Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/forum-aktualni-situace.aspx?ID_prispevku=4606

Diskusní fórum aktuální situace


Diskuse nad tématem
aktuální situace, mira, 24.06.2020 21:35
Promiňte, ale není vám tady nikomu divné, že zatímco na kdejakém českém fóru a sociálních sítích vřou diskuse o současných vodáckých prů.erech, tak na tom jediném webu, věnovaném bezpečnosti na řekách, je mrtvo? Jasně, není tady bulvár (i když zrovna v bulváru jsem Petrovo vyjádření našel), bereme ohled na pozůstalé, na vyšetřování... Stejně mám ale pocit, že sdílení relevantních informací co se vlastně stalo, plus výměna zasvěcených názorů, jsou v zájmu bezpečnosti vodácké komunity strašně důležité. Jasně, asi se časem dočkáme precizního zpracování všech událostí v dalších knížkách, ale podle mě síla a smysl internetu je právě v aktuálnosti. No nic, jen povzdechnutí...

Odpovědět

|_Re: aktuální situace, kavol, 24.06.2020 22:01
špatně koukáš, aktuální situace se řeší v posledních několika diskusích

pokud ti chybí konkrétně, že se neřeší ti mrtví, no tak tady asi není moc o čem mluvit, vzhledem k tomu, že neznáme okolnosti jednotlivých případů

co tu zaznělo bylo to, že v případě Morávky "malý raft" = Pálava

víc informací bohužel nemáme, takže se tu nic fundovaně rozebírat nemůže

- ano, taky bych se o tom rád dozvěděl víc, ale prostě asi není kde brát ...

Odpovědět

|_Re: aktuální situace, míla, 24.06.2020 23:52
???

Odpovědět

|_Re: aktuální situace, HH, 25.06.2020 0:22
K Morávce můžu napsat, že v tom úseku z Dobré do Frýdku-Místku nebyly žádné vývraty ani naplaveniny. V sobotu při 40 m3/s vysoké vlny ale žádné válce držáky. Ale několik kamenných záhozů, z nich jeden vysoký dlouhý a jeden velmi vysoký a velmi dlouhý. V těch vysokých vlnách to bylo spíš jak nějaká alpská řeka. V metrech ty záhozy nedám přesně, jen odhadem v=3m d=20m, v=5m, d=40m. Plus nějaký ten nižší. V nájezdu do Profilu Morávky dva mohutné bloky uprostřed proudnice, za nimi krátké, ale ostré rozhraní, dalo se za ně dobře skočit. Další průjezd kaňonem hladký a skoro až fádní, prahy zcela zalité, proud rychlý. Přistání obtížné až téměř nemožné, komplikují to strmé břidličnaté břehy.
Pokud jde o ty utonulé, tak se informace fatálně rozcházejí. Jedna verze tvrdí, že se převrhli krátce po nasednutí na začátku Dobré. Tomu se mi moc nechce věřit, museli by plavat opravdu velmi dlouho, proplavat přes všechny ty záhozy a byli by z toho pořádně omlácení. Jiná verze tvrdí, že se převrhli až před soutokem s Ostravicí. To by odpovídalo tomu, že se snad už mohli pokoušet o přistání a zvrhli se při něm. Logické přistávací místo je na pravém břehu nad mostem do Starého Města, vedle sokolovny. Tomu se ale zdá odporovat tvrzení o tom, že starší patnáctiletou dceru našli na břehu Morávky. Od sokolova je to již blízko k soutoku a k jezu pod ním, určitě by po břehu běžela souběžně s lodí a snažila by se přivolat pomoc. O tom ale napíšou nikde, takže i tuto verzi beru s velkým otazníkem. Třetí (moje) verze je, že se převrátili ve vlnách nebo nechali zatlačit na jeden ze zmíněných dvou bloků někde na vstupu do soutěsky. I tato verze je s otazníčkem, protože by to znamenalo dost dlouhé plavání. Pro tuto verzi však na druhé straně hovoří to, že v soutěsce se neměli jak vydrápat na strmý břeh, a že se mohli všichni tři držet převrácené pálavy. Vesty údajně měli všichni tři. Starší dcera se pak už pod soutěskou mohla někde dostat na ten pravý břeh, kde pak prý byla nalezena (přesná poloha není nikde uvedena).
Za nejméně pravděpodobnou tedy považuji verzi o převržení už na začátku Dobré.
Teď co bylo a nebylo špatně: V neděli teklo 60 m3/s, tj.o dalších 20 navíc proti sobotě. To je velká masa vody, má rychlost a sílu. Určitě nijak nepřeháním, když tvrdím, že už při 40 m3/s ten nájezd do Profilu s těmi záhozy byla poctivá WW III alpského stylu. Pálava je konstrukčně určena pro WW I-II. Dalo by se to s ní zvládnout, to by v ní ale museli sedět dva opravdu zkušení a sehraní dospělí. Dítě nemá sílu zabrat a sám zadák na líné vzducholodi to neurve, když třeba proud loď zatlačí na některý z těch vyčnívajících bloků. Tahle chyba byla znásobena tím, že měl ty děti s sebou dvě a byl tam s nimi sám. Když se budou obě děti topit, které z nich zachraňovat a které nechat napospas jeho osudu? Jak si může být člověk jistý, že patnáctiletá to zvládne sama? Zjevně žádnou podobnou zkušenost s plaváním v divoké vodě ani ten chlap sám neměl, jinak by mu tyhle otázky musely naskočit taky. Zcela fatálním způsobem selhal jak podceněním obtížnosti řeky a výběrem lodi, tak tím, že jel sám a se dvěma dětmi, že vůbec neuvažoval o svých reálných možnostech poskytnout jim účinnou pomoc a záchranu.

