Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Jak-se-zabalit-na-vodu-a-neutonout-pod-navalem-veci.aspx?ID_clanku=1697

Jak se zabalit na vodu a neutonout pod návalem věcí?

článek ze seriálu: Chystáte se na vodu? | uveřejněno dne: 29.06.2015

Češi jsou nejen národem pivařů, chatařů a trempíků, ale v neposlední řadě také vodáků. Možná právě proto, že tato typicky letní kratochvíle předešlé tři dost často spojuje v jedno. Letos se na české řeky vypraví opět desetitisíce kanoistů a raftařů a mezi nimi dozajista i pěkná řádka nováčků, které čeká prázdninový křest vodou. Právě pro tyto říční novice přinášíme praktický seznam toho, co budou na své plavbě po řece, říčce či potoku potřebovat.

Reklama

Nechme stranou to, co vám zajistí všudypřítomné vodácké půjčovny, tedy lodě, pádla, záchranné vesty, házečku a také barely neboli sudy. Po nás teď bude zásadní, čím barel naplnit. Pro začátek je dobré uvědomit si pár základních pravidel, které s plněním barelů souvisí:

  • Co si do barelu natlačíte, to také povezte, aneb čím těžší barel, tím větší ponor a čím větší ponor, tím větší riziko úplného ponoření. Nemluvě o tom, že sud blížící se svou hustotou hodnotám olova rozhodně neplave a v hlubších vodách se špatně hledá. Proto je vhodné ho mít přivázaný k lodi.
  • Nikdy nespoléhejte na to, že váš parťák bude mít v barelu místo na vaše věci. Zpravidla ho nemá, nebo ho zabral už někdo jiný.
  • Důkladně zvažte, co budete OPRAVDU potřebovat, a zda je nutné s sebou brát nezbytnosti tipu „fén“. Voda je od toho, že se namočíte… (pozn. redakce: neodpustím si historku, kdy sebou vzal kamarád na vodu slečnu a zakempovali u řeky mimo civilizaci v lese. Ráno se slečna probudila, vyhrabala z barelu kulmu a s rozpačitým výrazem se zeptala: „Kam se to tady dá strčit?“ )
Zabalená výbava na vodu
Zabalená výbava na vodu

Na úvod je dobré říct, že pokud vyrážíte na vodu, kde vám budou zapůjčeny barely, není žádná ostuda přijít na vlak s plátěnými taškami „vietnamkami“ nebo s igelitkami. I tašku na transport věcí od domova k řece je následně dobré udržet v suchu a měla by se vměstnat do barelu. To dost dobře nejde s krosnou či kufříkem na kolečkách. Nyní, co do tašek dát:

