek:
 • Obvyklý začátek a konec: Plzeň 138, Chrást 124.6, Roztoky 62.5, Beroun 35.2, Praha na Vltavě
 • Plavbu spojit s řekou: s přítoky Berounky (Mže, Radbuza, Úhlava, Úslava, Klabava, Střela ...)
 • Přístup k řece: silnice mezi Plzní a Skryjemi jen občas, pak velmi dobře. ČD v horním úseku ne.
 • Tábořiště: menu tábořiště (Přidání nového odkazu )
 • Itineráře:
  den Obvyklý začátek a konec r. km km Památky a zajímavosti
  1. Plzeň - Nadryby 138,8 - 119,0 19,8  
  2. Nadryby - Liblín 119 - 103,5 15,5 zřícenina Libštejn
  3. Rakolusky - Zvíkovec 103,5 - 81,3 22,2 zřícenina Krašov
  4. Zvíkovec - Višňová 81,3 - 64,8 16,5 zřícenina Týřov, Skryjská jezírka, muzeum J. Barranda, muzeum Oty Pavla u přívozu Nejhezci usek (the best part)
  5. Višňová - Sýkořice 64,8 - 51,7 13,1 zámek Křivoklát
  6. Sýkořice - Beroun 51,7 - 35,4 16,3  
  7. Beroun - Zadní Třebáň 35,4 - 21,3 14,1 zřícenina Tetín, Koněpruské jeskyně, zámek Karlštejn Nejhezci usek (the best part)


Řeku už jeli: (249)
zapsat do zápisníku jel jsem ji taky (zapsat do zápisníku) Chystám se na ni
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Windy
76 Plzeň - Roztoky nad jez ZW 15.9.20- 17.9.20 packraft Hodnoceni
Vodočet: Bílá Hora 92 cm Popis: Připlula jsem po Mži. Zkoumám kousek Radbuzy a poté pokračuji po Berounce. Tábořím na místě, co mi před chvílí poradil Marko Čermák. Měl na břehu fantastický tábor - starý stan, starobylou kánoi, ohýnek, banjo opřené o loď... Další noc spím na Ostrově dávné touhy, kde v roce 1924 měli tábor woodcrafteři. V noci déšť. Pošmourný dojezd do Roztok. Poněkud znavená z těch volejů, ale jinak to bylo pěkné, zvláště krajina okolo a k tomu nějaké zajímavé zážitky. Na řece naprostý klid, pohodová osamělá plavba.Více na webu.

Adam P.
95 Chrást U Dolanského mostu - Planá - Třímany U Mloka - Skryje Ahoj - Višňová I. - Račice U Jezu - Alkazar ZW 23.8.20- 28.8.20 laminátová kánoe Hodnoceni
Vodočet: Popis: Burlak fleet akce sobota - sobota - Burlak Jan Adam a jeho laminátový/epoxidový cirkus na řece. Nádherné malované laminátové kanoe, různorodá skupina s dětmi, středoškoláky a třicátníky. Plulo nás 19, veselo byl se sparťanem Lukášem ala Prchalem, Davidem ala Babicou a ozdobou byla vodácká víla Bětka. Stavění stanů při vichru, spaní pod širákem, noční výprava na vodopády co svět neviděl (Karáskův) a vodní smršť na Alkazaru, to byly střípky skvělého splutí na Burlak fleet. Paráda.

Poustva
15 Bílá hora - přívoz Nadryby ZW 21.8.20- 22.8.20 plastová kánoe Hodnoceni
Vodočet: vodočet Plzeň B.H., stav: 110 cm, 9.2 m3/s, úsek: z Plzně Popis: v pátek odpo sám s dětma do Dolan, kvalita vody bídná, ale pro vedro jsme tam občas vlézt museli. Při večerním mytí od písku se Jíra se Sylvou přitopili a Libi ve vestě odnesl proud, večer Klarka dovezla spacáky a všichni pod širákem. Od rána s druhou vydrou a se skauty. Voda fajn, zážitek s topením děs, tak hodnoceno doprostřed.

Lasička
32 Beroun - Radotín ZW 19.8.20 nafukovací kajak Hodnoceni
Vodočet: vodočet Beroun, stav: 110 cm, 26.5 m3/s, úsek: z Roztok Popis: Konečně po dlouhé době. Dnes jsem se po obědě uvolnil z práce a vyrazil na Berounku. Při víc jak 20 kubikách teče místy docela pěkně a člověk nikde nedrhne. Tolik vody v srpnu nepamatuju. Lodí málo. Rybářů pod Třebání mnoho, ale přátelští. Před Radotínem kolonie asi 1000 kachen divokých. 32 km za odpoledne a večer, prostě dobrý.

