Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/forum-Kde-se-smi-padlovat.aspx?ID_prispevku=4673

Diskusní fórum Kde se smí pádlovat?


Diskuse nad tématem
Kde se smí pádlovat?, Jabberwocky, 02.10.2020 11:10
Ahoj, snažil jsem se hledat po internetu, ale nepodařilo se mi to. Existuje nějaká obecná právní úprava, kde se smí a kde nesmí pádlovat? Tedy ne že tady v tom konkrétním rybníce je to zakázané, protože to zakázal majitel, nýbrž obecně. Spousta rybníků, jezírek a tůní, někdy i docela velkých, patří do kategorie přírodní památka. Smí se? Nesmí se? Tedy systematicky: Národní parky ano / ne? (Asi ne.) Reservace ano / ne? (Asi taky ne?) CHKO ano / ne? (Obecně asi ano?) Přírodní památka ano / ne? (Asi taky ano?) Věděl by někdo? Třeba takové Hrbáčkovy tůně: mapy.cz/s/haceberoze Grado (úplně největší vlevo) má východní ocásek už v reservaci, ale to na té vodě člověk nepozná, kudy vede hranice. Extrémní příklad, ale rád bych v tom měl jasno. Tak kdyby někdo věděl... Děkuju!

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, HH, 02.10.2020 20:41
Nevykládej, že ses snažil hledat, když se ptáš na notoricky známé věci, které Ti na tom netu vyjedou během pár vteřin.

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Jabberwocky, 02.10.2020 22:16
Tak jsem asi blbej, no. Nasměruješ mě, abych blbej neumřel? Kombinace typu "přírodní památka pádlování" nebo "přírodní památka vodáci" mi vracejí leccos (kolika pruhy se kam značí, kdo vyhlašuje apod), ale o lodích nic.

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Jabberwocky, 02.10.2020 22:49
Edit: Jsem blbej, protože jsem hledal všude možně po netu, a nepodíval se tady pod odkazem Jedeme na vodu. Sypu si popel na hlavu - o NP, CHKO a konkrétních tocích toho tam je dost. Nicméně pořád netuším, jak je to s těmi přírodními památkami, kdybych se chtěl projet vzducholodí po nějaké zarostlé tůni. I takové nápady mívám...

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Chobotnice j., 03.10.2020 18:37
Zaprvé, tvoje se nenápadně A nenechávej za sebou žádné stopy a dodržují taková ta hesla jako vidět A nebýt viděn. Zadruhé, co není zakázané, to je povolené. Třeba Národní parky má každý svůj řád a nějaké úpravy. Zatřetí, Kdo se moc ptá moc se dozví a třeba pak nikam nejede.

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Jabberwocky, 03.10.2020 19:57
Ok, děkuju. Konkrétně by mě zajímal mj. třeba Krňák pod zbraslavským zámkem. Tam se nedat spatřit nebude úplně triviální. Našel jsem k tomuhle rameni Berounky spoustu informací, ale jestli se tam smím projet na zepelínu, to pořád nevím. Ale souhlasím, že kdo se moc ptá, moc se doví a sedí pak doma na zadnici.

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Chobotnice j., 03.10.2020 21:34
To jsou věci s kterejma se nepočitá. Ale nevim, jestli zrovna na Krňáku je nějaký štěstí, přijde mi to tam hodně zapadaný větvema. Vono ale třeba neni zakázaná plavba, ale mohl by to orgán vyčítat plašení zviřátek a tak. Samozřejmě ideální doba nadchází, ptactvo z části odlétá a tak. A pokud člověk nechce být někde viděn, tak je ideální se tam vyskytovat v době kdy se hraje finále MS v hokeji a podobně. V podstatě je to základ mojí strategie na spaní, spát se dá kdekoliv, když prakticky za tmy přistanu, nenechám po sobě stopy a za svítání vyrazim. Onehdá jsme takhle spali v rezervaci v zahraničí, kde by byla pokutička echt mastná, ale když si na prvnim pobřežnim stromě za šera přivážu hamaku a ráno jsem fuč, moc toho nehrozí ani mně, ani přírodě.

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Jabberwocky, 03.10.2020 22:01
Mne holt zajímají věci, které jiným leckdy přijdou padlé na hlavu. Třeba bych rád viděl zbraslavský zámek z vody a představoval si, jak to tam vypadalo před rokem 1845 nebo že jsem nějaký ten Bartoň z Dobenína :-) V době hnízdění bych tam samozřejmě nelezl, o tom žádná. Jinak se spací strategií zcela souhlasím. Za šera přijet, in aller Herrgotsfrühe odjet, a co oči nevidí, srdce nebolí.

