Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/forum-Idealni-lod-jezy-Krumlov.aspx?ID_prispevku=4807
- Reklama -
Půjčovna lodí Otava tour

Diskusní fórum Ideální lod+jezy Krumlov

Ideální lod+jezy Krumlov
Veronika
08.08.2021 10:43 | řeka: Vltava,
Zdravim, rada bych se zeptala na nasledující a na e-maily mi z tech nejvetsich pujcoven jaksi v sezone moc neodpovidaji. Ja již na vodě, na pozici háčka na klasicke kanoi 2x byla, přítel nikoli. A asi je lepší když vepředu sedí ten lehčí. Přítel chce nějaké nafukovací plavidlo, takže bych se ráda zeptala na ideální plavidlo když vzadu bude sedět dvojnásobek váhy než co je vepředu+na co si případně dát pozor. Nebo jestli se jen zbytečně bojím aby předek nějak netrčel, aby to vůbec jelo a nedělali jsem se na každým metru, ja nevim, radši se ptám, nebo jestli je to prostě normální a nejsem jediná kdo má velkýho chlapa nebo kamaráda (140kg)
Chtěla bych jet jednodenní úsek Krumlov-Koruna, již jsem koukala že všechny jezy jdou přenést (nápad jet na vodu prosazuju já, přítel souhlasil s tím že jeden den a žádnej jez prostě nejede) akorát u toho tuším třetího v Krumlově píšou že jde přenést blbě, takže poslední dotaz, je to fakt až tak blbý?
Děkuji moc za odpoved a omlouvám se za výpravný a lehce zmatečný styl, ja to prostě jasně stručně neumim 😂
Re: Ideální lod+jezy Krumlov
kavol
08.08.2021 12:07 | řeka: Vltava,
přijde mi vtipné, že výpravu organizuješ ty, přítel o vodě nic neví, ale přesně ví, co chce ...

nebýt té nafukovací podmínky, tak pro vaše zadání bych řekl, že je optimální Samba, alternativně uvažovat Agaru (Canoah Turismo)

jinak váhové poměry jsou zhruba stejné, jako když se onehdy kamarád plavil na Hronu s bečkou, což úspěšně absolvoval na Barace

nicméně na splutí těch pár kilometrů v tomto úseku je skoro úplně jedno, co zvolíte, klidně duši od traktoru ...

Pálava je o fousek rychlejší, nosnost 240 kg je plně postačující, jmenovaná Baraka nebo velmi podobné Rio je robustnější a výtlačnější, leč pomalejší a často netěsní vylévací rukáv, takže je potřeba počítat s vodou v lodi, no a Orinoco nebo Yukon jsou největší obludy, a taky nejpomalejší, to už jsou lodě vhodné na vodnaté řeky

pak je tu ještě Scout, který je tak někde na pomezí, je to obrovský parník s nosností 450 kg, ale koncipovaný spíše na turistiku než na divočinu, takže rychlejší než poslední dvě jmenované (jsou tací, co tvrdí, že i rychlejší než všechno ostatní, ale každá liška chválí svůj ocas ...); ten je ve dvou verzích, jedna bez a jedna s vylévacím rukávem a výztuhami, ta druhá údajně jede o poznání lépe

no, a tím jsem asi vyčerpal běžnou nabídku půjčoven ...

co se jezů týče, pokud fakt trváte na tom, že se nic nepojede, tak doporučuju se na přenášení vykašlat a začít až pod Krumlovem (výdejní místo půjčoven kemp U trojice - v mapě jako "Kemp Krumlov") a Krumlov si radši projít pěšky

jinak pokud byste jeli klasicky z Nového Spolí, tak ...

první jez - Na rechlích - vzhledem k tomu, že je u místa startu, tak optimálně donést loď rovnou pod něj; jinak přenášení vpravo, v propusti bývá šupna, takže splutí na pohodu, ale taky se tam někteří dokážou koupat, takže doporučuju nejet, jestliže to budou vaše první metry na vodě

druhý jez - U Liry - propust vlevo, přenášení vpravo (jako úplně vpravo, ne na pravé straně propusti) po římse vedle jezu; stejně jako výše, na první plavbu propust nedoporučuju, ale když pojedete vpravo jako na to přenesení, tak si to můžete ulehčit stažením lodi po tělese, případně rovnou to sešoupnout, to dáte i jako začátečníci

třetí jez - Mrázkův mlýn - vlevo propust, retardérka, která vůbec nic nedělá, to můžete úplně v pohodě sjet; pokud byste se fakt vážně necítili, tak vlevo nad propustí jsou schody na přenesení podél propusti

