Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/forum-Prosim-o-nazor-.aspx?ID_prispevku=4608

Diskusní fórum Prosím o názor


Diskuse nad tématem
Prosím o názor , řeka: Jizera, Jana, jana.split~seznam.cz, 25.06.2020 12:32
Dobrý den, zajímal by mě názor zkušených na víkendové podmínky na řece Jizera a přístupu půjčovny.

Skupina nezkušených vodáků s dětmi kolem 6-ti let, v lodi vždy jeden dospělí a dítě / děti, přestože průtok na řece byl minulý víkend několikanásobný než je za normálních podmínek bylo nám sděleno, že ze strany půjčovny nevidí důvod proč na lodě nejít. Informaci o posádce měli.
Je bezpečné na takovou vodu pustit nezkušené vodáky s dětmi nebo naopak měla půjčovna varovat a lodě raději nepůjčit?

Děkuji.
Jana

Odpovědět

|_Re: Prosím o názor , řeka: Jizera, Jirka J., 25.06.2020 13:40
Minulý víkend by na Jizeře velmi proměnlivý. V sobotu Jizera kulminovala na skoro 140 kubíkách, už od rána bylo jasné, že tam tolik vody bude podle průtoků nahoře na Jizeře a Kamenici. Za takové vody bych tam rozhodně nedoporučil jet. I v neděli tam bylo ještě okolo 50 kubíků. Při nasednutí na Malé Skále po jezem není až do Dolánek žádný problém. Ale - při jakékoli chybě bude následovat dlouhé plavání ve studené vodě a nezkušení si s tím neporadí.
Samozřejmně není jasné, jak dalece a objektivně svoji nezkušenost definovali půjčovně a podle toho posuzovat půjčovnu.
Sám bych bez jakéhokoli ekonomického zájmu nezkušeným vodákům za takových podmínek Jizeru nedoporučil, za sobotních podmínek a navíc s malými dětmi bych jim nadal do d.bilů.

Odpovědět

|_Re: Prosím o názor , řeka: Jizera, Medák, 25.06.2020 20:34
Jedna věc je, že kombo jeden nezkušený dospělý a jeden a více špuntů je krom fakt jooo pohodové vody ... něco jako rybník v létě ... vždy blbá kombinace.

Druhá, že zvážit, zda za takové situace na tu víkendovou Jizeru lézt ... na to snad nepotřebuji názor půjčovny, to musí být jasné i houpacímu koníkovi. Nejpozději na břehu ... navíc nějaké webkamery jsou dnes všude, sám jsem nějaké záběry z Jizery viděl a v podobné sestavě to bylo úplně jasné.

Odpovědět

|_Re: Prosím o názor , řeka: Jizera, Eki, 26.06.2020 9:23
Osobně bych o rizicích určitě informoval. Ovšem na druhou stranu pánové jsou dospělí a půjčovna taky musí být z něčeho živá. Prodejce aut taky při prodeji nezdůrazňuje počet mrtvých na silnicích, trafikant rakovinu plic a řezník infarkt miokardu z bůčků.... taková je realita Smajlík

Odpovědět

|_Re: Prosím o názor , řeka: Jizera, Standa, 26.06.2020 14:20
No zrovna při těchto zvýšených stavech by se měla půjčovna zachovat ve stylu "auto vám samozřejmě rádi prodáme, ale teď mu nejdou moc dobře brzdy, počkejte na příští týden, to už to bude opravené". Protože přístup k věci jí také dělá jméno. Pokud pak nějaké noviny rozmáznou, že v klidu půjčovala lodě za povodňovýho stavu, tak to moc dobré jméno neudělá. (Na druhou stranu, o zákazníky asi stejně nepřijde)

