Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/cechy/stitarsky.aspx
Home Česká republika Štítarský potok Mapa

Potok Štítarský potok

55% Oblíbenost řeky


 • Pramen: u vesnice Lovčice, západně od Chlumce nad Cidlinou
 • Délka toku (sjízdné) v km: 10
 • Obtížnost:
    Úsek Říční km Obtížnost
  celýMěstec Králové - ústí do Mrliny10 - 0ZW

 • Podmínky: Potok protéká v polabské nížině. Jedná se o většinou o narovnanou strouhu s břehovým porostem mezi poli. Teoreticky může být sjízdný už od Městce Králové. U Dymokur jsou na potoce dva dlouhé rybníky v lesích (Pustý rybník a Jakubský rybník), které také stojí za průzkum. Pod rybníky se jedná o strouhu o šířce okolo 3 metrů, větve břežního porostu ztěžují plavbu. Teprve soutokem se Smíchovským potokem u vesnice Svídnice se řečiště rozšiřuje na cca 5 metrů a plavba je plynulejší. Za vyššího stavu voda plynule teče, vytváří se i několik peřejek, zejména na stupních. Vodočet (Povodí Labe) leží ve Svídnici již po rozšíření toku.
 • Sjízdná na čem, kdy, pro koho:
  Limity sjízdnosti jsou definovány pro plastové kánoe se středně zkušenou posádkou, která si dokáže i za nižších stavů najít proudnici s dostatkem vody. Pro majitele kajaků, zkušené vodáky nebo pro vodáky, kterým nevadí občasné přetahování, může být limit nižší. Naopak pro rafty, laminátky nebo začínající vodáky je obvykle nutné vody více.
  ÚsekkdyVodočetAktuálně PLA Aktuální sjízdnost
  celýpouze krátce z jara nebo po vydatných deštích nebo při vypouštění rybníkůminimum: 90 cm
  úsek: Z Dymokur
  vodočet: Svídnice
  měřeno: 04.12. 03:00
  15 cm
  0,024 m3/s
  Mapa sjízdnosti Statistika sjízdných dnů v měsíci - úsek Z Dymokur
  (Sjízdnost v zimních měsících může být výrazně ovlivěna zámrazy vodočtů!)
  Měsíc123456789101112
  Rok 20210000300010
  Průměr0000300010

  Ještě podrobnější informace o sjízdnosti v tomto úseku?

 • Charakter řeky:
  Úsekšířka, typ korytaokolítyp lodědoporučeno prorychlost plavby
  celý2 - 6 mlouky, poleotevřenéznalé4 km/h

 • Nejhezčí úsek: Svídnice – ústí do Mrliny
 • Nebezpečný úsek: možnost padlých stromů
 • Obvyklý začátek a konec: Svídnice, Dymokury
 • Plavbu spojit s řekou: Mrlina, Cidlina, Smíchovský potok
 • Přístup k řece: železnice dobře (zastávky Svídnice, Dymokury, Činěves, Městec Králové), silnice dobře (z mostů a mostků)
 • Tábořiště: (Přidání nového odkazu )


Řeku už jeli: (4)
zapsat do zápisníku jel jsem ji taky (zapsat do zápisníku) Chystám se na ni
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Ivis
1 přítok Smíchovsky potok - Svídnice ZW 5.5.21 packraft Hodnoceni
Vodočet: 73 cm, 0,98 m3/s Popis: při cíli splout Smíchovsky potok. Po soutoku hezka menší peřejka, pak intenzivní proud postupně ustava. Ač udajně 17 cm podstav, tak žadny podstav to nebyl.

Eki
4 žel.zastávka Svídnice mostek - ústí do Mrliny ZW 24.2.21 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 116 cm Svídnice, tzn. 1,966 m3/s Popis: Štítarský potok je výrazný levostranný přítok Mrliny, aktuálně měl vody víc, než Mrlina. Vody bylo dost, na začátku i nějaké klacky sahající do koryta, ale po spojení se Smíchovským potokem už většinou /až na jeden úsek/ čisté, z lodi jsem nikde nemusel. Svídnice vodočet - když jsem plul okolo tak měl 116 cm - je až v širší části po spojení obou potoků. Doprava vlakem. Nepotkána žádná loď. Kachny divoké, čejka a dravci. Spluto v singlu na pálavě.

Ivis
4 Svidnice, cestni most - soutok s Mrlinou ZW 7.2.20 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 64 cm , 0,53 m3/s Popis: Celkem zajimavy potok v nizine. Začali jsme o 2,5 km níž, nez je zde v článku zacatek. Báli jsme se ze v Dymokurach to bude obtizne prujezdne. Ze zacatku našeho startu uzke 2 m , obcas těsne prujezdy v rákosí , ale vse ok. Pak rozšířeno na 5 m, 2x byl zátaras, ale nakonec jsme vse projeli a z vody ven nemuseli na břeh. Dokonce na rozdíl od popisu 2x perejka ..-))!. A asi jeden míní stupen. V průběhu trasy i znovu zúžení na 2 m. Ale vetsinou siroke 4-5 m.A stale mirne teklo. Prumer nakonec 4,8km/h. Zvýšení vody bylo asi upouštěnim rybníka, protože toky v okoli uz vsechny klesaly a tento potok naopak mel nárůst o 40 cm.

Miloš H.
4 Most u vlakové zastávky Svídnice - soutok s Mrlinou ZW 7.2.20 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: vodočet Svídnice: 66 cm, 057 m3/s Popis: S Ivisem na Pálavě. Zajímavý potok (strouha) občas zarostlý rákosinami. Mírně tekoucí.

Lasička
3 Svídnice - ústí do Mrliny ZW 7.4.17 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 120 cm, 2,2 m3/s Popis: Trasu jsme si prodloužili o sjetí dolní části Štítarského potoka. Z vlakové zastávky Svidnice pěšky asi 300 m na mostek a odtud hurá až do Mrliny. Na začátku pár vrbiček, později 3 padlé stromy, vypadaly dost čerstvě. První jsme přenesli, další dva přetáhli. Celkově při 2 m3/s překvapivě velmi jetelné.


Zobrazit podrobnosti vodáků o této řece z jejich zápisků

nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

Reklama
Spolujízda (pendl aut)
Reklama

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.