Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Liboc-z-Petipes-do-Zatce.aspx?ID_clanku=2463

Liboc z Pětipes do Žatce

uveřejněno dne: 11.04.2023

O tomto potoku jsme se bavili už delší čas, ale chytit na něm vodu není úplně jednoduché. Odvodňuje západní část Doupovských hor, ale dál na východ cestou k Žatci protéká oblastí silně ovlivněnou srážkovým stínem Krušných hor, dokonce i nejsušším místem v ČR, obcí Libědice, kde průměrně ročně spadne pouze 410 mm srážek. Chová se tak podobně jako blízká Chomutovka, tedy co nepřiteče z hor, nížina už nepřidá.

Reklama

Tak se přihodilo, že jednu březnovou sobotu stojíme pod stupněm v Pětipsech (cca ř. km 15), připraveni plavbou prozkoumat tento tok. Vodočet Vilémov ukazoval průtok 2,1 m3/s, což i pohledem do koryta vypadalo jako použitelný stav.

V Pětipsech
V Pětipsech

Koryto je vesměs narovnané a opevněné kamenem, břehy jsou ale už zarostlé vegetací, takže nepůsobí tak industriálně. Koryto je čisté, prakticky nezapadané a voda pěkně teče. Časté jsou všemožné stupně, resp. spíš různé záhozy a šikmé skluzy, těch je opravdu dost. Vesměs jsou nízké a bez problému sjízdné. Hodně z nich se chová spíš jen jako peřejka než stupeň.

Kousek pod obcí se pod mostem s potrubím objevilo jedno z mála zapadaných míst, které vytvořilo pěknou peřej.

Zával u lávky pod Pětipsy
Zával u lávky pod Pětipsy

Povaha toku se ani dále nemění, místy je narovnaný jak podle pravítka.

Pod Pětipsy
Pod Pětipsy

Podobných stupínků a peřejek je na Liboci spousta.

Stupeň pod Libědicemi
Stupeň pod Libědicemi


Pod Libědicemi
Pod Libědicemi

I trochu rákosí se objevilo.

U Čejkovic
U Čejkovic


Pochroumaný most u Žaboklik
Pochroumaný most u Žaboklik

Pod Žabokliky vplouváme do delšího úseku bez civilizace, kde se potok na chvíli dokonce zanoří do lesa, kterých je v této oblasti opravdu poskrovnu. Postupně se nám na „lese“ něco nezdá, až jsme si uvědomili, že přešel v dlouho neudržovaný jabloňový sad. Za železničním mostem před Libočany se voda postupně zpomaluje, to už tušíme blížící se jez pod silničním mostem.

Most v Libočanech, vlevo pod ním výstup nad jezem
Most v Libočanech, vlevo pod ním výstup nad jezem

Pod jezem se tvoří nehezký válec, takže v klidu přenášíme zleva kolem suchého rybího přechodu.

Jez Libočany
Jez Libočany

Pod jezem nám zbývá posledních 300 m na soutok s Ohří. Proplujeme poslední peřejku a pod ní už voda zpomaluje ve zdrži jezu ř. km 90,8 na Ohři. Na soutoku končíme dnešní plavbu. Pozorujeme prolínání se dohněda zbarvené vody Liboce s prakticky čirou vodou Ohře.

Soutok - vlevo Liboc, vpravo Ohře
Soutok - vlevo Liboc, vpravo Ohře

Na Liboci jsme byli poprvé a mile nás překvapila. Většina tohoto úseku je sice narovnaná, ale díky četným stupínkům a peřejkám plavba rozhodně není nudná. Také potěší čistota úseku, z vody jsme museli asi jen 3x. 15 km tekoucí ZW-WW I jsme v klidném tempu spluli za 3 hod.

Aleš N.
Diskuse nad článkem
Liboc, Eki, 11.04.2023 14:04
| Re: Liboc, Kouďa, 11.04.2023 15:04
| Re: Liboc, Aleš N., 11.04.2023 17:14
| Re: Liboc, Pavel, 11.04.2023 19:41
| Re: Liboc, Aleš N., 11.04.2023 20:11
| Re: Liboc, Pavel, 11.04.2023 20:47
| Re: Liboc, Marek H., 13.04.2023 8:32
| Re: Liboc, Pavel, 13.04.2023 10:12
| Re: Liboc, Marek H., 13.04.2023 11:24
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.