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Bartoň z Dobenína, 04.10.2020 0:48
Krňov, mrtvé rameno Berounky, mě, coby Pražáka, navštívit nenapadlo. Neptej se a vydej se na tu nevábnou louži. Nehledáš pochopení, hledáš jen jiný úhel pohledu. Žádné povolení po tobě nikdo chtít nebude, že jsi zabloudil, bude zřejmé. Zájmy máme různé, tvé zájmy jsou v pohodě, jen neotřelé a ojedinělé. Jaké stojaté vody jsi už probádal?

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Chobotnice j., 04.10.2020 10:30
Dobrý je vyčíhat si, když je zvedlý stavidlo u kola na Čertovce. Zespoda tam vplul kde kdo, celou ji má zejména za poslední dobu splutou málokdo. Když jsme na horním konci Kampy běželi třetí kolo na nasednutí (dá se z toho udělat dobrej kolotoč), tak na nás někdo volal, že je to zakázaný. Z tehle volání různejch aktivních PSVBáků si člověk nesmí moc dělat. Loni na podzim na mně takhle křčeli v Příbrami na přírodním koupálišti Nový rybník, že je tam zakázaný jezdit na lodi, až v letě se tam půjčujou lodičky a v návštěvním řádu o plavbě neni ani slovo. Dojezdil jsem co jsem chtěl, připraven je vyzvat, ať zavolají policajty. Smajlík

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Pepura, 04.10.2020 3:01
Doporučuji počkat na zimu a použít brusle, běžně se tam bruslí, a má to skutečně atmosféru, u toho zámku.

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Chobotnice j., 04.10.2020 10:14
Sem si vzpomněl na jeden klíčovej materiál, kterej jsem tu kdysi už dával, ale klíďo jsem ho našel znovu. Je to celkem vyčerpávající info přímo od zdroje, o lokalitě kam bych taky chtěl a měl jsem otazníky, tak jsem se optal. Ale stanovisko bych řek, že jako výklad je dost univerzální. Takže jen se vyhnout špatnýmu chování v jinejch punktech, neje.at raky, škleble a podobně. Tvoje nadšení por Krňák se mi líbí. Škoda že je to propojené jen trubkou a nelze tam vplout.

"Vážený pane,

Padrťské rybníky Agentura jako orgán ochrany přírody posuzuje pouze z hlediska zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Dle platných povolení jsou Padrťské rybníky použitelné k chovu ryb (povolení ke zřízení a provozování vodních děl vydávají místně příslušné vodoprávní úřady). Padrťské rybníky přímo k vodárenským účelům dle námi dostupných informací neslouží.

Zákon o ochraně přírody a krajiny provozování vodních sportů na vodních plochách neřeší. Orgány ochrany přírody vydávají k případným povolením jiných správních orgánů podle jiných zákonů stanoviska, která zohledňují zájem ochrany přírody.

Na celém území CHKO Brdy je zakázán ze zákona vjezd a setrvání motorových vozidel kromě vozidel vyjmenovaných v § 26 odst. 1 písm.c) zákona o ochraně přírody a krajiny, proto nepředpokládáme, že by zde bylo možno provozovat plavbu na kánoi pro širší veřejnost.

Plavbu na pramicích a lodích provozuje pouze vlastník či nájemce vodního díla za účelem jeho obhospodařování a údržby.

S pozdravem

XY
Vedoucí Správy CHKO Brdy
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Regionální pracoviště Střední Čechy"

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Jabberwocky, 04.10.2020 13:41
Díky za všechny odpovědi!

Bartoň z Dobenína: Pane rytíři, pokládám si za velikou čest, jsemť rodu sprostého, selského... :-) Ale ano, zájmy máme různé. Pro někoho nevábná louže, pro jiného řeka v minulém čase. Vzducholoď mám doma teprve krátce, takže upřímně přiznávám, že stojatou vodu jsem zatím neprozkoumal žádnou. Ale právě tyhle řeky v préteritu mě lákají. Kromě Krňáku taky třeba mrtvá ramena po regulaci Labe. Proto jsem se ptal na přírodní památky, protože spousta těchhle dnes už tůní je nějak oficiálně chráněná.

Pepura: Za tip s bruslením díky! Tohle zase nenapadlo mě.

Chobotnice: Přesně moje myšlenky. Škoda že je tam jen roura, a ne průplav :-) Jinak šedej mor (aneb Pitomec Stojí Vedle Blbce) si pamatuju coby nezletilec a tatík pro ně nemíval dobrého slova. Vzpomněl jsem si na tohle: www.hedvicek.com/2020/07/cesi-... A pak taky na tuhle stále aktuální pecku pozdního komunismu: www.youtube.com/watch?v=6UIbfq...

