Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/forum-Poskozeny-jez.aspx?ID_prispevku=4980

Diskusní fórum Poškozený jez


Diskuse nad tématem
Poškozený jez, řeka: Jihlava, OndraZ, 29.04.2023 16:29
na ř.k.41,5 (Alexovický) je v levé časti poškozený, utrženo dřevěné přepažení, většina vody jde logicky tudy a pod ním při 10 kubící silný vývar. Současně to vypadá na opravu náhonu, je suchý, tudíž všechna voda jde korytem.

Odpovědět

|_Re: Poškozený jez, řeka: Jihlava, Ešus, 18.06.2023 22:25
18.6. při organizovaném vypuštění a 12 kyblíkách jetelné podél toho utrženého přepažení. Kdo jel na střed zabaláku, ze 3/4 plaval. Válec naštěstí moc nedrží a pod jezem je čisto.

Odpovědět

|_Re: Poškozený jez, řeka: Jihlava, Lukáš, 19.06.2023 8:30
Já jsem jeden z těch, co tam včera plaval... Měl jsem nafukovací kajak (Swing 1) a zamířil si to přímo na střed. Moje blbost a životní poučení, chvíle strachu a první ochutnání toho, co s člověkem dělá válec, jak je tam člověk zmatenej a v podstatě jenom čeká, až ho to vyplivne. Nevím, jak dlouho jsem tam byl, moc ne, ale připadalo mi to jako věčnost. Nicméně kajak byl ve vývařišti asi minutu, než ho to pustilo.

Proč to píšu - úplně v pohodě mi to nepřišlo, hned za mnou se další kajakář na plasťáku cvaknul a čekal jsem snad 10 - 15 vteřin, než se objevila hlava. Když jsem viděl, jak to jel někdo na raftu s cca 6-letým dítětem, bylo mě z toho špatně. Možná by bylo dobrý u takové masovky, jakou pouštění "Jihlavky" je, tam dát nějaké větší upozornění, možná i na stránky Káčat. Vím, že je každý odpovědný sám za sebe, ale tohle je dost nová věc, píšu to hlavně kvůli lidem, co to budou chtít jet v září. Zkušení vodáci si to třeba užijí, ale s dětmi na raftu rozhodně nejezdit.

Odpovědět

|_Re: Poškozený jez, řeka: Jihlava, aladin, 19.06.2023 9:29
Chvilku jsem to tam pozoroval a cca polovina lidí se ani neobtěžovala si alespoň na sjetí jezu půjčit vestu. Zejména na plavidle "Intex Challenger" je člověk nesmrtelný ;-) Na druhou stranu splouvající vypadali při smyslech. Před pár týdny při květnovém splutí se tam třeba vydal raft s posádkou totálně "na kašu", jeden vypadl a ve válci se motal tak dlouho, že už to smrdělo černou kronikou.

Jinak to nadstavené hrazení je upadlé už delší dobu, nevím, za jakým účelem se tam voda odvádí, ale privátní elektrárník by měl jistě zájem hrazení opravit co nejdříve. Jestli teda voda nikomu nechybí, možná by povodí mohlo demontovat nástavbu v celé šíři (tak byl zřejmě jez původně konstruovaný).

Odpovědět

|_Re: Poškozený jez, řeka: Jihlava, kavol, 19.06.2023 12:13
díra v hrazení tvoří sjízdné místo; nevím, jak to vypadá teď, ale v minulosti se to jezdilo při pravé straně kde byla hrana nižší

že to nesjede každý, hm, takže kvůli tomu to už radši nesjede nikdo, protože po demontáži zbytku se voda rozlije v celé šíři a jez zůstane suchý? - děkuji, nechci ...

jestli chceš vyvíjet aktivismus, jdi se vybít tím, že přiděláš praporky na opěry toho žbrlení, aby bylo vidět kde jsou a nikdo (schopný ovládat loď) se na ně nenapíchnul, už mají pár děr v lodích na svědomí ...

