Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/CECHY/rozkossky.aspx?ID_reky=297
- Reklama -
Půjčovna lodí Otava tour
Mapa

Umělé kanály Rozkošský potok

64%
  • Pramen: vytéká z přehrady Rozkoš
  • Délka toku (sjízdné) v km: 3.6
  • Obtížnost:
      Úsek Říční km Obtížnost
    celýhráz - ústí do Metuje3.6 - 0.0ZW
  • Podmínky: umělý potok bez překážek, peřejí, kamenů a s poměně rychlou vodou v regulovaném korytě. Slouží pro odvod vody z přehrady do Metuje.
  • Sjízdná na čem, kdy, pro koho:
    Uvedené limity sjízdnosti nejsou pevně danou hranicí. Jde o orientační doporučení pro plastové kánoe se středně zkušenou posádkou, která si dokáže i za nižších stavů najít vhodnou proudnici. Skutečný limit je vždy individuální a závisí na typu lodě, zkušenostech vodáka i ochotě občas vystoupit z lodě a přetáhnout ji přes mělčí úseky. Zkušení vodáci tak často splouvají řeky i za nižších stavů pod limitem sjízdnosti, zatímco pro rafty, laminátové lodě nebo začínající vodáky bývá potřeba vody více.
    ÚsekkdyVodočetAktuálně PLA Aktuální sjízdnost
    celývětšinou celoročněoptimum 5 m3/s pro pokračování po Metuji novým korytem, minimum: 2 m3/s
    úsek: od Rozkoše
    Rozkoš
    07.08. 10:50
    56 cm
    3,1 m3/s
    Mapa sjízdnosti

    Statistika sjízdnosti - úsek od Rozkoše

    Historie úseku
    Měsíc123456789101112
    Rok 2026069000157
    Rok 202500000041740614
    Rok 202426212210001725243071
    Rok 202328243130902202361518
    Rok 20221962223103002250
    Rok 20210213030111023000
    Průměr121314108112815877
  • Charakter řeky:
    Úsekšířka, typ korytaokolítyp lodědoporučeno prorychlost plavby
    celý 5 - 6mvětšinou louky, uprostřed les a pěkné údolíčkokajak, samovylévací loďzačátečníky6 km/h
  • Nejhezčí úsek:
  • Nebezpečný úsek: ústí do Metuje - pozor na velmi nebezpečný most se 2 pilíři, které jsou však nízké. Voda se tříští o ně, takže nájezd je težký. Vzhledem k regulovanému korytu je nutno zastavit včas již 200m před ústím na mostě a lépe přenést. U mostu není možnost zastavit - rychlý proud bez vracáků a prudký výstup na břeh
  • Obvyklý začátek a konec: hráz - ústí
  • Plavbu spojit s řekou: Metuje
  • Přístup k řece: silnice jen občas z mostů
  • Tábořiště: (Přidání nového odkazu)
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Eki
2 Velká Jesenice silniční most - ústí do Metuje ZW 5.9.24 nafukovací kánoe
Vodočet:
Rozkoš, stav: 4.51 m3/s
Popis: V době sucha je pohodlně sjízdných jen pár toků. Jedním z nich je Rozkošský potok, protože nádrž Rozkoš dotuje za sucha Metuji a dále Labe. Voda stále tekla, obtížnost nepřesahovala ZWC. Kalná voda z kvetoucí nádrže Rozkoš. Volavka a káně. 200 m před koncem je jezík, ten šel po prohlédnutí v pohodě splout. Na konci je nízký betonový silniční most se třemi otvory, splout to šlo, ale musel jsem zalehnout do pálavy a nachytal jsem mnoho pavučin. Nepotkal jsem žádnou loď. Spluto v singlu na pálavě.