Odpovědět

|_Re: aktuální situace, Posejdon, 25.06.2020 11:09
K té pálavě ještě dodám, že v případě velkých vln dojde k jejímu zalití a díky absenci vylévacího rukávu voda loď neopouští, plná pálava je stěží ovladatelná i pro 2 pořádný chlapy, kteří už něco spluli. Kolik se vejde do pálavy vody? 200, 300 litrů? To je pořádný náklad a když se k tomu ještě přičte hmotnost posádky... A taky se s tím hodně špatně zastavuje, když je vody hodně, jsou vysoký břehy a nedělají se vracáky. Navíc loď nemá vlnolamy jako autocisterna s mlíkem.

Jednou jsem byl na Salze při slušným stavu vody a měli jsme pálavu přibalenou, kdyby to někoho už na kajaku nebavilo, po každý větší vlně jsme vyhlíželi, kde bychom to mohli vylít, ale byla to vždy chvilková úleva, spíš by pomohlo nějaký vodě odolný AKU rychlo-čerpadlo. A to klečení v té vodě taky moc nepomáhá, i s neoprenem mají nohy tendenci se přestat prokrvovat, ubírá to teplo a sílu, která se pak může hodit v případě krysy. Teplota v Morávce asi byla vyšší než v alpský řece zjara, ale určitě to stačilo na to, aby se 8 letá dívka rychle podchladila.

S námi jela parta dalších kluků, kteří by nám v případě potíží mohli pomoct (ale absolvovali jsme ten úsek za tohoto stavu vody v předešlých dnech několikrát v jiných plavidlech, takže jsme věděli, do čeho jdeme a že jsme to schopni zvládnout), to je další problém, že jeli sami. Už je to dlouho, co jsem byl na nějakém kurzu a stejně jako si nepamatuju poměr vdechů ku počtu stlačení hrudníku (mám pocit, že pokaždé, když se sejdou na pivě 3 doktoři, tak vydají nové doporučení - za nepříliš dlouhou dobu, co jsem jezdil na tábory nebo dělal řidičák, tak jsem se musel učit minimálně 4 různé hodnoty), tak si úplně nevybavuju doporučované počty na divoké vodě, ale myslím, že to mohlo být minimálně 3 lodě, 5 lidí.

Za takovéhoto vodního stavu je při cvaknutí také nutno počítat s docela dlouhou plavbou, to není jak na Vltavě v srpnu při šesti kubících, že si pod šlajsnou zkusím stoupnout a ono je tam po kolena vody. Jakou má voda sílu v případě přitlačení člověka nebo lodi (případně obojího) k nějaké překážce netřeba čekat na povodně, to se dá zjistit při troše smůly i na Vltavě v suchém létě.

Trošku za tím, že o povodních vyrazilo tolik lidí na vodu, může být i to, že se kvůli suchu a dalším důvodům zrušilo dost vodáckých akcí, lidem zavřeným doma z korony hrabalo a jupí, teď to teče všude, žádní rybáři ani elektrárníci mi v tom nezabrání... V angličtině se divoké vodě tuším říká white water, co bylo v řekách teď, nebylo vůbec bílý, spíš se to podobalo meltě s trochou mlíka. A to mě osobně neláká.

Na závěr bych chtěl dodat, že nemá smysl hejtovat někoho, kdo něco podcenil nebo měl smůlu, případně obojí (je to tragédie především pro rodinu a blízké, otce navíc pravděpodobně budou vyšetřovat, zdali nedošlo k nedbalostnímu trestnému činu), důležité je si z toho vzít ponaučení, i když se říká, že vlastní zkušenost je nepřenositelná.