čtvrtý jez - Jelení lávka - po několika přestavbách je tam nakonec vlevo kartáčová propust, která vůbec nic nedělá, klidně sjeďte, resp. pokud bude nízký stav, tak budete rádi, když jí vůbec prošoupete, jinak přenesení opět vlevo podél propusti

pátý jez - U jatek - vzhledem k zanesení koryta sedimenty dávno nefunkční, dost pravděpodobně si ani nevšimnete, až přes něj pojedete

co já si pamatuju i před přestavbami, nikde přenášení vyloženě blbý nebylo, autor popisu asi potřebuje červenej koberec až do vody 😀 (čímž neříkám, že třeba schody na Mrázkově mlýně by nemohly být širší apod., ale není to nikde žádný skákání po lomovým kameni, šplhání do třímetrový kolmý zdi nebo klouzání po bahně, jak známe odjinud ...)

výše uvedené samozřejmě platí pro běžný letní stav vody, resp. nějaké mírné nadlepšení po dešti do max 25-30 m^3/s - kdyby teklo víc, vzhledem k tomu, že na tom budete spolu sedět poprvé, radši začněte až pod Krumlovem

no a samozřejmě obligátní poznámka ... když jste oba začátečníci, tak by bylo lepší, kdybyste se místo sólo plavby raději přidali k někomu zkušenějšímu, který by vám výše uvedené jednak vyřešil, nemusela by ses blbě ptát tady (a to "blbě" si neber osobně, je dobře, že si to zjišťuješ!), jednak by v případě potřeby příteli poradil s pádlováním vzadu (mohu se plést, ale ze dvou výprav na pozici háčka pravděpodobně moc o kormidlování nevíš), a jednak ukázal, že bezpečnost na vodě není jen o přenášení jezů - ono když už se náhodou cvaknete, na Vltavě v létě asi bude dost lidí okolo, co vám třeba chytnou uplavaný věci (flašky apod. přivazovat! nenechávat v řece bordel!), ale jiná věc je umět se s lodí dostat ke břehu, aniž by se u toho člověk zrakvil, atd., atd.

- taky vám zkušenější parťák může jezy sjet, abyste se netahali s přenášením (případně není ostuda požádat někoho, s kým se na jezu potkáte)
Re: Ideální lod+jezy Krumlov
Viktor
09.08.2021 7:44 | řeka: Vltava,
Scouta máme a ten parník je fakt dost rychlej. Třeba na Botiči jsme s nim celkem nechtěně předjížděli kde koho, a včera z Týnce do Pikovic jsme úspěšně nechávali půjčovnáře daleko za sebou. Ono je to prý hlavně kvůli tomu vyztuženýmu dnu. Měl bych výhrady jenom k tomu rukávu, kvůli kterýmu do lodi teče i s daleko lehčí posádkou, natož se 150 kg člověkem vzadu, a pak samozřejmě 25 kg se celkem pronese. Jinak je to dobrý plavidlo a zvládne i lehčí divočinu.
Re: Ideální lod+jezy Krumlov
kavol
09.08.2021 10:13 | řeka: Vltava,
dík za doplnění, ale ... tak to předjíždění není žádný měřítko, posledně na Dyji jsme taky nechali kdekoho za sebou, přitom pro holky to byla první "velká" voda (jakože jely děcka samy celej den, ne jen pár km), a já jsem při tom singloval Baraku 😉

nicméně docela by mě zajímalo, jaký je rozdíl s výztuhama a bez nich - na takové to běžné blbnutí si právě myslím, že Scout bez rukávu by byl lepší, ale tím se člověk vzdává i těch výztuh ...

jak říkáš, "zvládne lehčí divočinu" - na zajímavější trojkový nebo dokonce čtyřkový vodě si to nedovedu moc představit, ostatně i Gumotex uvádí oblast použití jen do WW III, no ale na lehčí vodě do něj moc nenahrčí, takže není co vylejvat - tedy předpokládám, že ve srovnání s Pálavou se zalejvá významně míň? jakou s tím máš zkušenost?
Re: Ideální lod+jezy Krumlov
Viktor
09.08.2021 11:21 | řeka: Vltava,
No s tim Botičem, to sme museli spíš brzdit i v tý druhý půlce podobný tobogánu. Prostě nám to jelo nějak rychlejš, a to sme se ani nesnažili. Před rokem jsem s nim solo jel ze Strakonic do Katovic (přidával jsem se k ostatnim až druhej den a oni už dál nemohli) těch pár km proti proudu (moc vody nebylo) a celkem to šlo. On je přecejenom oproti barace a palavě špičatej a to dost pomohlo bych řek. Chvílema jsem táhnul, ale jinak šlo celkem dobře pádlovat. Na barace by to asi šlo hůř. I ty voleje s tim docela jdou.