Odpovědět

|_Re: Poškozený jez, řeka: Jihlava, kavol, 19.06.2023 12:19
za mejch mladejch let šestiletý děcka na jezech trénovaly na kajaku, teď je někomu špatně z toho, že se děcko veze na raftu, kterej si při 10 kubíkách válce (co notabene pouští) ani nevšimne (nepředpokládám, že ty 3/4 co plavaly, byly rafty) ... njn, pokrok holt nezastavíš

Odpovědět

|_Re: Poškozený jez, řeka: Jihlava, jura, 19.06.2023 15:55
Ahoj Kavole,

píšeš, že nevíš, jak to teď vypadá. Hm, kdybys tam byl a viděl to v reálu, tak bys asi změnil názor.

Jura

Odpovědět

|_Re: Poškozený jez, řeka: Jihlava, kavol, 20.06.2023 10:01
dovolil jsem si věřit Ešusovi, když napsal, že to bylo čistý a pouštělo[*] - je z lidí, co bezpečnost neberou na lehkou váhu a fakt o ní (a o vodě obecně) něco ví ... kdyby se nějakým řízením osudu stalo, že budeme oba stát nad jedním místem, a já budu váhat, co s tím, a on řekne, že to nevypadá zdravě, tak si nechám vysvětlit, co tam vidí, a na 99% sklapnu podpatky a přenesu

[*] beru to z hlediska, jestli se tam utopím/neutopím, nikoliv že se nevykoupu (nějaká facka, že se ta loď dá otočit, by mnohým i prospěla)

Odpovědět

|_Re: Poškozený jez, řeka: Jihlava, Bartex, 20.06.2023 8:17
Chvilkama jsem tam pod tím na prkně projížděl a dělal si přejezdy a pořád víc a víc jsem si říkal, že když to nahoře rozjedu a před tím válcem zaberu, tak budu mít šanci, že to "přeskočím" a když ne, tak spadnu za válec. Až do chvíle, kdy tam najel ten kajakář jsem nad tím fakt přemýšlel. Pak ho to polklo jak malinu a dobrých 10 vteřin jsem ho vůbec neviděl. Když ho to pustilo, tak měl výraz znovuzrození. V té chvíli bylo rozhodnuto - nestojí to za to :-) rozhodně si nemyslím, že to je výborné místo ke sjezdu. Pokud si to prohlédneš a jsi dost vyježděný, proč ne. Ale při masové akci, kdy na řece jsou lidi, kteří by normálně pobíhali po obchoďáku (ani se neobtěžovali se převléct, vzít si vestu nebo helmu) - je to dost zákeřné místo. Minimálně tu ceduli by tam narvat mohli.

Odpovědět

|_Re: Poškozený jez, řeka: Jihlava, Lukáš, 20.06.2023 10:50
To je přesně ten důvod, proč jsem to psal, nechtěl jsem rozvíjet debatu, že "za našich mladých let to jezdili šestiletý děcka v pohodě", takových je v každém sportu dost. Spíš jako upozornění od chlápka, co si s trochou nadsázky myslel, že tu naši malou "Jihlávku", kterou jel asi sedmkrát, teoreticky sjede i na psí boudě a dostal pěkně přes hubu fyzicky i psychicky. Nejsem určitě zkušený jak spousta lidí tady, ale ten válec mi subjektivně připadl úplně přesně na hraně toho, kdy to člověka "pouze" cca 10 vteřin pomele a vyplivne a kdy už je to fatální... Nevím. Ale když je to taková masovka a platí se za splutí (s čímž samozřejmě nemám problém), tak by tam ta cedule před jezem a upozornění být mohlo, to přece není tak moc.

Odpovědět

|_Re: Poškozený jez, řeka: Jihlava, Bartex, 20.06.2023 11:06
Vzhledem k tomu, že na Moravici stojí záchranář na Jánských koupelích, kde je po pás vody permanentně v sucháči ve vodě, by to fakt šlo u tohohle jezu pořešit lépe. Nicméně Jihlavu ještě na rozdíl od Moravice nezrušili :-) Holt rybám na jihu není zima, když se z přehrady vypouští voda. Jsou otužilé :-)