Poustva
15 Bilá hora - Nadryby ZW 1.8.20 plastová kánoe Hodnoceni
Vodočet: B.H. 90 cm / 4m3 Popis: Se všema dětma na Vydře, s logistickou podporou maminky. Povedená dětská voda - dostatek koupání, nanuků, v klidu. Pekelné vedro, takže hodně ve vodě, která byla od Bukovce krásně čistá, před Bukovcem koupací místa nejsou, pak dostatek. Za takhle malé vody jsem to ještě nejel, z vlnek v Dolanech a Telíně nezbylo nic, ale bez drhnutí. Vypnuté MVE v Bukovci a Nadrybech, takže se z podjezu dalo odjet jen s mírným škrtáním. Zásun do Klabavy k poslední chatě. Holky trénovaly plavání ve vestě. I tak pro děti malinko dlouhé, ideální by bylo nasedat v Bukovci.

Thomas
35 Dolany - u Mloka ZW 29.7.20- 30.7.20 plastová kánoe Hodnoceni
Vodočet: vodočet Plzeň B.H., stav: 94 cm, 4.8 m3/s, úsek: z Plzně Popis: Plavba s dětma, koupánky a radovánky. Jel jsem s Fildou, Špeldou a Sončou na sambě. Celkem 4 lodě. Hroznej volej, jinak pohoda.

Neplavec
10 Beroun-Karlstein ZW 25.7.20 laminátová kánoe Hodnoceni
Vodočet: Popis:

OBr
62 Chrást - Roztoky (km 125 - 63) ZW 25.7.20- 27.7.20 plastová kánoe Hodnoceni
Vodočet: vodočet Plzeň B.H., stav: 90 cm, 3.9 m3/s, úsek: z Plzně Popis: Třídenní. Nástup v sobotu, takže kemp připomínal Václavák, ale protože jsme se nezdžovali a šli rovnou na vodu, největší dav už jsme na řece nepotkali. Řeka je příjemná, čistá, dlouhý (vyloženě) volej tu není. Jezy Darová, Žikovský a Libštejnský mlýn stažené přes korunu. První etapa (27 km) až do tábořiště na Rybárně - dobrá volba: jak co se stanování, tak stravování týká. Kobylka, kde jsme stavěli na jedno, byla neuvěřitelně přelidněná. Druhý den do Šlovic (etapa 21 km). Zvíkovec šel přetáhnout, konečně trochu nutné snahy přinesl Kočkův mlýn s následnou peřejkou v obloučku. Kemp v pohodě - hezká louka, záchod a voda, víc nebylo potřeba, stánek jsme stihli až ráno. Do kempu se dá dostat jak náhonem, tak pod jezem Čilá, který jsme si nechali na poslední den (závěrečných 14 km). Nabrali jsme mnohem míň (skoro nic) než bych čekal - jen nezmatkovat a pohoda :-) Od Týřova k Rozvědčíkovi neuvěřitelný klid - bez lidí, lodí, silnic, chatek; paráda... Za tři dny se to dalo, ale lépe by to bylo na čtyři (nebo zkrátit - což ale nejde, protože tu chybí vlak :-( ) Poznámka: hlady ani žízní tu člověk rozhodně neumře, stánků je tu plno, ale nějaký Coop nebo podobně by se hledal marně, takže na to myslet.

Zobrazit další podrobnosti o této řece ze zápisníku
Průvodce kilometráží:

Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

17.04.18 Berounka: Ahoj všem vodákům Od května do listopadu bude zavřený Dolanský most ( rekonstrukce ) https://plzens ... více
03.08.16 Berounka: V Černošicích opravují jez. Je tam nová retardéra, která ale končí malým rybníčkem a zabijáckými tře ... více
27.07.15 Berounka: Ahoj všichni, včera v podvečer jsme se vrátili z Berounky. Jeli jsme ji v termínu 23. - 26. 7. 201 ... více
30.06.13 Berounka: Na jezu v Berouně je po povodni zcela zničena šupna po pravé straně ve šlajsně. Je tam sice nájezd, ... více
06.09.10 Berounka: Jeli jsme 10. - 13. června Berounku od Sýkořic z Míšova ranče do Karlštejna s dětma - 3 šestimístné ... více
03.07.08 Berounka: 28.-29.6.08 Spojené rybníky Berounské z Berouna do Prahy při stavu 80 cm v Berouně. Berounská Čertov ... více
12.05.08 Berounka: Ahoj vodáci, o víkendu 8. - 11. 5. 2008 jsme podnikli naší první letošní plavbu. Splouvali jsme úsek ... více
17.07.07 Berounka: Ahoj! Jeli jsme Berounku 14.-15.7. z Dolan do Rybárny v Rakoluskách.K našemu překvapení nebylo na ře ... více
16.07.07 Berounka: Berounský kanál znám, trénujeme na šlajsně prvního jezu. Za nižšího stavu vody je pod šlajsnou pěkná ... více
05.06.07 Berounka: Ano, Nezabudický jez je po rekonstrukci, ale lze jej sjíždět při dostatečném průtoku po spádové desc ... více

více ... Přidat Hotline
Reklama
Spolujízda (pendl aut)

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.