Odpovědět

|_Re: Prosím o názor , řeka: Jizera, Eki, 26.06.2020 14:56
Jo, souhlas. Záleží možná i na čase, kdy si lodě půjčovali - v pátek večer byl stav v Železném Brodě ještě podprůměrných 12 kubíků, po ránu v sobotu relativně vhodných 20 kubíků, pak to šlo strmě nahoru, pak překročený 1. povodňový stupeň, kulminace odpoledne ke 140 kubíkům. 2. povodňový (zákaz vyplout) nebyl dosažen, ale lidi i půjčovny mají mít rozum. Sám jsem v neděli s kánoí navštívil - a nejel 4 řeky na Chrudimsku, protože to bylo "o ústa". Smajlík

Odpovědět

|_Re: Prosím o názor , řeka: Jizera, Medák, 26.06.2020 15:54
Já bych jim řekl, ať to nejedou, ale o tom řeč není.
A co bylo přesně řečeno půjčovně a co přesně následně někdo v půjčovně odpověděl netuším, tedy nehodnotím.

Ale tady je spíš řeč o zcela základním pudu sebezáchovy, to složení posádek je samo o sobě už na hraně a jakékoli další riziko, velké či malé, musí u normálního jedince vést k jednoznačnému závěru ... nejedu nikam. Co mi k tomu říká kdokoli jinej by mi bylo úplně jedno.

Je to stejný jako ve skalách a horách ... když si nejsem jistej, nelezu tam. Ať si říká kdo chce co chce.

Odpovědět

|_Re: Prosím o názor , řeka: Jizera, ivva, 29.06.2020 19:46
Zas tak černě bych to s půjčovnama neviděl. Někde mám ještě doma výpůjční list z Týnce nad Sázavou, kde podepisuji, že je na vodočtu 169 cm a že jsem byl i s manželkou varován a že veškerá rizika bereme na sebe. A že to dalo práce je ukecat, aby nám tu plastovou kánoi, myslím, že Tydru, půjčili. Měli holt strach, že nám to všechno uplave :-)

Odpovědět

|_Re: Prosím o názor , řeka: Jizera, ivva, 26.06.2020 21:01
Skupina začátečníků a každý v lodi s malým dítětem, co na to říci? I když nesnáším nákupní centra, tak bych vám skoro doporučoval jít raději tam. Na vysokoškolských kurzech jsem zažil začátečníků stovky, někteří se učili rychle, jiní to nestihli do konce kurzu. Dítě do lodi bych na tekoucí řece nesvěřil ani těm nejšikovnějším. Co je to teď za módu jet poprvé na vodu a rovnou vzít malé dítě?

Odpovědět

|_Re: Prosím o názor , řeka: Jizera, Medák, 26.06.2020 22:51
Faktická poznámka ... psáno je nezkušených, ne že by to nutně byla jejich první voda.

A kdy přestává být vodák nezkušeným ... to je otázka. Já myslím, že u mne ten okamžik nenastane nikdy:-). A proto se taky raději bojím:-))).

Odpovědět

|_Re: Prosím o názor , řeka: Jizera, ivva, 08.07.2020 15:37
Zkušeným se vodák stane, když se začne rozmýšlet, zda ten jez či rozvodněnou řeku opravdu musí nutně jet, přestože už to jel tolikrát, že by to nespočítal, aneb "Jinoch se stává mužem, když kaluž obejde, místo aby do ní vstoupil" (Platón)
V principu jde o domýšlení následků a převzetí zodpovědnosti :-)