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Chobotnice j., 04.10.2020 14:04
Ono ve skutečnosti to spíš chodí podle hesla "Co hlava nebere, to oko nevidí", nebo tě prostě budou mít za magora. Jako když jsme s Alčou jednoho deštivého dne nesli lodě ke Kotenčickému potoku zahradou čapkova památníku ve Strži u Dobříše. Koukali na nás jak na Marťany. Pak je ještě mrtvý rameno ve Stromovce. Ale zas - ideálně ve všední den dopoledne, neměl by bejt problém, ač je to přírodní památka.
Jináč s Krňákem jsem to kdysi obhlížel na mapě, že by se tam dalo doplout od Lipenců. Samozřejmě za katastrofálních dešťů. Ani by to nemuselo bejt moc zapadaný, nětšinou jsou břehy holý. Ono totiž Krňák je dnes de facto ústí Lipenskýho potoka. A měl by bejt teda aspoň trochu nebo sezonně průtočnej. Z dalších obskurních vod - někdo jezdil na kajaku pod starou čističkou v Papírenský.

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Jabberwocky, 04.10.2020 14:19
"Budou tě mít za magora" - Ideálni mimikry.

"pod starou čističkou v Papírenský" - Tohle mě zajímá. Tím myslíš ty odkalovací nádrže v podzemí? Ty jsou boží. Tam jsem se dostal v rámci oficiální prohlídky a svezení to je parádní. Jinak šedým vodám odpadním se věnuje jedna plzeňská blackmetalová kapela: cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%AD... To se málo ví :-)

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Chobotnice j., 04.10.2020 14:29
www.redbull.com/cz-cs/stara-pr...

Odpovědět

|_Lord Morbivod, Klasik, 07.10.2020 15:52
V tomto případě je Vávrovo svezení jen odvárek. Před pár lety jsem pracovně vlezl do odlehčovací komory u Pechtů, kde zjevně před tím hrál "Lord Morbivod" ...

Prostor: komora 3x5m výšky 2m, kterou prostředkem prochází mohutný vysoký a zužující se žlab (šířka cca 1,2m - 0,5m, výšky skoro 1,5m). Nad žlabem je asi tak 1,5m. Prostě takový žlabem kompletně zacpaný betonový "obýváček".

Stabilní výzdoba a odorace: Zbytky všeho možného i nemožného co lidi doma spláchnou a stabilní odor. Pro obveselení živá zvířátka dosahující až velikosti malého králíčka, ale delšího ocasu.

Osvětlení a podium: Na žlabu byly pozůstatky řady svíček. Přes žlab položena stavební podlážka.

... Nechápu. Smajlík Prostředí jistě jedinečné... ale takovej punkáč Smajlík tedy fakt nejsem.
Smajlík Smajlík Smajlík

PS: Kdyby někoho napadlo se tam dnes podívat, nedoporučuji. Jsou tam doplněny mechanické česle a zvýšen žlab, takže místo ještě ubylo. Při nevhodném chycení je mechanika schopna velmi rychle useknout prsty. Nic zajímavého k vidění ani pro různé podzemní úchylky a keškaře.

Odpovědět

|_Re: Lord Morbivod, Jabberwocky, 07.10.2020 16:03
Ano, v roce 2005 jsem tam na jednom z koncertů byl Smajlík

Odpovědět

|_Re: Lord Morbivod, Jabberwocky, 07.10.2020 16:35
Jo a nejni to punk, nýbrž blackmetal odpadních vod Smajlík

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Pepura, 04.10.2020 14:20
K těm mrtvým ramenum Labe, moc pěkné je pod Lovosicemi, hned proti přístavu Vrani ostrov a na něm další jezero, dolů po proudu ramenem při pravém břehu, pak odbočit na Žernosecke jezero s mnoha ostrovy....

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Jabberwocky, 04.10.2020 15:30
Super, děkuju za tipy. Mám v merku zatím ještě Hrbáčkovy tůně. Je tam reservace, ale do začátku by stačilo Grado, které je z velké části už mimo. Hned vedle je pak jezero Mezi mosty a další Malvíny. A proti proudu je toho taky spousta. Nebo potom Proboštský rybník - u toho mě fascinuje propojení koupáku se skládkou a tím industriálem hned vedle. A do třetice tam mají k tomuhle nesourodému spojení i golf :-)

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Tibor, 04.10.2020 16:39
Pádlovat, tedy vstoupit mimo vyznačené cesty nesmíš: 1. zóna NP, NPR a tam kde je to zakázáno jiným předpisem, třeba první zóny vodárenské ochrany (označení zákaz vstupu, vodní značka zákaz plavby). Jednotlivá chráněná území s nižším stupněm ochrany mohou mít stanoveny vlastní omezení, jako třeba Cidlina/Žehuňský rybník i když tam je zakázáno sportovní využívání a je možno se bránit z hlediska vodního toku jako dopravní cesty a individuální vodní dopravy Smajlík . Informace hledej vždy ke konkrétnímu území.

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Jabberwocky, 05.10.2020 11:02
Skvělé shrnutí, díky.

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Bé z Dé, 04.10.2020 15:54
No, vida. Děkuji za odpověď, za všechny příspěvky. Z tohohle šálku kávy znám osobně jen louže v Přírodní rezervaci Mydlovarský luh, jel jsem je na plastu po Farském potoce. A dobrý. A ještě Starou Dyji u Dolních Věstonic na laminátu. Nespácháme coby diskutující čtyřlístek nějaký společný počin po mrtvých ramenech? Třeba se přidají další rybníkopadleři.

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Střelec, 05.10.2020 7:37
Bohužel se v rybníkopádlení proměnila sobotní jízda po Mži z Bděněvsi ke Kalikováku. Jez v Malesicích u koupaliště byl suchej docela, přes ostatní teklo po dvou centimetrech vody.

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Jabberwocky, 05.10.2020 10:07
Tak, v zásadě bych nebyl proti, ale čím víc nás bude, tím budeme nápadnější, a hlavně by p.t. vodáctvo muselo mít velikou trpělivost se mnou, protože ač coby kanoista snad nejsem na turistické úrovni úplně marnej, Swinga mám pár dnů a na kajaku jsem v podstatě v bodu nula. I proto místo potokaření raději loužím :-)

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Střelec, 05.10.2020 19:52
Swing je celkem svižnej, pokud ho udržíš ve směru. Já mam na rybníkopádlení dropstičovýho Flaira, i když jsem ho zatim proháněl hlavně po Lipně a Hracholuskách.

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, CB von D, 05.10.2020 21:27
"I proto místo potokaření raději loužím."
Tuzemské potoky jsou v naprosté většině vždy něčím zapadané, s překážkami mnohdy hnusnými. Často se dva listy do koryta ani pořádně nevejdou. Nafouknuté gumy, kajak či kánoe nebo packraft, jsou choulostivé. A potřebují více vody, plast se rychleji nějak sesmekne. Kánoista, který může snadně, pohodlně a rychle z kánoe na překážce vyskočit a zase hned do kánoe naskočit má na zabordeleném a nezpěněném toku (nikoliv bílé vodě) větší postupovou rychlost. Rvát pevnou zalitou kánoi z vody je zdržení. Netřeba se s kánoí vyhýbat potokům. Krátká otevřená plastová kánoe vzduchovými vaky opatřená, poháněná jedním listem je důstojná kompenzace vůči kajakům i na bílé vodě, sic se v ní musí za trest klečet.

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Kuba Turek, 05.10.2020 21:54
Z pohledu bývalého ochranáře s plackou a pokutovými bloky: Ochranářům je úplně ukradené, jestli pár lodí projede odněkud někam, jestli někdo na tajňačku přespí v lese, nebo vstoupí do rezervace.

Problém je, když je takových lidí moc anebo jsou ostatní veřejnosti příliš na očích.

Ptákům, kytkám, stromů a vůbec matce Gáje je taky ukradené, jestli propádluješ kus rezervace nebo ne. Takže Tě reálně nikdo nebude honit, že pádluješ, kam nemáš, pokud tam nevyrazíš s autobusovým zájezdem vřeštících středoškoláků a nebudeš rozdělávat vatry na březích za zvuků bateriových repráků puštěných naplno.

A propos tady na konci článku jsou odkazy na boční ramena Labe a Vltavy, která jsme projel já: www.horydoly.cz/vodaci/vlkava-...

Zajímala by mě ještě několik věcí: Zda je vůbec průjezdné propojení Byšická tůň - Homolka - Václavka, odkud se dá splout Semický potok, zda se dá projet celá Borecká svodnice?

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Z, 05.10.2020 22:24
Kubo, pojďme do toho. Dvě auta.

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Kuba Turek, 05.10.2020 23:58
V sobotu? Kam přesně? A nestačilo by jedno auto + kolo nebo koloběžka?

Odpovědět

|_Re: Kde se smí pádlovat?, Z, 06.10.2020 21:20
Tři otazníky. Tož jsem přešel z veřejné diskuse k soukromé. Poslal jsem ti mailovou zprávu.