  1. Peníze – bez peněz do hospody nelez a na vodu také ne. Rozhodně se připravte na to, že půjčovné vodáckého vybavení něco stojí a nejinak je tomu za stanováním v kempech. „Cena za noc činí 70,-Kč za osobu a 50,-Kč za stan. Připlatit si můžete za sprchu, za elektrickou přípojku, nebo za parkování,“ uvádí provozovatel jednoho z nejznámějších kempů na řece Vltavě ve Vyšším Brodě.
  2. Doklady - I uprostřed peřejí nepřestáváte být občanem příslušné země a také coby vodák se musíte v případě vyzvání legitimovat říční policii, která dbá na pořádek na řekách. Samozřejmostí je pak kartička pojištěnce pro všechny případy. Vše ideálně v nepromokavém pouzdru.
  3. Telefon – vychází dneska vůbec ještě někdo bez něj z domu? I nejzapřisáhlejší tramp a milovník přírody mívá v ruksaku mobil. Určitě to bude chtít v tomto případě nepromokavé pouzdro a pečlivé balení. Mobil ve vodotěsném obalu
    Mobil ve vodotěsném obalu
  4. Spacák – pokud něco musí za každou cenu zůstat v suchu, tak je to spacák. Ten umisťujte do barelu, a nejlépe ještě preventivně do igelitového pytle, jako první. Trávit noc v mokru není nic příjemného a zdravého ani během tropických nocí. Navíc nad ránem bývá u vody i v nejteplejších měsících chladno. Spacák vybírejte s ohledem na druh výpravy. Jiný vyberete pro expedici na divokou řeku v Rakousku, jiný na letní víkend na Lužnici. Dnes se dají sehnat velice skladné a malé spacáky s naprosto dostatečnou výhřevností.
  5. Karimatka – není nutnost, ale poznáte sami, že ležet na holé zemi několik nocí za sebou není nic extra příjemného. Nafukovací karimatky dokonale srovnají terén, změkčí vaše provizorní lože a navíc perfektně izolují chladnou zem. Špatně nejsou ani klasické pěnové karimatky. Jejich nespornou výhodou je, že jsou velmi lehké, rychle schnou, a tudíž je můžete mít i položené v lodi na lavičce. Nevýhodou jsou pak rozměry, které mohou komplikovat její transport.
  6. Oblečení – zde je více než de jinde nutné zachovat chladnou hlavu a střízlivě uvažovat, kolik toho budete opravdu potřebovat. Vše pak bude záležet na délce výpravy a předpovědi počasí. Zanechte doma večerní róby a střevíce na podpatku. V případě průměrné víkendové plavby nezapomeňte naopak na plavky, na jedno oblečení s krátkým rukávem a krátkými nohavicemi, jedno s dlouhými – pro večerní sedánky u táboráku. Jedno tričko na spaní, dva páry ponožek pro případ studených nohou, na každý den jedno spodní prádlo. Neprohloupíte s mikinou a nepromokavou bundou, ideálně s pončem, které si přes sebe přehodíte v případě deště.
  7. Boty – ani zde by se nemělo nic přehánět, ale dva páry bot jsou minimem. Jednoduše řečeno: jedny boty do vody a do lodě, druhé na souš. V obou případech je lepší uzavřená obuv, jak jsou třeba tenisky. V případě nějaké nečekané události uprostřed propusti, kdy máte plné ruce i nohy práce sami se sebou a s lodí, jsou pantofle to první, co vodákovi uplouvá.
  8. Pokrývka hlavy – na vodě se není kam schovat. Kolikrát plujete i desítky kilometrů mezi loukami a o stín nezavadíte. V takové chvíli je slušivý vodnický klobouček nebo kšiltovka k nezaplacení. Za deště stejně tak.
  9. Sluneční brýle – vám mohou pobyt na řece, kde se paprsky neustále odrážejí od vodní hladiny, zpříjemnit, ale hlavně, a což je důležitější, Vás mohou uchránit před nepříjemnými zdravotními komplikacemi. „Škodlivou složkou slunečního záření není viditelné světlo, ale UV záření. Viditelné světlo může dráždit oči, ale pokud se nedíváte přímo do slunce, tak oči nepoškodí. Chcete-li mít jistotu, že Vaše oči jsou dobře chráněny před UV zářením, kupte si kvalitní sluneční brýle v optice, jistě budou dražší, než obyčejné, ale spolehlivě chrání Vaše oči. Navíc jsou většinou i lépe zabezpečeny proti rozbití, což třeba při sportech může být dost důležité. I při oblačnosti se sluneční paprsky, včetně UV tříští a odrážejí do očí, takže pokud je oblačnost jen mírná, jistě mají sluneční brýle svou ochrannou funkci,“ varuje primářka oční kliniky DuoVize Lucie Valešová.
  10. Čelovka – naopak v situacích, kdy je světla málo, určitě oceníte svítilnu, baterku, ideálně čelovku. Jít za tmy ze stánku s občerstvením a hledat ve stanovém městečku ten správný přístřešek může velmi snadno skončit menším či větším faux pas. „Na víkendové akce určitě doporučuji čelovku s dobíjecím zdrojem energie, kterou před odjezdem strčíte do zásuvky a máte jistotu, že vydrží, aniž byste s sebou vozili záložní tužkové baterie. K dostání jsou velmi kvalitní outdoorové čelovky, které jsou voděodolné a mají regulovatelný tok světla,“ vysvětluje Jakub Steiner, zástupce společnosti Led Lenser, která čelovky vyrábí.
  11. Jídlo – záleží na tom, jak velký romantik jste nebo ne. Vařit si buřtguláš v kotlíku na ohníčku a pak péct v popelu brambory má dozajista své kouzlo. Na druhou stranu to zpravidla znamená, že s sebou musíte brambory, buřt i ten kotlík táhnout. V rozumné míře to není problém. Ale obecně je lepší kupovat čerstvé potraviny a jídlo cestou. Nemáte pak problém vejít se do barelu a dnešní vodácká základna po celé České republice vám dává jistotu, že téměř vždy narazíte během pár kilometrů na stánek, restauraci nebo hospůdku. Do lodi si schovejte jen nejnutnější rezervu, jako pár tatranek a láhev s vodou na pití.
  12. Multitool – přísloví „každý muž má v kapse nůž“ už dnes neplatí úplně. Mnohem lepší je totiž pořídit si takzvaný multitool, neboli moderního nástupce populárních „švýcaráků“. Ostrá kudla je zde doplněna o množství vysoce kvalitního nářadí do kapsy, které oceníte na vodě více než kde jinde. Kleště na vytahování zaseklých kolíků od stanu, pilka na nouzové přeříznutí větví na táborák, otvíráky na láhve i na konzervy, nástroje na nouzové opravy jakéhokoli materiálu. Nůž Multitool
    Nůž Multitool
  13. Provaz, provázek, koňadra – základní vybavení každého trampa i vodáka. Ať už na sušení ponožek, nebo na přetahování lodi přes nesjízdný jez.
  14. Repelent – Řeka = komáři. Tohle pravidlo platí snad všude na světě a v českých kempech, kde má bodavý hmyz přes léto doslova hody, to platí dvojnásob. Nic Vám neznepříjemní plavbu i spánek tak, jako bzučiví bodající nezmaři. Klidně zapomeňte šampón, nechte doma mýdlo, ale nikdy nezapomeňte repelent!
  15. Hygienické potřeby, krém na opalování, toaletní papír – s repelentem souvisí i ostatní vybavení hygienické taštičky. Kartáček na zuby, pasta, kousek mýdla… To, že byste měli mít s sebou léky, které pravidelně užíváte, o tom snad není potřeba mluvit. Opalovací krém oceníte i v dnech, kdy je pod mrakem. Sluneční záření se u vody násobí odrazem o hladinu. A kousek toaletního papíru se neztratí nikdy. Ano, je šance, že potkáte cestou hodně lopuchů s beruškou, ale co si budeme nalhávat: papír je papír…
  16. Igelitový pytel – hodí s v podstatě vždycky. Pokaždé se najde něco, co není na vodě tak úplně suché a co si zaslouží oddělit od ostatních zatím ještě suchých věcí. Ostatně, ne každý barel je úplně stoprocentně vodotěsný.
Vodácký nůž
Vodácký nůž

