Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/morava/lucina.aspx
Home ČR - Morava Lučina Mapa

Řeka Lučina

60% Oblíbenost řeky


 • Pramen: Beskydy
 • Délka toku (sjízdné) v km: 24
 • Obtížnost:
    Úsek Říční km Obtížnost
  celýpřehrada Žermanice - ústí do Ostravice 24.3 - 0.0WW I-

 • Podmínky: Vytéká z Žermanické přehrady a koryto je zarostlé a místy nepřehledné. V dolním toku je pak znečištěna průmyslovou zónou v Ostravě.
 • Sjízdná na čem, kdy, pro koho:
  Limity sjízdnosti jsou definovány pro plastové kánoe se středně zkušenou posádkou, která si dokáže i za nižších stavů najít proudnici s dostatkem vody. Pro majitele kajaků, zkušené vodáky nebo pro vodáky, kterým nevadí občasné přetahování, může být limit nižší. Naopak pro rafty, laminátky nebo začínající vodáky je obvykle nutné vody více.
  ÚsekkdyVodočetAktuálně Povodí Odry Aktuální sjízdnost
  celýzáleží na pouštění z přehrady opt. 9, VV nad 15 m3/s, minimum: 5 m3/s
  úsek: ze Žerman.
  vodočet: Žermanice
  měřeno: 26.11. 08:40
  změna vodočtu nebo limitu: 05.11.2018
  36 cm (0,76 m3/s)
  Mapa sjízdnosti
  Statistika sjízdných dnů v měsíci - úsek ze Žerman.
  (Sjízdnost v zimních měsících může být výrazně ovlivěna zámrazy vodočtů!)
  Měsíc123456789101112
  Rok 20200020117042135
  Rok 20190216160000000
  Rok 2018000000400000
  Rok 20170025100010450
  Rok 2016016100020000
  Rok 2015003300000000
  Průměr005213112320

  Ještě podrobnější informace o sjízdnosti o tomto úseku?

 • Charakter řeky:
  Úsekšířka, typ korytaokolítyp lodědoporučeno prorychlost plavby
  celýúzké, občas nepřehledné, meandryotevřená krajina, loukyotevřenézačátečníky1 den

 • Nejhezčí úsek:
 • Nebezpečný úsek:
 • Obvyklý začátek a konec: hráz přehrada 24.1, Havířov 15.3, Bartovice
 • Plavbu spojit s řekou: Ostravice
 • Přístup k řece: silnice jen z mostů, ČD jen v dolní části
 • Tábořiště: u Žermanické přehrady 24.3 (Přidání nového odkazu )


Řeku už jeli: (4)
zapsat do zápisníku jel jsem ji taky (zapsat do zápisníku) Chystám se na ni
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Adam P.
16 Soutok se Sušankou - Soutok s Ostravicí ZW, WW I, WW II 5.10.20 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 7-8 m3/s Popis: Wow, tak tohle se mi líbilo, takovou Lučinu jsem nečekal! Začal jsem tam kde jsem včera skončil a když jsem před vyplutím viděl, že přestali vypouštět přehradu a už i v Bludovicích byly jen 2kubíky tak jsem foukal Palavu sakra rychle :) Našel jsem lepší místo než včera na nástup na Sušance u mostu u čerpačky. Na dvou místech jsem musel přetahovat dokonce přes břeh, jednou pak v korytě přes stromy, ale jinak se dalo vše projet, i jezy byly jaktakž sjízdné. Překvapilo mě několik krásných peřejí, co stály za to. Pokusím se o aktualizaci kilometráže, protože tohle splutí mě bavilo. A vody jsem měl pořád dost, klesla mi jen trošku. Nejdříve do Bartovic pěkné meandry a pak se řeka narovnala a přišlo několik pěkných peřejí. Smrad z obou ČOVek žádný, z Nové Huti jen asi kilometr průmyslového smradu, nic strašného. krom posledních pár metrů se plulo stále přírodou, krom mnoha potrubních a jiných mostů. Bomba úsek, jen je potřeba dost vody aby si jej člověk mohl užít, raft.cz píše 5 m3/s a s tím bych souhlasil i když to někdy zkusím i za nižšího stavu.

