Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/polsko/hancza.aspx
Home Polsko Czarna Hancza Mapa

Řeka Czarna Hancza

60% Oblíbenost řeky


 • Pramen: pod vrchem Rowelskie
 • Délka toku (sjízdné) v km: 82
 • Obtížnost:
    Úsek Říční km Obtížnost
  celáSuwalki - kanal Augustów. 82 - 0.0ZW

 • Podmínky: pomalý tok se zajímavou a odlehlou krajinou. V dolní části je pak potřeba pokračovat Augustovským kanálem, protože v korytě řeky již není mnoho vody a navíc je tam hranice s Ruskem. Augustówský kanál je 36 km dlouhý se 7 plavebními komorami a končí v Augustovském jezeře. Plavební komory mají svoji obsluhu, v létě od rána do soumraku a pouští se v hodinových intervalech. Za proplutí se platí nízký poplatek. Řeka je pomalu proudící, velmi často meandruje. Plavba po jezerech je za nepříznivého počasí náročná na orientaci nebo za větru, když jsou vysoké vlny a je potřeba si na místě zajistit mapu s popisem. Na řece je mnoho tábořišť většinou jen s WC a pitnou vodou. Občerstvení je možné pořídit i přímo ze člunu, jelikož místní prodávají na říčních molech. Vodku však kupujte raději v obchodech. U řeky je také množství půjčoven lodí, které však půjčují jen kajaky s oboustranným pádlem.
 • Sjízdná na čem, kdy, pro koho:
  Limity sjízdnosti jsou definovány pro plastové kánoe se středně zkušenou posádkou, která si dokáže i za nižších stavů najít proudnici s dostatkem vody. Pro majitele kajaků, zkušené vodáky nebo pro vodáky, kterým nevadí občasné přetahování, může být limit nižší. Naopak pro rafty, laminátky nebo začínající vodáky je obvykle nutné vody více.
  ÚsekkdyVodočettyp lodědoporučeno prorychlost plavby
  celáceloročně otevřenézačátečníky2 km/h
 • Charakter řeky:
  Úsekšířka, typ korytaokolí
  celá lesy, louky

 • Nejhezčí úsek: z jezera Wigry a pokračování Augustovkým kanálem.
 • Nebezpečný úsek:
 • Obvyklý začátek a konec:
 • Plavbu spojit s řekou:
 • Přístup k řece: Z Augustova jezdí pravidelně autobus do Suwalek a odsud do Starého Folwarku. Vlak jezdí jen dvakrát denně.
 • Tábořiště: několik označených tábořišť s minimálním vybavením a cenou okolo 3-5 Zlotých, mnoho prostoru pro volné táboření. (Přidání nového odkazu )
 • Itineráře:
  den Obvyklý začátek a konec r. km km Památky a zajímavosti
  1.jezero Wigry – cca Buda Ruska84,1 - 7212,1jezero Wigry – cca Buda Ruska je třeba najít výtok Czerne Hanczy z jezera v rákosí (viz souřadnice v kilometráži). Platí se vstup do národního parku Czerna Hancza. Řeka je široká proudnatá, hluboká zarostlá rákosím a jinými kytkami. I dno je porostlé, vše kvete. Mnoho vodních ptáků a ryb.
  2.Buda Ruska – Fracki72 - 5913Charakter řeky je podobný. Mnojdy je řeka jako jezero, ale jen malý průjezd rákosím. Výjezdy z jezer jsou označeny cedulemi, nebo vlaječkami ... Někdy se hůře hledají. Fracki jsou velký kemp s cahtkami, restaourací, příjezdem aut...
  3.Fracki - Lesn Loski59 - 47,411,6Řeka je uzší sevřenější.
  4.Lesn Loski – Paniewo47,4 - 27,320,1Řeka je úzká, sevřená, vyšší břehy, hodně meandruje. Divoký charakter okolí. Od půlky Augustowský kanál. Augustowský kanál je umělý tok propojující velká jezera. Jsou na něm zdymadla „sluze“. Na zdymadlech zvednou i kajaky za poplatek 4,04 zlotých (v roce 2014). Kanál je na březích lemován dřevěnými kůly. Rostou zde lekníny a je zde dost vodního ptactva. Potkali jsme i vydru.
  5.Paniewo – jezero Studzienicne27,3 - 13,813,5s odbočením na Serwy. Ostrov kormoránů určitě stojí za to. Od Suché Rieczky po kemp je to dlouhý rovný hluboce zařezaný kanál. Krajinářsky již nic moc.
  6.jezero Studzienicne – Augustow13,8 - 013,8Dlouhý přesun po jezerech


Řeku už jeli: (1)
zapsat do zápisníku jel jsem ji taky (zapsat do zápisníku) Chystám se na ni
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Ivis
11 Mackowa Ruda, most - Buda Ruska, polní cesta, lavka a Czerwony Folwark, most - Mackowa Ruda, most ZW 8.6.22 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: Popis: Nejprve 3 km a průměr 6,2 km/h. Šířka 5m, mimo laguny ( jezera) před cílem, kde byla šířka 10m a už stojata voda. Jinak pěkné mirne tekoucí. Krásné trávy pod vodou. Dal bych 4 hvězdy. Pak jsem ale chybně dal úsek nad tím, který mi idiot z mistni půjčovny tvrdil ze je stejný. Ovšem nebyl! Z Czerwony Folwark nejezděte !!. Pokud nejste milovníci rybnikopadlovani..-)). Na startu to vypadá lakave a i první 3 km pěkné a podobně jak úsek pod tím. Ovšem pak přijde laguna ( jezírko ) a rozšíření na 10-15 m a stojata voda 3 km!!!Desnej vopruz. Pak poslední km opět pěkné mirne tekoucí s výhledy na mistni domecky. Průměr jen5.8 km/h… půjčoven je tu jak na Vltavě ale vodaky jsem nepotkal. Úsek z Cz. Folwark 2 hvězdy . Trochu zklamání tato řeka, byl to největší favorit zájezdu.. možná chtělo jet až z Fracki. Jinak poplatek za NP nikdo nechtěl naštěstí.


Zobrazit podrobnosti vodáků o této řece z jejich zápisků
Průvodce kilometráží:

Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

01.01.70 Czarna Hancza: na jezury Wigry je příjemný a laciny camp hned na začátku,při plavbě přes jezero(ca 20 km) je třeba ... více

Přidat Hotline
Reklama
Spolujízda (pendl aut)

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.