Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/cechy/klejnarka.aspx
Home Česká republika Klejnárka Mapa

Potok Klejnárka

66% Oblíbenost řeky


 • Pramen: U Dobrovítova
 • Délka toku (sjízdné) v km: 18
 • Obtížnost:
    Úsek Říční km Obtížnost
  celýMočovice - ústí do Labe17,8 - 0ZW (WW I)

 • Podmínky: nížinné řeka tekoucí v mělkém údolí s krátkými nenáročními peřejemi.
 • Sjízdná na čem, kdy, pro koho:
  Limity sjízdnosti jsou definovány pro plastové kánoe se středně zkušenou posádkou, která si dokáže i za nižších stavů najít proudnici s dostatkem vody. Pro majitele kajaků, zkušené vodáky nebo pro vodáky, kterým nevadí občasné přetahování, může být limit nižší. Naopak pro rafty, laminátky nebo začínající vodáky je obvykle nutné vody více.
  ÚsekkdyVodočetAktuálně Aktuální sjízdnost
  dolnína jaře nebo po deštíchorientačně podle Vrchlice
  minimum: 55 cm
  úsek: od Vrchlice
  vodočet: Vrchlice
  měřeno: 25.07. 20:00
  11 cm
  0,034 m3/s
  Statistika sjízdných dnů v měsíci - úsek od Vrchlice
  (Sjízdnost v zimních měsících může být výrazně ovlivěna zámrazy vodočtů!)
  Měsíc123456789101112
  Rok 20245600000
  Průměr5600000

  Ještě podrobnější informace o sjízdnosti v tomto úseku?

 • Charakter řeky:
  Úsekšířka, typ korytaokolítyp lodědoporučeno prorychlost plavby
  celý5 - 8m otevřenéznalé5-6 h.

 • Nejhezčí úsek: horní
 • Nebezpečný úsek: občas zarostlé koryto
 • Obvyklý začátek a konec: Močovice - Nové Dvory
 • Plavbu spojit s řekou: Vrchlice, Janský potok
 • Přístup k řece: silnice z mostů
 • Tábořiště: (Přidání nového odkazu )


Řeku už jeli: (12)
zapsat do zápisníku jel jsem ji taky (zapsat do zápisníku) Chystám se na ni
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Eki
5 ústí Vrchlice - Starý Kolín první most ZW 27.12.23 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: cca 3,5 m3/s Popis: U Klejnárky jsem nenalezl vodočet, ale dá se řídit podle Vrchlice - pokud bude vodočet v Kutné Hoře https://hydro.chmi.cz/hppsoldv/popup_hpps_prfdyn.php?seq=307015 alespoň 1,5 m3/s, bude Klejnárka od ústí Vrchlice sjízdná. V tomto případě jsem nikde nedrhnul. Širší koryto než předchozí Vrchlice, ale i tak asi 3 neprojetelné zátarasy z klacků. Vrchlice dodávala menší polovinu průtoku do Klejnárky. Kormorán a labuť. Jediný jez na trase nesjízdný, obnesen vpravo. Nepotkal jsem žádnou loď. Doprava ze Starého Kolína busem, který jsem měl jen sám pro sebe. Spluto v singlu na pálavě.

Chobotnice
1 Od soutoku s Černou strouhou po ústí ZW 14.8.21 singl Hodnoceni
Vodočet: Popis:

Herčus
0 Nové Dvory (ústí Vrchlice - ČOV) ZW 20.2.21 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: není sledován, odhadem 6cbm Popis: Sjeto 200 metrů jako přibližovadlo z Vrchlice k zaparkovanému autu u ČOVky. Vrchlice dává 3 a čtvrt kubíku a na soutoku Klejnárka vypadá podobně, takže od soutoku máme nějakých 6 kubíků odhadem. Za tohohle stavu je na 200 ujetých metrech hezky proudná voda, až jsme si skoro říkali, že jsme mohli jet o kus dál, pokud by to vypadalo podobně. Okolí kolem vody je trochu zařízlé do okolních polí a vodu lemuje pás vzrostlých stromů po obou stranách.

Koks
6 Doudovský mlýn - Chedrbí WW I 18.2.21 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: Janský mlýn 56 cm Popis: Vzácná záležitost!! Nemá sledovaný vodočet. Minuli jsme jeden u Jánského mlýna, ukazoval 56 cm. Při tomto stavu to na začátku hodně drhlo, pak vody jen s mírnou rezervou. Plus 10 cm a dalo by se mluvit o svižné WWII. Takto jen taková lepší jednička. Ale krásná. Furt se něco dělo, klikatilo, šplouchalo. Opuštěné údolí, překážek minimum, kochačka. Začátek na Vranidolském potoce cca 500 m na soutokem. Byl vodnatější jak samotná Klejnárka. Odhadli jsme průtok pod kubík, dole pak jsme končili na cca 2-3 cbm. Před Chedrbí třešnička na dortu- krásná cca 100 m dlouhá dvojková peřejka.

Herčus
7 Březí (Doudovský Mlýn), ústí Vranidolského potoka - Chedrbí (most) WW I, WW II 18.2.21 nafukovací singl Hodnoceni
Vodočet: Chedrbí (cca 500 metrů nad sil. mostem - pravý břeh) ukazuje na oči 56 cm, bohužel není online Popis: Přijíždíme po Vranidolském potoce (viz vodácký zápisník u Vranidolského potoka). Od soutoku se koryto rozšíří na cca 4-12 metrů a až do Chedrbí Klejnárka teče moc hezkým opuštěným lesnatým údolím s mnoha skalami po obou březích. Celou cestu má solidní spád 8-14 promile, takže je to v podstatě kontinuálně tekoucí voda s častými peřejkami WW1, místy a podle vodního stavu se objevují WW1+ prvky (za větší vody WW2). Nejvýživnější místo je v Chedrbí od soutoku Paběnického potoka, kde je asi 50 metrů dlouhá kaskádka WW2, co by za větší vody mohla být i WW3. Taková třešnička na dortu, tak jsem si jí daldvakrát. Stromy tu nějaký jsou, ale většinou se nám dařilo je překonávat v lodi, takže na 7mi kilometrech jsme přenášeli snad jen 3x. Hodně se jich dalo přejet nebo těsně podjet (včetně lávek), takže za jiného stavu se bude počet přenášení měnit. Vodní stav 56cm na vodočtu 500 metrů nad Chedrbím vidím pro nafukovačku jako lehce nadlimitní, příjemnou na splutí, ale občas se škrtne, plastový kajak by hodnotil jako limitní. Kdyby na vodočtu bylo 50 cm, asi bych to viděl jako svůj limit, ale nějak by to šlo podlimitně i za 45cm. Optimální vodu bych viděl někde na 60-75cm a za vyššího stavu by to už mohlo být značně rychlý a začínalo by to být i místy s ohledem na stromy možná trochu nebezpečný. Pokud potečou okolní toky, tak Klejnárka nad Chedrbím je fakt hezká, něco jako trochu širší a míň kličkovací Vavřinec nad Doubravčany, ale v opuštěnější a asi trochu hezčí krajině. Jedinou škodu vidím v tom, že se tu dost kácí a tak projíždíme kolem několika pasek, kde by pohled na lesy byl asi pěknější, ovšem někdy paseka dává příležitost lepších výhledů do okolních pohledných skal. Rád se sem vrátím, ideálně za trochu větší vody, přesto myslím, že taková voda se tu chytne opravdu zřídkakdy. Doporučuju v Chedrbí dojít se podívat k tomu vodočtu a podle něj zhodnotit případnou plavbu. Ideální by bylo mít tenhle vodočet online, protože je na vodácky strategickým místě :). 7km jsme jeli 4 lodě za hodinku a půl. Má první zimní plavba, při který jsme měli ledový kry na březích :)

Windy
2 soutok s Černou struhou - ústí do Labe ZW 5.12.20 packraft Hodnoceni
Vodočet: Popis: V rámci splutí: Doubrava - Labe - Starokolínský náhon - Černá struha - Klejnárka - Labe (+ dvě krátké odbočky na přítoky). Aby mi to hodilo 2 km na Klejnárce (přesně 1,8), zajela jsem si proti proudu - skoro žádný nebyl - k železničnímu mostu a zpět.

Ivis
1 soutok Jánského a Paběnického potoka - Chedrbí, konec, boční most WW I, WW II 30.6.20 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: Popis: Při splutí Jánského potoku. Hned na soutoku pěkná delší kaskáda ww2-3, pak už klidnější, i když stále hezky teče, šířka ze začátku cca 3-4m, pak cca 6m.

Večerníček
1 ústí Černé struhy - ústí do Labe ZW 23.11.19 plastová kánoe Hodnoceni
Vodočet: Popis: S Ekim na Agaře.


Zobrazit podrobnosti vodáků o této řece z jejich zápisků
Průvodce kilometráží:

Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

12.01.15 Klejnárka: Úsek Klejnárky od mostu na horním okraji Církvic (10,9 ) je v současnosti relativně pročištěný a jíz ... více

Přidat Hotline
Reklama
Spolujízda (pendl aut)
Reklama

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Otava tour