Odpovědět

|_Re: aktuální situace, HH, 25.06.2020 12:07
www.youtube.com/watch?v=4efLyc...
Jednou vidět lepší než desetkrát číst, jednou si to vyzkoušet lepší než desetkrát jen vidět.

Odpovědět

|_Re: aktuální situace, Posejdon, 25.06.2020 13:16
To s tím rozdýcháváním jsem uvedl jenom jako na okraj pro ilustraci, aby mě nikdo nebral za slovo, protože si nepamatuju jména, čísla atd...

Vidět nebo vyzkoušet si resuscitaci na figuríně pod odborným dohledem je určitě lepší, než si pamatovat nějaký čísla, co se pořád mění (ještě si vybavuju, že ty poměry byly jiný, jestli zachránce je sám, nebo jich je víc, jestli se jedná o dospělého nebo dítě a všechna tato čísla se měnila v průběhu času). Jenomže při těch testech, které jsou třeba pro úspěšné absolvovaní kurzu / získání ŘP, po tobě nikdo nechce lámat žebra figuríně, ale napsat správnou hodnotu poměru dýchání a stlačení hrudníku. Bohužel přitopenému moc nepomůže, když znáš správný poměry, ale místo resuscitace omdlíš nebo chytneš hysterák.

Pamatuju si, že jednou jsme v testu měli vágní otázku "první pomoc tonoucímu", dotyčný myslel, že z toho pochopíme, že po nás chce, abychom tam napsali, jak budeme resuscitovat, kolik vdechů, kolik stlačení, a nikoli, že bychom se tonoucího v rámci možností měli pokusit dostat z vody bez toho, abychom vážněji ohrozili sami sebe, a o dalším postupu se rozhodnout podle toho, zda je při vědomí, jestli není v šoku apod., protože se těžko někomu masíruje srdce, když se pořad motá pod jezem...

Tak, jak by to mělo vypadat, jsem měl v testech na vyhlášku 50, dotyčný zasažen proudem, vyproštěn, při vědomí. Chuck nám říkal, že mu k ničemu nebude, že umíme krásně lámat žebra, když ho necháme půl hodiny tancovat s kabelem v ruce a pak se zabijeme, když mu ten kabel zkusíme vzít...

Odpovědět

|_Re: aktuální situace, ivva, 25.06.2020 9:52
Ti kteří u toho byli nebo to mají z první ruky jsou nejspíše příliš otřeseni na to, aby něco psali. My ostatní máme informace většinou jen z médií, kde se dočteme, že Pálava je malý raft. Takže zbývají jen dohady, např. o tom, kdo se asi tak nechá vtáhnou do vývaru zespodu poté, co přenesl jez. Těžko diskutovat.

Odpovědět

|_Re: aktuální situace, mira, 25.06.2020 11:10
Jasně, byla by hloupost omílat tu dohady z médií, když já ale nepochybuji, že sem chodí i lidi, kteří ověřené informace mají.
Ten "převrácený raft" jsem také pochopil až z uveřejněných fotek Pálavy. No, pravda, je to plavidlo kategorie R2...
HH situaci ve Frýdku správně přirovnává k alpským řekám. A právě zkušenost z plavby v Pálavě po krátkém úseku Enže mě jasně přesvědčila, že taková loďka nemá na vodnaté řece co pohledávat, natož pak s nezkušeným hákem (?), plus navíc ještě s porcelánem. To se mi tehdy zželelo liché slečny ve výpravě a přesedl jsem k ní ze singlu. A i když jsme vlny hodně šulili, během pár kilometrů jsme několikrát vylévali a přistávat v proudu s nafouknutým bazénem plným vody bylo hodně nepříjemné.