Adam P.
7 Horní Bludovice lávka - soutok se Sušankou ZW, WW I, WW II 4.10.20 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 9 m3/s Popis: Sám na Palavě, klukům dnes stačila Olza, po letech opět na mé řece mého rodného města a poprvé za většího průtoku. Až na 5 míst kde bylo potřeba přetahovat (z toho 4 na jediném kilometru mezí lávkou pod vyhlídkou a letním kinem) se mi sjezd moc líbil, rozvalený jez v Prostředních Bludovicích byl sjízdný, meandry zábavné a svižné, i počasí pěkné, mnohá známá místa na březích a přitom neustále mezi stromy. Má milá Lučino, díky!

Ivis
2 přítok přivaděč (Morávka-Žermanice) - most před VN Žermanice ZW, WW I 26.6.18 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 29 cm Přivaděč (Vyšní Lhoty) Popis: sjeto omylem, tenhle horni usek nad přehradou, když jsem se domníval, že sjíždím Přivaděč Morávka-Žermanice. Koho by to napadlo, když Přivaděč má šířku 5-10 m, a Lučina je zde jen potůček šíře 2 metry max. Ovšem papírově se vlévá Přivaděč do Lučiny.Je to sice celkem narovnané většinou, ale hezká příroda a hezky to teče i díky dvěma nesjízdným vysokým kolmým jezům a jednomu který je spíš taková hezká "šlajzna" s hezkou peřejkou. Příjemné zpestření plavby. Plus je tu jeden kamenný zához, který ovšem se za tohoto stavu nedal sjet. Bohužel, zde by bylo nutné minimálně o 10 cm víc možná i o víc, ale jinak voda byla na tak tak splutí.

Czahy
15 Žermanice pod hrází - Bartovice, u mostu na ul. Bartovická WW I, WW II 28.9.17 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: Popis: Silně meandrující řeka. Koryto však bylo často zablokováno napadanými stromy. Vždy šlo ale bezpečně zastavit. Cca 12x jsme museli přenášet hustými keři a vysokými kopřivami.

Adam P.
0 Žermanická přehrada ZW 23.6.16 kajak Hodnoceni
Vodočet: Popis: YEAAAAH!!! Back deck roll jsem dal! Dokonce hned napoprvé!! Ale ještě ho neumím, dal jsem ho jen 3x, ale jednou se mi to povedlo hoooodně rychle, radost jak sviňa! Tentokrát jsem se neprojížděl, Ivoš si dal kousek, já jen trénoval. Klasický eskymák už šel docela spolehlivě, i několikrát bez špricky.

Adam P.
1 Žermanická přehrada ZW 22.6.16 kajak Hodnoceni
Vodočet: Popis: Je to taaaaam!!!! Naučili jsme se s Ivošem eskymáka na stojaté vodě! Huráááá!!! projeli jsme se jen trošku.. hlavně jsme trénovali. Každý jsme si ho dali víc než 10x, boží!

Adam P.
3 Žermanická přehrada ZW 21.6.16 kajak Hodnoceni
Vodočet: Popis: Pěkná projížďka po Žermandě s Ivošem na jeho kajacích a hlavně trénink eskymáků na Žermanické přehradě, už to tam bylo jen s lehkou pomocí!

Adam P.
2 poslední kilometr Lučiny ZW 14.5.16 plastová kánoe Hodnoceni
Vodočet: Popis: Udělali jsme si malý výlet proti "proudu" Lučiny v Ostravě... a zpátky. S Terezkou :)

Zobrazit další podrobnosti o této řece ze zápisníku
Průvodce kilometráží:

Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

12.09.07 Lučina: Podzim 2007: Na horním úseku řada zátarasů. Pod Šumbarkem se to postupně lepší, od Šenova průjezd či ... více

Přidat Hotline
Reklama
Spolujízda (pendl aut)

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.