Odpovědět

|_Re: Poškozený jez, řeka: Jihlava, kavol, 20.06.2023 12:27
proti ceduli nic nemám, bude-li nějakého rozumného znění a ne obecný strašák typu "všichni tady umřou" - ba naopak, slušné značení vítám, vzpomínám třebas na diskusi nad Grébovkou, kde jsem se zastával, že pro přespolní, místa neznalé, by nějaké značení nebylo od věci

ovšem otázkou jest, kdo si z ní co vezme ... jestli někdo jede na vodu jak do obchoďáku, tak tam už asi není pomoci

10 sekund je prd; vzpomínám, když jsem se jako malej špunt při tréninku nějak záhadně prásknul a chvíli nemohl vykrysit, tak jak jsem chytal paniku, že jsem pod vodou strašně dlouho a že se utopím, přitom když jsem si pak srovnal místo, kde jsem vyplaval, a rychlost proudu, tak to nemohlo být víc než 20 sekund a na plavání ve škole jsme zadržení dechu cvičili a minimum bylo půl minuty ... velký voči ... no a to je to, že člověk má často pocit kdovíjakýho dramatu (i ten výraz znovuzrození věřím!), když se vlastně skoro nic neděje - jestli výše zmiňuju to, že Ešus psal, že to pouští, tak pod výrazem "pouští" si nepředstavuju, že to plynule proplavu, ale třeba že se i trošku pomotám než mě to stáhne ke straně a vyplivne nebo tak něco

samozřejmě, jestli teda někdo jel jak do toho obchoďáku, malý děcko bez vesty, tak to na povytažení obočí je, ale že bych si hned musel představovat, jak spadne z raftu přímo do válce, a jak se hned naloká a zmizí pod vodou, nebude plácat rukama nohama a neponese ho přirozená dětská baculatost, aby ho někdo z tisíce přítomnejch mohl odlovit, a šel jsem se kvůli tý představě do křoví vyblinkat, hm, tak to asi ne ...

sakra, vždyť život je o tom, co jsme přežili, ať už jako jednotlivci nebo evolučně, a nějaký s prominutím hysterický snahy eliminovat cokoliv byť jen zavánějícího rizikem z nás lepší lidi neudělaj ... to už na tu vodu nemusíme jezdit vůbec, sedět v bunkru s filtrovaným vzduchem a tlačit do sebe pastu z mořskejch chaluh je nejbezpečnější, že Smajlík

Odpovědět


 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

 
Reklama
13.05.2024 13:10 Na Vltavě na Zátkově mlýně byla vybudována šupna u pravého břehu. Jeden z posledních jezů, které nebylo možné splout, byl i díky úsilí Sdružení pro Vltavu, zesplavněn. Fotky šupny naleznete v kilometráži.
08.05.2024 18:01 Mezi jezem "U Rybů" a jezem u Zátkova mlýna na levém břehu řeky Vltavy zpevňují skály a strmý (levý) břeh. Přivrtávají tam do svahu a skal sítě. Bezpečná vzdálenost je vyznačena zelenými bójemi.
03.05.2024 13:51 Byl schválen pozměňovací návrh, kde díky legislativní chybě (platností novely stavebního zákona) došlo k odstranění prostupnosti toku schválené již v roce 2020. Dnes se tak opět vrací do zákona nutnost překonat nově vzniklé vodní dílo splutím nebo přenesením tam, kde je rekreační plavba. AVTS opakovaně dokázala prosadit na legislativní úrovni podmínky pro zlepšení plavby. Děkujeme všem poslancům, kteří pro nás hlasovali v rámci souhrnného pozměňovacího návrhu vládní koalice.
30.04.2024 14:12 V kalendáři akcí naleznete podrobnosti k chystané akci 15 km po Divoké Orlici, která se uskuteční tuto sobotu 4.5.
30.04.2024 14:12 V neděli byl na ČT odvysílán pořad Nedej se, ve kterém byla reportáž o chystané MVE Dívčí Kámen.
24.04.2024 9:31 Má někdo zájem o kopyta na stavbu slalomových lodí z 80. let? Jsou zdarma na kontaktu 731428488. Jedná se o C2 Gemina (dvě kopyta), PH3 (pajcovanej Hartung), poslední loď s dírami od sebe vynikajících vlastností, rodeo kajak, slalomový kajak, singlkánoe. Celkem 8 kopyt. Dočasné uskladnění pro zájemce možné. Spěchá - za týden budou zlikvidována. Lokace Brno.
26.03.2024 15:23 Ministerstvo životního prostředí chystá omezení podpory pro malé vodní elektrárny při jejich stavbách. Postupná argumentace AVTS na nesmyslnost těchto staveb a negativních dopadů na život v řece se začíná projevovat. Více v reportáži ct24.cz.
25.03.2024 10:02 Pouštění vody na Chrudimce z VD Seč dne 30.3. od 11 do 14h potvrzeno. Akce se bude konat.
15.01.2024 11:31 Na Bosenské Neretvě plánují stavět další přehrady. Zajímavý článek o zisku, dotacích a dopadech je na seznamzprávy.
22.05. Bazar prodám: Baraka Hodně ježděná, s několika šrámy, ale plně funkční, bez závad. V ceně vak, lepení, soudek cca