Ivis
12 3x (hraz nadrže Rozkoš - soutok s Metují) ZW, WW I 23.7.24 nafukovací kánoe
Vodočet:
59 cm, 4,1 m3/s
Popis: poprvé cely usek a hned 3x ! -). Tím rozšiřuju svůj počet řek s nejvyšším počtem km, podle semaforu sjízdnosti je to už ma 57. řeka v ČR a 84. řeka se semaforem sjízdnosti celkově ! Neřekl bych, že je tento kanal nudny, stale svižně teče, 2x kamenity stupen s hezkymi peřejkami a pak 2x stupen s vyvařištěm (první je na posledním mostě, kde ještě za tohoto stavu uplně ok pro palavu, řekl bych pohodovy, ale chce to intenzivně zapadlovat a za vyššího stavu může byt nebezpečny) no a pak poprvé i zbyvající usek, kde je před 3 uzkyma trubkama vedoucíma na soutok další stupen, ale ten měl kratší pohodovější vyvařiště. Nicméně už tu asi dlouho nikdo nejel a v trubce jsem prometl postupně minimalně 6 pavučin. Hnus ! Aspon, že až na start se dalo dostat autem. Což jsem kdysi nenašel, respektive mě odradil zakaz a řetěz na schodech vedoucích z hraze přímo k vytoku u hl. silnice. Tentokrat jsem nejprve komplikovaněji dostal k hrazi z vesnice Velka Jesenice, ale byla to 1,5 km dlouha štěrkova polní cesta, ne uplně idealní. No a pak napodruhé už jednodušeji přímo zhora, kde vede silnice k rybarně (naštěstí), tím padem tam není zakaz, kterého jsem se obaval, no ale je tam pak zavora (i se zamkem), takže dojetí až hrazi je trošku nervoznější, aby to někdo z Povodí či rybařů nezamknul. Pan z rybařství tvrdil, že se to zamyka, tak nevím. Jinak 1. a 3 jizda ve dvou (průměr 7,8 km/h) a druha sam (průměr 8,2 km/h). Oboje v pohodovějším tempu. Původně jsem planoval jednu jízdu na packraftu, aby každa jízda byla jina (a kdyby se nešlo dostat autem k vodě, tak by museli byt takto všechny 3..), ale pak se mi ten celkově 3. stupen nechtělo riskovat na M-kovém packraftu.

Jana Pádličková
12 hráz nádrže Rozkoš - soutok s Metují 2x ZW, WW I 23.7.24 nafukovací kánoe
Vodočet:
Popis: Pěkně tekoucí potok s malými peřejemi a stupni. Potok končí 3truba¨kami a vlévá se do Metuje.

provideo
11 ZW 16.11.17 nafukovací kajak
Vodočet:
Popis: po Rozkoši 3x

Ivis
2 2,0 Městec ,siln most - 0,2 siln most Veselice ZW 4.11.17 nafukovací kánoe
Vodočet:
57 cm , průtok 4,9 m3/s
Popis: velice rychle tekoucí potok ,díky pouštění vodní nádrže Rozkoš , rychlost bez pádlování 8km/h ! , chtěl jsem začít přímo u nádrže ,ale je tam velký nápis vstup zakázan , řetěz a ještě plno schodů dolů ,takže nakonec jen poloviční usek od mostu silnice č. 285 za vesnici Městec,kde byla za mostem velice hezká a velká vlna , pak jen rychle tekoucí regulované koryto a průměrná rychlost skoro 9 km téměř bez námahy . Skončil jsem dle rady v itineráři na raftu 200 metrů před soutokem s Metují . Ale jet se by se to dalo ,jsem nakonec koukal už jen z auta - je tam mostek ,bohužel rozdělený třemi pilíři a je nutné rychle si jeden oblouk z těch 3 uzkých pilířů vybrat a hodně se sehnout ...a zapomněl jsem ,před tím těsně je ještě menší stupen...

Robert
10 Ceska Skalice - Veselice ZW 26.9.15 kajak
Vodočet:
3 az 4 kubiky
Popis: Protoze v.n. Rozkos ma dve urovne hladiny, byl sjizdny uz privadec. Druha cast nadrze za vetru a poradnych vln byla nejsilnejsim zazitkem celeho dne. Samotny potok vytekajici z nadrze vodacky zajimavy neni, ale okoli celkem ujde. Prutok uvadeny na internetu je ve skutecnosti asi polovicni.

Eki
2 Česká Skalice ZW 1.7.12- 2.7.12 plastová kánoe
Vodočet:
vodočet Rozkoš, stav: 0.0 m3/s
Popis: Příjemné večerní plavby po klidné hladině nádrže Rozkoš v okolí kempu u České Skalice
Průvodce kilometráží:
Tisk kilometráže:
Od km:
do: