Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/cechy/olesenka.aspx
Home Česká republika Olešenka Mapa

Potok Olešenka

70% Oblíbenost řeky


 • Pramen: poblíž Olešnice v Orlických horách
 • Délka toku (sjízdné) v km: 13.5
 • Obtížnost:
    Úsek Říční km Obtížnost
  horníOlešnice - Doly13.5 - 4.7WW I+
  dolníDoly- ústí do Metuje4.7 - 0.0WW II+

 • Podmínky: Horní část meandruje a nejhornější část (3km) protéká hraničním pásmem s Polskem. Je lépe si zajistit povolení na Policii v Olešnici. Od Čížkovýho mlýna se začíná zařezávat do hlubokého údolí (spád 13 promile) a od vesničky Doly pak následuje krásný úsek bez civilizace a jezů se spádem 21 promile. Na dvou místech se koryto potoka zužuje a nastává kaskáda WW III (s větší vodou může být obtížnost vyšší) - prohlédnout vždy až za most. Plavba se dá velmi dobře spojit s jízdou po Metuji v jejím nekrásnějším úseku Peklo.
 • Sjízdná na čem, kdy, pro koho:
  Limity sjízdnosti jsou definovány pro plastové kánoe se středně zkušenou posádkou, která si dokáže i za nižších stavů najít proudnici s dostatkem vody. Pro majitele kajaků, zkušené vodáky nebo pro vodáky, kterým nevadí občasné přetahování, může být limit nižší. Naopak pro rafty, laminátky nebo začínající vodáky je obvykle nutné vody více.
  ÚsekkdyVodočetAktuálně PLA Aktuální sjízdnost
  celýpouze krátce z jara nebo po vydatných deštích ][c minimum: 80 cm
  úsek: z Dolů
  vodočet: Peklo
  měřeno: 26.09. 21:00
  39 cm
  0,184 m3/s
  Mapa sjízdnosti Statistika sjízdných dnů v měsíci - úsek z Dolů
  (Sjízdnost v zimních měsících může být výrazně ovlivěna zámrazy vodočtů!)
  Měsíc123456789101112
  Rok 20230104100000
  Rok 2022270000020430
  Rok 2021000000000002
  Průměr161000010221

  Ještě podrobnější informace o sjízdnosti v tomto úseku?

 • Charakter řeky:
  Úsekšířka, typ korytaokolítyp lodědoporučeno prorychlost plavby
  horní2 - 4 mširoké údolí a loukykajak, samovylévací loďznalé 5 - 6 km/h
  dolní3 - 5 mpěkné hluboké údolízkušené7 - 8 km/h

 • Nejhezčí úsek: Doly - ústí do Metuje
 • Nebezpečný úsek: nenadálé překážky, jako jsou klády a nízké lávky
 • Obvyklý začátek a konec: ][s Hrádek, Doly, Peklo
 • Plavbu spojit s řekou: Metuje
 • Přístup k řece: silnice stále sleduje potok, jen v dolní části je lesní asfaltová cesta s občas zamknutou závorou.
 • Tábořiště: (Přidání nového odkazu )


Řeku už jeli: (4)
zapsat do zápisníku jel jsem ji taky (zapsat do zápisníku) Chystám se na ni
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Mamba
2 ř.km 1- ústí do Metuje WW II 22.2.22 kajak Hodnoceni
Vodočet: Peklo, stav: 75 cm, 3.32 m3/s Popis: Když přijíždíme do Pekla a vidíme, jak krásně teče Olešenka, vezmeme kajaky na rameno a vydáme se pěšky proti jejímu proudu, abychom si aspoň kousek sjeli, a pak pokračujeme Peklem dolů. Potok se nám moc líbil,tak se na něj po Pekle ještě vrátíme. Chceme jet výš, ale už je podvečer a tak začínáme stejně jako prvně pod prvními padlými stromy, které je nutné obnášet. Nádherný úzký potok, peřejkami sype dolů. Doufám, že se na něj brzy vrátím a dám celý úsek z Dolů.

Klouček
6 WW II 20.2.22 kajak Hodnoceni
Vodočet: Peklo, stav: 74 cm, 3.13 m3/s Popis: Sypačka z kopce dolů 21promile klesání, úzké koryto. Nasedačka u mostu Rokole, konec plavby v Metuji pod zámkem u mostu (pravý břeh). Několik kaskád a pozor na popadané stromy. Jedna nízká lávka, kterou nelze podjet nedaleko od nasedačky (včas zastavit!) Jez v navigaci se silným válcem. Další jez parabola jetelná prostředním nebo pravým polem.

Ivis
8 silnice 298 , most blízko Nový Hrádek - 0,0 soutok s Metují WW I, WW II, WW III 4.11.17 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 59 cm , průtok 1,41 m3/s Popis: kilometráž neodpovídá ,najel jsem přesně 7,8 km ( itinerář uvadí na tomto mostu ,kde jsem začínal 6,2 ř. km ...) , byla by to velmi hezká říčka ,kdyby nebylo na tomto useků víc než 10 spadlých stromů přes cestu , celou cestu jsou mírné peřejky ,stálé kličkování mezi kameny (pouze prvních 1,5 km je to trošku narovnanější ,ale i tak zajimavé , 2 podjezdy pod delšími tunely ,atd ..) do Dolů bylo vody ok , i když byl of. 16 cm podstav , z Dolů (je to ještě 6,2 km na soutok odsud...,v itineráři to mají nějaké posunuté..) to hlavně ke konci trošku drhlo ,chtělo to tak o 5 cm víc (limit 65 by byl podle mne ok....) , ale největší problem byli spadlé stromy přes celou řeku , průběžně každý kilometr nějaký strom či silná větev ,někdy i každých 500 metrů , .., díky tomu rychlost jen 2,6 km/h ..., škoda bez toho by to byla super říčka ,určitě ještě lepší než usek Peklo na Metuji ... , neskutečný spád 14 promile do Dolů a pak dokonce 25 promile k ustí!

Libor
1 Peklo-ústí WW II 17.4.06 nafukovací kajak Hodnoceni
Vodočet: Popis:


Zobrazit podrobnosti vodáků o této řece z jejich zápisků
Průvodce kilometráží:

Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

22.02.22 Olešenka: Na spodní Olešence, kousek pod posledním mostem (ř.km 1) dřevaři postavili nebezpečnou lávku (ze tří ... více
03.10.10 Olešenka: Jeli jsme Olešenku v září 2010 za stavu 72cm v Pekle od posledního mostu v Olešnici po odbočku na Sn ... více
01.04.10 Olešenka: Ahoj. Spodní Olešenka (od konce obce Doly) je nyní skoro bez stromů. Za malé, resp. střední vody je ... více

Přidat Hotline
Reklama
Spolujízda (pendl aut)

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.