Čoveče na pálavě jsem asi nikdy nejel (nemám toho zas tak moc naježděno), leda kdysi na tom starym oranžovym barumu jsem jednou jel, a nepříjde mi, že by se scout kdoví jak zalejval. Ona ta špička je docela zvedlá, oproti barace a pálavě. Jinak oproti barace mi příjde takovej míň stabilní (je myslim o 10cm užší), ale já na barace jel snad jenom 2x. Možná to dělá ta výztuž, páč to dno se skoro ani nehne. Na WW III si to ve třech lidech taky moc představit neumim. Podle člověka z prodejny je prý docela rozdil v rychlosti mezi s a bez výztuh a od economy verze mě odrazoval. BTW měl jsem ho se slevou, neboť byl použitej. Ta současná cena je trochu šílená a asi bych to za to nedal. V economy nemáš ani k čemu přivázat bagáž a sedačky se přivazujou provazem, což mi při tý ceně přijde trochu mimo.

Jinak jsem s nim spokojenej (až na tu váhu na zádech). Když nemáš kam zaparkovat třeba velkou sambu, chceš na to naložit jako porcelán dítě a nějaký potřebný věci, a sem tam si sjéct ve dvou třeba Týnec Pikovice, tak doporučuju.
Re: Ideální lod+jezy Krumlov
Eki
09.08.2021 11:33 | řeka: Vltava,
Ahoj, odpověď Verče - i těžší háček se dá na vodě typu Vltava utáhnout, jen to chce stabilnější loď. Doporučuju spíš Sambu nebo baraku. Vydru si neberte, to se budete koupat razdva. Jel jsem okolo včera a na Vltavě z Vyšáku byl pořád velkej provoz, před jezem raději přistát a podívat se, jak to řeší ostatní. Smajlík
Odpověď Kavolovi - znám oboje pálavu i Scout. Pálava má oproti Scoutu hodně nízký borty, navíc jen z jednoho buřtu, takže už za WW2 do ní jde voda vrchem. Se Scoutem jsme s kamarádem zvládli i WW4 Kamenici Tanvaldskou a Rolavu pod Nejdkem. Z boků se zalejvá málo, rukáv funguje, jen je to dlouhá kráva, takže se nám do Tobogánu nevešla... Smajlík
Re: Ideální lod+jezy Krumlov
Jirka Kubelka
09.08.2021 14:58 | řeka: Vltava,
Jen k těm výztuhám. Občas jsem viděl, že si lidé do Scout Economy dávají pod sedačky hranoly z nenasákavé pěny. Ale osobní zkušenost s tím nemám.
Scout Trip
Jabberwocky
11.08.2021 10:58 | řeka: Vltava,
Vodák sport má (měl) v nabídce versi Scout Trip, která má výztuhy, ale nemá rukáv: www.vodak-sport.cz/detail-zboz...
Re: Ideální lod+jezy Krumlov
wolejoffka
09.08.2021 22:56 | řeka: Vltava,
>>(flašky apod. přivazovat! nenechávat v řece bordel!)

Kavole (a hlavne Veroniko) ... nenene.

Na lod nic neprivazovat, a rozhodne ne delsimi(!) spagaty-lany-provazky ... atd.

Spatne se pak plave s nohou/rukou/krkem pevne spojenymi se zalitou nemanipulovatelnou lodi.
Ekologicke skody napachane zachrannymi jednotkami prevysuji jednu uplavanou flasku s Kozlikem 😀

Jinak vsechny ostatni info zde poskytnute sedi, neni se ceho bat. Staci pouzivat hlavu a zbytecne neblbnout.
Re: Ideální lod+jezy Krumlov
kavol
10.08.2021 8:17 | řeka: Vltava,
o tom plavání je to správná připomínka, nicméně dovolím si nesouhlasit se závěrem, jak se zařídit - na tom přivazování bych trval, ale doplnil bych, že flašky se vážou tenkým špagátkem, který se v případě nouze dá přetrhnout, a věci, které si člověk nepodává desetkrát do hodiny, se vážou natěsno, třeba gumicukama, aby nikde žádné lano neplandalo

