Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/morava/okluka.aspx
Home Česká republika Okluka Mapa

Potok Okluka

89% Oblíbenost řeky


Následující informace Vám poskytl vodáků Niva
 • Pramen: vesnice Lipová
 • Délka toku (sjízdné) v km: 10
 • Obtížnost:
    Úsek Říční km Obtížnost
  horníStínava - Hamry9.5 - 4.2WW I - II (III)
  dolníHamry - přehrada Plumlov4.2 - 0.0WW II - I

 • Podmínky: Okluka ve své horní části mezi obcí Stínava a Hamry protéká okrajem vojenského prostoru. Za hranici, kterou by civilista neměl svévolně porušovat je pokládán okraj lesa, kde jsou na stromech připevněné tabule s upozorněním. Vodoteč Okluky i lesní cesta vedou mimo stanovenou oblast. Na lesní cestu je však bez povolení lesní správy vjezd zakázán, což potvrzují závory jak u Stínavy, tak i nad rybníky v Hamrách. Kdyby náhodou byla závora ve směru od Stínavy otevřena, zcela jistě se budete vracet od Hamer. O možném postihu od lesníků raději nepíši. Celý tok je lépe řádně prohlédnout nebo alespoň úsek Stínava – Hamry. Navíc údolí říčky je velmi hezké i ze břehu. Ve střední části u obce Hamry je terénní zlom, kde je kaskáda s obtížností až WW III dle vody. Průměrný spád celého toku činí přibližně 7 promile. Plavba po nádrži je zakázána, proto je nutné včas ukončit plavbu.
 • Sjízdná na čem, kdy, pro koho:
  Limity sjízdnosti jsou definovány pro plastové kánoe se středně zkušenou posádkou, která si dokáže i za nižších stavů najít proudnici s dostatkem vody. Pro majitele kajaků, zkušené vodáky nebo pro vodáky, kterým nevadí občasné přetahování, může být limit nižší. Naopak pro rafty, laminátky nebo začínající vodáky je obvykle nutné vody více.
  ÚsekkdyVodočetAktuálně Povodí Moravy Aktuální sjízdnost
  celýna jaře nebo po deštích nejlépe odhadnout na silničním mostě v obci Soběsuky minimum: 40 cm
  úsek: ze Stínavy
  vodočet: Soběsuky
  měřeno: 12.06. 12:50
  10 cm
  0,15 m3/s
  Mapa sjízdnosti
  Statistika sjízdných dnů v měsíci - úsek ze Stínavy
  (Sjízdnost v zimních měsících může být výrazně ovlivěna zámrazy vodočtů!)
  Měsíc123456789101112
  Rok 2021040000
  Rok 2020030004100502
  Rok 2016040000000000
  Průměr040001000201

  Ještě podrobnější informace o sjízdnosti v tomto úseku?

 • Charakter řeky:
  Úsekšířka, typ korytaokolítyp lodědoporučeno prorychlost plavby
  horní3 - 5múdolí, lesykajakzkušené 
  dolní5 - 7motevřené údolí, loukykajak, samovylévací loďznalé 

 • Nejhezčí úsek: celý
 • Nebezpečný úsek: kaskáda, nízké lávky a padlé stromy
 • Obvyklý začátek a konec: začít při příjezdu od Prostějova po silnici č.150 za obcí Stínava odbočíte za mostem vpravo na malé parkoviště (skládku dřeva). Nejvhodnější spouštění lodi je pod malým jezem sloužícím dříve Dolnímu mlýnu. Pak v Hamrech, skončit na pravém břehu ještě před nízkou lávkou přes ústí koryta do nádrže Plumlov.
 • Plavbu spojit s řekou: Hloučela, která vytéká z PN Plumlov. Pokud je vypouštěno dostatek vody, můžete návazně pokračovat v plavbě až k soutoku Hloučely s Romží v Prostějově.
 • Přístup k řece: ČD ne, silnice v horní části jen ve Stínavě, pak o něco lépe z Hamrů k přehradě.
 • Tábořiště: (Přidání nového odkazu )


Řeku už jeli: (7)
zapsat do zápisníku jel jsem ji taky (zapsat do zápisníku) Chystám se na ni
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Shark660
4 Hamry - Plumlov WW I 26.2.21 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: vodočet Soběsuky, stav: 37 cm, 1.80 m3/s Popis: Podvečerní splutí za podlimitního stavu. Dalo se to, ale těch 40 cm na vodočtu je opravdu ideální minimum...