Odpovědět

 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

12.10.2020 11:08 Vlivem současného vývoje jsou zrušeny i další podzimní akce - Doubrava, Zamykání Opaťáku ...
01.10.2020 9:46 Po Hamerském potoce se neuskuteční ani Krumlovský maraton. Pokud máte uhrazeno startovné, pořadatelé ho vrátí zpět, když si o něho napíšete, nebo bude použito na uhrazení vzniklých nákladů. Dá se předpokládat, že další akce bude nutné zrušit též.
24.09.2020 15:51 Zamykání Mže 26.9. ani Hamerský potok 3-4. 10. se nebudou konat. Pořadatelé nemohou zaručit splnění podmínek pro pořádání venkovních akcí dle nařízení ministerstva zdravotnictví.
24.09.2020 8:09 Současná protiepidemická opatření u hromadných akcí pravděpodobně velmi výrazně zasáhnou podzimní vodácké akce. Je reálné, že se budou muset zrušit. Organizátoři zatím čekají na upřesnění podrobností nových opatření.
18.09.2020 10:00 Schváleno! Pozměňovací návrhy prošly jen těsně, ale s potleskem ve sněmovně, máme oporu v zákonu!
17.06.2020 10:57 Na darujme.cz byl vytvořen projekt Zachraňte vodáctví v ČR, kterým lze přispět na činnost AVTS.
19.10. Bazar prodám: Prodám laminátový kajak, starší, nicméně v dobrém stavu. Sezení, límec i dno je v pohodě, použitelné

19.10. Bazar prodám: Prodám krytou laminátovou deblovku, téměř vůbec neježděnou. Sezení, límce i dno je v pohodě, vše v s

17.10. Bazar prodám: Prodám dětské neoprénové kalhoty Neo 2,5, velmi málo používané, vel. XS. Délka nohavic 105cm, délka

11.10. Bazar koupím: dětský plastový kajak

11.10. Bazar prodám: Prodám starší nafukovací loď Barum K340. Při rychlém jednání sleva. Na vyžádání zašlu další foto.

10.10. Bazar prodám: Prodám kajak FLUID SPICE- S. Ve velmi dobrém stavu. Vhodný pro juniora, nebo jezdce menších postav.

10.10. Bazar prodám: Prodám nafukovací kanoi Pálava, dvoumístná, cena 2.500,- Kč. Nutná oprava - přední bort – rozlepený

07.10. Bazar prodám: Predam komplet kajak Pyranha Fusion M 316x66cm s padlom aj sprickou. Vyborna univerzalna stabilna

06.10. Bazar prodám: Prodám nafukovací kanoi Pálava, dvoumístná, cena 2.500,- Kč. Nutná oprava - přední bort – rozlepený

06.10. Bazar prodám: Prodám dětská pádla v super stavu viz. foto. Na fotce zleva: Dva plastové listy k instalaci na žerď

Reklama
Vtip Karla Macase
05.10. Mže: Sobota 3. 10. 20, Bdeněves - Kalikovák. Vodočet pod Hracholusky těžce proměřuje - křivka (v reálu př
29.09. Gail: Pod mostem Birnbaum - Nostra je ve vodě nějaký bordel, řeže to tam nafukovačky. Někde v pravé části
05.09. Chrudimka: Pozor na Chrudimce na úseku pod Sečí (Padrty-Mezisvětí). Je tam nesčetně popadaných stromů, přenášel
29.08. Cetina: Dle všeho je druhý sifon v "úzkém průjezdu" na ř.km. 8,8. Krom osobní prohlídky tak usuzuji i dle po
11.08. Rokytná: Ahoj. V Rokytné je voda po několika letech! A je sjízdná. Minulý víkend jsem ji prošel od Jaroměřic
10.08. Ploučnice: Jak píše předchozí upozornění. Tak letos 2020 potvrzuji, že před Brenským mlýnem, tam kde jsou hned
08.08. Jihlava: Kousek pod jezem Mohelenský mlýn (to je ten první pod přehradou) jsou dva padlé stromy přes celou ře
29.07. Pilica: Potvrzuji dobré zkušenosti s necháním aut v Praczke. Odvezli nás na start do Maluszyna a přivezli ze
23.07. Sázava: Lesní jez upozornění pro kajakáře . Ve středu jsme jeli Sázavu z Týnce na kajacích vše bylo krásně
13.07. Ohře: Od 15.7.2020 do 31.8. 2020 se bude bourat a opravovat lávka v Sokolově. Místem je zakázáno proplutí,

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.