(taktéž koníčkovací šnůry se nenechávají volně válet v lodi, natožpak nesmotaná házečka atp.)
Re: Ideální lod+jezy Krumlov
kavol
11.08.2021 10:09 | řeka: Vltava,
p.s. ještě k tomu vázání flašek mě při nespavosti napadlo ... někteří je vážou proto, aby si je tahali za lodí a jakože chladili v řece

při běžných teplotách letních turistických řek to ale nemá praktický význam, nemluvě o ztracené energii a tak vůbec

co se nám osvědčilo je piwo ponożkòwe, tedy strčit flašku do mokré ponožky, nechat jí v lodi a ani neřešit, jestli na ní náhodou nesvítí sluníčko, protože to naopak podpoří odpařování, které odebírá teplo; samozřejmě ideál je místo ponožky použít rychleschnoucí tkaninu

na 5 °C, jak se podchlazují europiva, aby nebyla poznat jejich chuť (nebo spíše absence chuti), se to samozřejmě nedostane, ale i tak je to významně lepší, než nechat flašku jen tak
Re: Ideální loď + jezy Krumlov
Zdeněk
09.08.2021 20:08 | řeka: Vltava,
Ahoj Veroniko,
vaše zadávací podmínky nejlépe splní půjčený Scout Standard (kategorie R3) s ocelovými výztuhami T-bones pod sedačkami. Je jedno, pojedete-li svůj vodácký výlet jen s platební kartou a mobilem, beztak pojedete na těžko. Prostorově výrazného respekt budícího kamaráda bych bez uzardění posadil na kormidlo a nástupní místo bych zvolil pod Krumlovem U Trojice. Odtud už by měl Scout Standard trasu do ZK bez problémů zvládnout sám.
Re: Ideální lod+jezy Krumlov
Vaca
11.08.2021 13:42 | řeka: Vltava,
No možná bych nadnesl nemístnou námitku že ve skalních dobách závodní kategorie c2 mix jezdil ten větší a silnější v předu jakop motor a ukormidlovat to zvládne i ten slabší navíc pěkně zanořená příď dobře rozráží vodu a líp to jede takže ve zkratce když neumí pádlovat ať trpí v předu 😀 jinak k jezům co už asi zaznělo nasednou za prvním lyru přenést nebo pokud poteče cca 16 kubíků dá se vzít po koruně u mrázků stačí se trefit do šlajsny ale dole vás to drobátko pocáká jen pozor pokud poteče víc vody tahá v pravo na jelení lávce je vhodné otevřít denní tisk a dát se do čtení a v koruně uvidíte jak se budete cítit přenáší se dobře
Re: Ideální lod+jezy Krumlov
žralok
11.08.2021 13:54 | řeka: Vltava,
Závodníci si určitě ošéfovali těžiště a nedopustili aby jim ěla záď do smyku pro výrazně těžšího háčka , natož , aby loď jela do hrobu .
Re: Ideální lod+jezy Krumlov
Vaca
12.08.2021 13:18 | řeka: Vltava,
Tak on hlavně ten váhový rozdíl byl tak 30 mooožná 40kg a bylo to v dobách kdy deblovka měla díry od sebe takže počítám 1980 a dřív ale zase na vodě typu vltava z krumlova do koruny je to celkem jedno stejně se vyvalí a nechají unášet proudem a ten vzadu bude šmrdlat pádlem jen aby se neřeklo i když je pravda že skluzavka u rechlí se 140kg na špici to by bylo jako když se zanoří ponorka Smajlík
nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu
 
