Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/morava/okluka.aspx
Home ČR - Morava Okluka Mapa

Potok Okluka

95% Oblíbenost řeky


Následující informace Vám poskytl vodáků Niva
 • Pramen: vesnice Lipová
 • Délka toku (sjízdné) v km: 10
 • Obtížnost:
    Úsek Říční km Obtížnost
  horníStínava - Hamry9.5 - 4.2WW I - II (III)
  dolníHamry - přehrada Plumlov4.2 - 0.0WW II - I

 • Podmínky: Okluka ve své horní části mezi obcí Stínava a Hamry protéká okrajem vojenského prostoru. Za hranici, kterou by civilista neměl svévolně porušovat je pokládán okraj lesa, kde jsou na stromech připevněné tabule s upozorněním. Vodoteč Okluky i lesní cesta vedou mimo stanovenou oblast. Na lesní cestu je však bez povolení lesní správy vjezd zakázán, což potvrzují závory jak u Stínavy, tak i nad rybníky v Hamrách. Kdyby náhodou byla závora ve směru od Stínavy otevřena, zcela jistě se budete vracet od Hamer. O možném postihu od lesníků raději nepíši. Celý tok je lépe řádně prohlédnout nebo alespoň úsek Stínava – Hamry. Navíc údolí říčky je velmi hezké i ze břehu. Ve střední části u obce Hamry je terénní zlom, kde je kaskáda s obtížností až WW III dle vody. Průměrný spád celého toku činí přibližně 7 promile. Plavba po nádrži je zakázána, proto je nutné včas ukončit plavbu.
 • Sjízdná na čem, kdy, pro koho:
  Limity sjízdnosti jsou definovány pro plastové kánoe se středně zkušenou posádkou, která si dokáže i za nižších stavů najít proudnici s dostatkem vody. Pro majitele kajaků, zkušené vodáky nebo pro vodáky, kterým nevadí občasné přetahování, může být limit nižší. Naopak pro rafty, laminátky nebo začínající vodáky je obvykle nutné vody více.
  ÚsekkdyVodočetAktuálně Povodí Moravy Aktuální sjízdnost
  celýna jaře nebo po deštích nejlépe odhadnout na silničním mostě v obci Soběsuky minimum: 40 cm
  úsek: ze Stínavy
  vodočet: Soběsuky
  měřeno: 29.11. 09:50
  14 cm (0,25 m3/s)
  Mapa sjízdnosti
  Statistika sjízdných dnů v měsíci - úsek ze Stínavy
  (Sjízdnost v zimních měsících může být výrazně ovlivěna zámrazy vodočtů!)
  Měsíc123456789101112
  Rok 202003000410050
  Rok 2016050110000000
  Rok 2015000300000000
  Průměr030101000200 • Charakter řeky:
  Úsekšířka, typ korytaokolítyp lodědoporučeno prorychlost plavby
  horní3 - 5múdolí, lesykajakzkušené 
  dolní5 - 7motevřené údolí, loukykajak, Pálavaznalé 

 • Nejhezčí úsek: celý
 • Nebezpečný úsek: kaskáda, nízké lávky a padlé stromy
 • Obvyklý začátek a konec: začít při příjezdu od Prostějova po silnici č.150 za obcí Stínava odbočíte za mostem vpravo na malé parkoviště (skládku dřeva). Nejvhodnější spouštění lodi je pod malým jezem sloužícím dříve Dolnímu mlýnu. Pak v Hamrech, skončit na pravém břehu ještě před nízkou lávkou přes ústí koryta do nádrže Plumlov.
 • Plavbu spojit s řekou: Hloučela, která vytéká z PN Plumlov. Pokud je vypouštěno dostatek vody, můžete návazně pokračovat v plavbě až k soutoku Hloučely s Romží v Prostějově.
 • Přístup k řece: ČD ne, silnice v horní části jen ve Stínavě, pak o něco lépe z Hamrů k přehradě.
 • Tábořiště: (Přidání nového odkazu )


Řeku už jeli: (6)
zapsat do zápisníku jel jsem ji taky (zapsat do zápisníku) Chystám se na ni
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Pavel M.
10 Stínava most - přehrada Plumlov WW I, WW II 17.10.20 nafukovací kajak Hodnoceni
Vodočet: 45cm 2,8 kubíků Popis: Poprvé ze Stínavy s JirkouH a Žozém. Po soutok s Repešským potokem cca 6x přenášení plus nějaký ten nízký mostek. Pak už to bylo o dost volnější a již tak dobrá nálada začala stoupat. Průjezd Hamry v pohodě, velká kaskáda by potřebovala více vody. Sjeto až do přehrady, teplota cca 7 °C, spíše zataženo. Celkově výborné.