Odpovědět

 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

02.07.2020 7:02 Jsou tu prázdniny a na vodu bude vyrážet mnoho nováčků nebo vodáků, kteří jezdí maximálně jednou ročně. Aby vaše plavba byla bezpečná, přečtěte si deset základních rad, tedy desatero vodáka začátečníka.
23.06.2020 8:05 MZ aktualizovalo podmínky pro konání putovních táborů na základě doporučení AVTS. Jejich konání je tak i letos možné.
22.06.2020 10:20 Na rozvodněné Morávce došlo k převržení Pálavy, ve které byly dvě děti (8 a 15 let) a jejich otec. Nehoda si vyžádala život mladší dívky. Sice všichni měli vesty a helmy, ale na boj s povodňovou řekou to nestačí.
19.06.2020 15:47 Bude se konat splutí Jihlavy v neděli 28.6.2020, kdy voda poteče od 8 do 12 hodin. Veškeré podmínky pro konání jsou shodné s akcemi z minulosti.
17.06.2020 10:57 Na darujme.cz byl vytvořen projekt Zachraňte vodáctví v ČR, kterým lze přispět na činnost AVTS.
09.06.2020 13:10 AVTS zachránila putovní tábory, které jsou klíčové pro vodácké oddíly. Na základě informací z ministerstva zdravotnictví došlo ke schválení puťáků, oficiální text bude dostupný později. Času není mnoho, tak rychle začít s přípravami.
04.06.2020 14:13 Letošní rok se zatím nepodařilo uskutečnit ani jeden závod ČPV. Ke zrušeným akcím se přidala i akce ČPV Blanice, která se měla konat 20-21.6. Místo toho by se měl pouštět kanál na Trnávce.
03.06.2020 11:07 AVTS.cz se intenzivně snaží zvrátit důrazné nedoporučení MZ ohledně putovních táborů. Na MZ o problému vědí, ale zatím nedošlo toto téma na program jednání. Snad to bude dříve, než po prázdninách. Více o této absurditě např. na blog.aktualne.cz.
19.05.2020 9:01 Horní mlýn v Bechyni na Lužnici je již bez obtíží přenositelný vpravo. Původní oplocení bylo odstraněno, a tak je možné přenést lodě přes lávku do podjezí místo složitého a dlouhého přenášení okolo mlýna.
18.05.2020 10:32 Tradiční vysedací místo v Krňovicích na Orlici je nedostupné pro auta z důvodu opravy silnice a kanalizace v obci až do 19.7.2020. Končit se tak musí buď výše ve Štěňkově nebo níže v Nepasicích.
07.05.2020 20:27 Konečně máme aplikaci pro mobilní telefony! Měla by fungovat multiplatformě a to i offline. Zatím v testovacím režimu. Později půjde stáhnout z google play, ale pokud nám chcete pomoci s vývojem, budeme rádi za případné poznatky a náměty. Apka je na mobil.raft.cz.
02.07. Bazar prodám: Vydra

02.07. Bazar prodám: Prodám 3 lodě, Metuje. Nutné menší opravy. Cena za jednu 350,-

02.07. Bazar koupím: Zdravíčko, sháním pro sebe jetý, ale zachovalý slalomový kajak. Mám 178 cm, 64 kg.

02.07. Volné místo: Rakousko, osobní auta, pálava, baraka, obtížnost II-III

30.06. Bazar prodám: prodám novou vodáckou helmu Sweet Rocker, špičková helma na vodu , pův. cena 6000 kč, nyní jen 4490

30.06. Bazar prodám: prodám : nová vodácká helma Pro-Tec Ace wake, nejpoužívanější vodácká kvalitní helma, odnímatelné ch

30.06. Bazar prodám: prodám : nová vodácká helma Pro-Tec Ace wake, nejpoužívanější vodácká kvalitní helma, odnímatelné ch

30.06. Bazar prodám: Dámský neopren Agama Long John velikost S, cca na výšku postavy 165cm. 2x použitý. V případě zájmu d

29.06. Nález: Řeka OPAVA 26.týden 2020....nalezl jsem házečku. Pokud někdo postrádá a dokáže ji popsat (včetně

29.06. Bazar prodám: Prodám mikrofleece triko s dl. rukávem -jako TEDDY men od Hiko. Ideální pro vodáky na kajak,kanoe,ra

Reklama
Vtip Karla Macase
21.06. Chrudimka: Pro úsek od křižanovický přehrady (odtok z nádrže 24 m3) - celkem bez stromů a všechno šlo projet. p
11.06. Cetina: Zjistili jsme, že chorvatské vodácké firmy moc nerozlišují statuty "Národní park" a "Chráněná krajin
18.05. Orlice: Tradiční vysedací místo v Krňovicích je nedostupné pro auta z důvodu opravy silnice a kanalizace v o
28.04. Chrudimka: Jez Kalousov ř.km 16,4 je v rekonstrukci. Před jezem je panelový brod. Nad jezem chybí přistávac
27.04. Moravská Sázava: Jez v Lupěném vypadá jako pohodová skluzavka, 4.3. jsme jej jeli za víc než dostatečného vodního sta
27.04. Svratka: Mezi mosty na 46,6 (Pořící)a 46,0 (Renenská třída) je přes celou šíři koryta natažena norná stěna, s
12.04. Vltava: Ahoj, pozor na jezu pod Papouščí skalou, je tam rekonstrukce jezu, propust vpravo je nová a zúžená,
06.04. Sázava: na Lesním jezu na Sázavě jsou kameny ve šlajsně. Nevím, jestli se tam navalily nebo i zabetonovány,
30.03. Mže: Ahoj, na Mži ve Svojšíně se opravuje most, plavba pod ním je nemožná kůli lešenářským trubkám. Naště
16.03. Jizera: První velká peřej z Riegrovky (vždy prohlednout) s úvodními velkými balvany je zaterasana kládami.

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Metuje