20.05. Bazar prodám: Prodám plastovou dvoumístnou otevřenou kánoe Tukan. Velmi stabilní, nosná, vhodná pro rodinu s dětmi

20.05. Bazar koupím: Prodám dvoučinnou ruční pumpu tlak 1–8 PSI 2 × 1,9L vhodná foukaní lodí (i na matrace, apod.). Bale

20.05. Bazar koupím: 2ks nafukovacích vaků do kajaku o objemu 20L – NOVÉ Prodám 2ks zadní půlený nafukovací vak do lodí

19.05. Kdo vezme: Ahoj, Vzal by s sebou někdo jednoho hodného háčka ?

17.05. Bazar prodám: Prodám velmi hezké kajakářské pádlo zn. TNP o délce 220cm, úhel 90°, pravé, skládací- dvoudílné. Ve

17.05. Bazar prodám: Prodám 2ks kanoistické pádlo - skládací dvoudílné o délce 160cm. Žerd z aluminiohořčíkové slitiny

17.05. Bazar prodám: Prodám vestu na divokou vodu zn. HIKO, model Guardian. Velikost S/M, pro hmotnost uživatele 30-60kg

17.05. Bazar prodám: Prodám Liquidlogic Remix 69, střední velikost. Hodný a oblíbený univerzál ve velice dobrém stavu. M

14.05. Bazar prodám: Dager Mamba 8.1

Reklama Půjčovna lodí Metuje na polských řekách
Vtip Karla Macase
11.05. Kamenice: Přes Tanvaldskou Kamenici padl mohutný strom před soutokem s Černým potokem. Je to v místě přímo pod
29.04. Radbuza: Pozor na 4 jekly hned pod lávkou Staňkov_52,4 km!!! Ve Staňkově za jezem (53,0) je šedý most (52,9)
14.03. Soča: Nové podmínky a ceny permitů pro 2024: https://www.soca-valley.com/en/in-search-of-adventure/activit
19.02. Divoká Orlice: Pozor v horní části ze Záhoří je několik padlých stromů - největší zátaras je v lese (https://mapy.c
24.01. Ipeľ: Úsek Holiša - Kalonda je splavný bez zátarasov, udržiavaný po celý rok. Úsek od Kalondy smer Peťov j
03.01. Zlatý potok: 30.12.2023 jsem na kajaku sjížděl úsek Masty-Dobruška. V krátkém úseku Masty-Podbřezí bylo třeba min
28.12. Střela: 28.12.2023 Stav 75cm = 8,2m3 v Čichořicích. Bobři se rozjeli, ale naštěstí se všechny stromy dají za
22.10. Opatovický kanál: O víkendu 14.-15.10.2023 jsme spluli s Rolfem z Hradce k počátku Opatovického kanálu (tady nutno pře
17.10. Vltava: Letošní tryznu za utonulé by měl Spolek Vltavan konat dne 29. října: https://www.vltavan-praha.cz/wp
05.09. Dunajec: Ahoj, v úterý 29.8.2023 jsme jeli vlastní lodí z louky zvané Nokle do přístavu pltí na SK/PL hranici

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Záchrana na tekoucí vodě s krizovými situacemi