Pavel M.
4 Hamry most - konec Soběsuk most WW I, WW II 5.2.21 nafukovací kajak Hodnoceni
Vodočet: vodočet Soběsuky, stav: 45 cm, 2.65 m3/s Popis: První letošní jízda. Pro kaskádku v Hamrech by to chtělo víc vodu. Strom/křoví přes říčku hned kousek za obloukovým mostem za kaskádou v Hamrech u mlýna, jinak čisté.

Kuba Ryppel
2 Hamry (rybníky - konec vesnice) WW II 30.12.20 kajak Hodnoceni
Vodočet: vodočet Soběsuky, stav: 42 cm, 2.31 m3/s Popis: sólo jízda, bez pendlu, pouze průjezd obcí Hamry. Materiál jsem nechal nahoře, autem dolů, poklusem zpět nahoru, prohlédl jsem úsek a šup na vodu. Větvičky šlehaly přes helmu, ale jen decentně, skutečné překážky žádné. Hamerská kaskáda působí v tomto kraji jako zjevení. Cca 60-70cm stupeň nad kaskádou se postaral o osvěžující skok do vývaru - dal jsem si ho 2x. Horní část kaskády jsem projel bez drhnutí pravou lajnou, ale střední část pod obloukovými mosty brutál šutrovačka, byť při pohledu ze břehu se mi to zdálo vodnatější. Možná na nafukovačce by to bylo cajk, ale plast si žádal víc vody (netroufám si odhadnout o kolik, ale až uvidím na vodočtu více než 50 cm, dám další pokus). Závěrečná peřej kaskády (těsně za druhým obloukovým mostem) byla příjemně do vrtule - něco, co na provařených WW-terénech ani nevnímám, ale tady, půlhodinku jízdy z domu, mě to potěšilo. Průjezd obcí Hamry oproti kaskádě v podstatě nezajímavý, ale potáhl jsem to až za ves, protože jsem se nechtěl převlékat z hydra mezi domy. Těším se, až si někdy sjedu delší úsek této říčky a za vyššího stavu.

Ivis
3 přítok Repešský potok - Hamry, konec, parkoviště, pod mini stupínkem WW I, WW II, WW III 28.12.20 packraft Hodnoceni
Vodočet: 30 cm, 1,16 m3/s Popis: při splutí Repešského potoka. Bylo to už hodně limitní, několikrát jsem zavadil o nějaký kamínek. Na druhou stranu pro občasné překážky v toku zase malé plus. Nicméně z vody jsme musel jen 2x díky překážce.

Pavel M.
10 Stínava most - přehrada Plumlov WW I, WW II 17.10.20 nafukovací kajak Hodnoceni
Vodočet: 45cm 2,8 kubíků Popis: Poprvé ze Stínavy s JirkouH a Žozém. Po soutok s Repešským potokem cca 6x přenášení plus nějaký ten nízký mostek. Pak už to bylo o dost volnější a již tak dobrá nálada začala stoupat. Průjezd Hamry v pohodě, velká kaskáda by potřebovala více vody. Sjeto až do přehrady, teplota cca 7 °C, spíše zataženo. Celkově výborné.

Jura
10 Stínava most - přehrada Plumlov WW I, WW II 17.10.20 nafukovací kajak Hodnoceni
Vodočet: 2,8 m3 Popis: Pěkné, viz Pavlův popis výše. Říčka je podobná Bílému potoku (Bitýšce), tak jsem si připadal trochu jako doma. Taktéž spatřeni vzácní živočichové (naštěstí jen dva)- krysička haluzová a břehulák obecný.

Pavel M.
5 kousek nad Hamry - skoro Podhradský rybník WW I, WW II 15.10.20 nafukovací kajak Hodnoceni
Vodočet: 68cm 5,75 m3 Popis: Zatím nejvíc vody, co jsem zde byl. Vracáků už moc není, proud je rychlý... Strom přes řeku kousek za klasickou nasedačkou na louce před obcí Hamry. Další někde na konci Žárovic cca kolem technických staveb dal se přejet. Počasí cca 11°C

Pavel M.
5 kousek před obcí Hamry - začátek Podhrad. rybníka WW I, WW II 29.6.20 kajak Hodnoceni
Vodočet: vodočet Soběsuky, stav: 48 cm, 3.1 m3/s, úsek: ze Stínavy Popis: Dnes na kajaku s Tomem. Supr peřejky, pěkně to teklo. Jeden strom co byl napříč jsme zlikvidovali, takže celý úsek bez stromů.


Zobrazit podrobnosti vodáků o této řece z jejich zápisků
Průvodce kilometráží:

Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

11.03.13 Okluka: Kaskáda v Hamrech sjízdná, pod Hamrami je koryto zablokované na třech místech padlými stromy. Od Žár ... více

Přidat Hotline
Reklama
Spolujízda (pendl aut)
Reklama

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Otava tour