Odpovědět

 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

27.10.2020 13:54 Pobavte se videem z Kurzu vodní turistiky, na kterých děláme krizové situace podobné reálným nehodám. Účastnici tak musí řešit někdy i náročnější situace, ale pak budou dobře připraveni na skutečné nehody a hlavně na jejich předcházení.
12.10.2020 11:08 Vlivem současného vývoje jsou zrušeny i další podzimní akce - Doubrava, Zamykání Opaťáku ...
01.10.2020 9:46 Po Hamerském potoce se neuskuteční ani Krumlovský maraton. Pokud máte uhrazeno startovné, pořadatelé ho vrátí zpět, když si o něho napíšete, nebo bude použito na uhrazení vzniklých nákladů. Dá se předpokládat, že další akce bude nutné zrušit též.
24.09.2020 15:51 Zamykání Mže 26.9. ani Hamerský potok 3-4. 10. se nebudou konat. Pořadatelé nemohou zaručit splnění podmínek pro pořádání venkovních akcí dle nařízení ministerstva zdravotnictví.
24.09.2020 8:09 Současná protiepidemická opatření u hromadných akcí pravděpodobně velmi výrazně zasáhnou podzimní vodácké akce. Je reálné, že se budou muset zrušit. Organizátoři zatím čekají na upřesnění podrobností nových opatření.
18.09.2020 10:00 Schváleno! Pozměňovací návrhy prošly jen těsně, ale s potleskem ve sněmovně, máme oporu v zákonu!
17.06.2020 10:57 Na darujme.cz byl vytvořen projekt Zachraňte vodáctví v ČR, kterým lze přispět na činnost AVTS.
27.10. Bazar koupím: Sháním pro syna starší dětský plastový kajak, kvůli ceně stačí v základní výbavě, např. Kajak Dagger

26.10. Bazar prodám: Nafukovací kajak STRENFIT X 500 jednomístný ITIWIT, rychlý, krásně drží směr, nafouknutý do 5 minut,

24.10. Bazar koupím: Prijon Enduro 380 , jen dorbrý stav

19.10. Bazar prodám: Prodám laminátový kajak, starší, nicméně v dobrém stavu. Sezení, límec i dno je v pohodě, použitelné

19.10. Bazar prodám: Prodám krytou laminátovou deblovku, téměř vůbec neježděnou. Sezení, límce i dno je v pohodě, vše v s

17.10. Bazar prodám: Prodám dětské neoprénové kalhoty Neo 2,5, velmi málo používané, vel. XS. Délka nohavic 105cm, délka

11.10. Bazar koupím: dětský plastový kajak

11.10. Bazar prodám: Prodám starší nafukovací loď Barum K340. Při rychlém jednání sleva. Na vyžádání zašlu další foto.

10.10. Bazar prodám: Prodám kajak FLUID SPICE- S. Ve velmi dobrém stavu. Vhodný pro juniora, nebo jezdce menších postav.

10.10. Bazar prodám: Prodám nafukovací kanoi Pálava, dvoumístná, cena 2.500,- Kč. Nutná oprava - přední bort – rozlepený

Reklama
Vtip Karla Macase
05.10. Mže: Sobota 3. 10. 20, Bdeněves - Kalikovák. Vodočet pod Hracholusky těžce proměřuje - křivka (v reálu př
29.09. Gail: Pod mostem Birnbaum - Nostra je ve vodě nějaký bordel, řeže to tam nafukovačky. Někde v pravé části
05.09. Chrudimka: Pozor na Chrudimce na úseku pod Sečí (Padrty-Mezisvětí). Je tam nesčetně popadaných stromů, přenášel
29.08. Cetina: Dle všeho je druhý sifon v "úzkém průjezdu" na ř.km. 8,8. Krom osobní prohlídky tak usuzuji i dle po
11.08. Rokytná: Ahoj. V Rokytné je voda po několika letech! A je sjízdná. Minulý víkend jsem ji prošel od Jaroměřic
10.08. Ploučnice: Jak píše předchozí upozornění. Tak letos 2020 potvrzuji, že před Brenským mlýnem, tam kde jsou hned
08.08. Jihlava: Kousek pod jezem Mohelenský mlýn (to je ten první pod přehradou) jsou dva padlé stromy přes celou ře
29.07. Pilica: Potvrzuji dobré zkušenosti s necháním aut v Praczke. Odvezli nás na start do Maluszyna a přivezli ze
23.07. Sázava: Lesní jez upozornění pro kajakáře . Ve středu jsme jeli Sázavu z Týnce na kajacích vše bylo krásně
13.07. Ohře: Od 15.7.2020 do 31.8. 2020 se bude bourat a opravovat lávka v Sokolově. Místem je zakázáno proplutí,

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.