17.06.26
V rámci vyhlášené přírodní rezervace na Ploučnici je od Borečku po železniční most u zst. Vlčí Důl - Dobranov zakázáno splouvat Ploučnici v období od 1. dubna do 31. července v době mimo 8. až 19. hodinu.
15.06.26
Pozor v Turnově, kde budou probíhat povodňové opravy. Po dobu prací na VD Turnov II (MVE Shořalý mlýn) bude probíhat mimořádná manipulace na vakovém jezu se snížením hladiny v nadjezí maximálně o 30 cm; jezová zdrž nebude vypuštěna. Koridor pro přenášení lodí okolo stavby v podjezí bude vyznačen cedulemi. Práce na VD Turnov I (Dolánky) budou probíhat mimo vodáckou sezónu.
09.06.26
Na dolní Ohři pod Žatce se bude rekonstruovat železniční most, což bude znamenat omezování plavby a též i úplné zastavení plavby od 13. 7. 2026 do 13. 8. 2026 a od 30. 9. 2026 do 6. 10. 2026. Více na sps.cz.
27.05.26
Na řece Moravě bude letos nově fungovat shuttle bus, který bude svážet vodáky na nástupní i z výstupní místa. Rezervace jsou již teď možné na busmorava.cz.
26.05.26
Z důvodu nepříznivých hydrologických podmínek a vzhledem k nepříznivému výhledu počasí byl letošní závod ČPV 47. Letní Blanice zrušen.
21.05.26
Na Oravě se bude od 23.5.2026 manipulovat z přehrady Tvrdošín v běžném letním režimu, t.j. 3:00-10:00 odtok 15 m3/s. Jen 1. - 2. 6. dojde ke snížení na 12 m3/s.
18.05.26
Po téměř 20 letech jsme se pustili do celkového přeprogramování webu tak, aby vyhovoval moderním požadavkům. Snažili jsme se zachovat vizuální rozložení. Web by měl být rychlejší a zobrazování pohodlnější. Pokud byste narazili na nějaký problém, dejte vědět.
24.04.26
AVTS zjistila závažné skutečnosti. I bez platného povolení se odebírá veškerá voda z řeky Jizery a úřady místo okamžitého zákazu odběru do zajištění platného povolení jen požadují, aby majitel jezu podal žádost o povolení. Více na fb stránkách.
10.04.26
Díky spolupráci se Slovenské elektrárne, a.s. budou u řek Orava a Váh obvykle před víkendem zobrazovány plánované manipulace na přehradě Tvrdošín a VE Lipovec. Dle nich bude možné posoudit dopředu splavnost jednotlivých úseků.
22.06. Bazar prodám: Gronský kajak, délka 510cm, šířka 54cm, hmotnost 16,5kg, kostra smrk a jasan, potah polyamid 6.6 (ba
22.06. Volné místo: Chartplottery Garmin Echomap Ultra 2. Zcela nové s kompletním příslušenstvím. Garmin Echomap U
21.06. Bazar prodám: Ahoj, prodám nový bílý singl MOOD od německého výrobce Armerlite. Loď ještě nebyla na vodě a je bez
19.06. Bazar prodám: MAMBA 8.1 Ahoj, trochu jsem přibral a potřebuji novou loď, proto nabízím svou pět let starou Mambu
18.06. Práce: Dobrý večer! Potřebuji pomoci opravit dřevěnou kanoi "žebrovku" (tmelení, broušení, příp. napařování
12.06. Bazar prodám: Prodám kajak Tomahawk 375. Pohodová singlovka na klidnou vodu. Rychlý,téměř jak pevná loď. V ceně ve
11.06. Bazar prodám: Ahojte vodáci, rád by som posunul náš rodinný raft (zanovný 3 x na vode) je to Pulsar 420 podlepený
10.06. Volné místo: Pohodové řeky Provence 4.7. - 12.7.2026 https://www.povoda.cz/Zajezd/26Z006#FRANCIE---pohodove-reky
08.06. Bazar prodám: Prodám 2 ks plastových lodí Vydra. Barva zelená. Stáří lodí 5-7 let. Na všech lodích je dělaná nějak
29.05. Bazar prodám: Waka Gangsta 275 cm, 360 litrů, kajak pro velký kluky. Málo jetý.
Reklama
Vtip Karla Macase
08.06.
Jihlava: Pozor mezi Medlovem a Smolínem - padlý strom přes celou řeku, za ním nachytáno několik metrů klacků,
08.06.
Tichá Orlice: 5.- 6. 6. 2026 sjezd na Sambách a Tydře z Újezda u Chocně do Týniště. Stav vody dle vodočtu v Čermné
30.04.
Crna reka: V kilometráži je značná chyba. Od kilometru 97 (most ve Skočiviru) začíná 16 km úsek 4-5, který konč
13.03.
Orlice: U Týniště je do 23.11.2026 omezen přístup k řece autem (uzavřená silnice Týniště-Albrechtice). Nejbl
09.03.
Úpa: 7.3. Havlovice - Česká Skalice. Jediný strom přes řeku - kousek před jezem ve Zliči.
01.03.
Zlatý potok: Na dolním toku Zlatého potoka (vodohospodářsky Dědina) nedoporučuji sjíždět úsek dlouhý 7 km od mo
05.02.
Úpa: Na poničeném Viktorčině splavu na Úpě mají letos začít stavební práce - viz https://konference.vrv.
04.02.
Dyje: Na rece Dyji, za Breclavi na hranicich s Rakouskem, se provadi stavebni prace za ucelem navraceni re
11.12.
Úpa: Ahoj, pozor na druhý jez v Úpici - km 32. Přenášení se zkomplikovalo - na pravém břehu řeky byla pos
18.11.
Tara: Podrobný popis splutí v NP je na http://oldskauti.cz/17-21-4-2025-kanon-reky-tary/