Jura
10 Stínava most - přehrada Plumlov WW I, WW II 17.10.20 nafukovací kajak Hodnoceni
Vodočet: 2,8 m3 Popis: Pěkné, viz Pavlův popis výše. Říčka je podobná Bílému potoku (Bitýšce), tak jsem si připadal trochu jako doma. Taktéž spatřeni vzácní živočichové (naštěstí jen dva)- krysička haluzová a břehulák obecný.

Pavel M.
5 kousek nad Hamry - skoro Podhradský rybník WW I, WW II 15.10.20 nafukovací kajak Hodnoceni
Vodočet: 68cm 5,75 m3 Popis: Zatím nejvíc vody, co jsem zde byl. Vracáků už moc není, proud je rychlý... Strom přes řeku kousek za klasickou nasedačkou na louce před obcí Hamry. Další někde na konci Žárovic cca kolem technických staveb dal se přejet. Počasí cca 11°C

Pavel M.
5 kousek před obcí Hamry - začátek Podhrad. rybníka WW I, WW II 29.6.20 kajak Hodnoceni
Vodočet: vodočet Soběsuky, stav: 48 cm, 3.1 m3/s, úsek: ze Stínavy Popis: Dnes na kajaku s Tomem. Supr peřejky, pěkně to teklo. Jeden strom co byl napříč jsme zlikvidovali, takže celý úsek bez stromů.

Ivis
4 Hamry, cestní most, hned za vojenským prostorem 17,5 (4,8) - Soběsuky, poslední most před přehradou 12,9 ř. km Hloučely (0,7) WW I, WW II, WW III 28.6.20 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 33 cm, 1,6 m3/s Popis: pěkná divočina hlavně prvních 300 m !!, střední stupen pak menší kaskáda a pak velká kaskáda !!, jinak i dál rychlý svižný potok, šířka cca 3-4m, 1x spadený strom přes potok, nestíhal jsem uplně zastavit, nakonec jsem musel vyskočit na strom, a nakonec i Pálava se nepřevrátila, jen zajela pod strom, nicméně bylo to tak tak a celá se zaplnila vodou a chvíli byla díky tomu neovladatelná...-)), i dál totiž nešlo moc zastavit... Nicméně kromě uvodu už pohodovější, jen občas lehce břehové porosty do vody. Pokazila se mi navigace, podle kilometráže Vodácký průvodce Česko (kde je Okluka vedena jako horní tok Hloučely) je to 4,6 km, ale podle mapy.cz když jsem to měřil, tak jen 3,5 km... (a sám jsem kdysi najel podobných 3,6 km), takže to bude asi správně ... plus zde na Raftu je je ještě jiná kilometráž jen Okluky a ta udává 4,1 km...-)) tak nakonec vsázím na mírnou většinu...-)) a píšu 4 km... Limit prý 40 cm, takže udajně 7 cm podstav, no nevím kde...Měl jsem zálusk sjet Repešský potok, byl ideální stav, díky tomu, že je to ve vojenském prostoru, který je jen v sobotu a neděli přístupný. A trefit situaci, kdy je voda, což je zde zcela vyjímečně jen po velkých deštích a ještě aby to byl víkend je hodně málo pravděpodobné. Nicméně problém byl, že bych musel k němu přes kilometr pěšky, tak snad to někdy vyjde příště až pořídím packraft...

Pavel M.
5 kousek před obcí Hamry - začátek Podhrad. rybníka WW I, WW II 26.6.20 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 47cm 3m krychlové Popis: Jel jsem v singlu na Barace a bylo to moc pěkné svezení, kaskádka za tohoto stavu téměř zalitá, trochu keřů. Jeden strom přes řeku. Po delší době se podařilo a navíc za teplého letního počasí.

Ivis
12 Stínava most siln.9,3 - Soběsuky ,siln most ,konec vesnice 0,7 WW I, WW II, WW III 4.9.14 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 37 Popis: 2x absolvováno -jednou celé přes vojenský prostor ,a jednou jen z Hamrů..(8,1 km a 3,6 km ), super řeka ,ve vojenském pásu plno spadaných větví ve vodě ,docela náročné

Pavel M.
3 Žarovice-Plumlov WW I 3.9.14 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 52 Popis:

Zobrazit další podrobnosti o této řece ze zápisníku
Průvodce kilometráží:

Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

11.03.13 Okluka: Kaskáda v Hamrech sjízdná, pod Hamrami je koryto zablokované na třech místech padlými stromy. Od Žár ... více

Přidat Hotline
Reklama
Spolujízda (pendl aut)

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.