Úplně univerzální seznam na vodáckou výbavu pravděpodobně neexistuje. Vždy se najde něco, co budete postrádat, v tom lepším případě provezete zbytečně. Na každý pád musíte jet na vodu vyzbrojeni odhodláním a dobrou náladou. Pak vám nebude vadit, že něco zapomenete. I ten repelent. Na to už musí přijít každý sám.

AHOJ!

Jirka Hubička




Diskuse nad článkem
Ještě něco navíc, Kouďa, 29.06.2015 8:34
Ještě něco navíc, Kouďa, 29.06.2015 8:34
Co hudební nástroje ?, Klasik, 29.06.2015 8:52
| Re: Co hudební nástroje ?, kavol, 29.06.2015 10:41
| Re: Co hudební nástroje ?, klasik, 29.06.2015 12:54
| Re: Co hudební nástroje ?, Klasik, 02.07.2015 23:12
| Re: Co hudební nástroje ?, Crazymen, 20.07.2015 17:20
doklady, kavol, 29.06.2015 11:09
| Re: doklady, Krtek, 29.06.2015 11:33
| Re: doklady, kavol, 29.06.2015 18:08
Repelent a čelovka, Honza, 29.06.2015 12:00
| Re: Repelent a čelovka, žralok, zralok~email.cz, 29.06.2015 13:09
| Re: Repelent a čelovka, Roman, 26.10.2023 8:15
Děti, Chobotnice, 29.06.2015 13:36
| Re: Děti, Kouďa, 29.06.2015 13:58
| Re: Děti, Chobotnice, 29.06.2015 15:28
| Re: Děti, žralok, 29.06.2015 19:33
| Re: Děti, Kouďa, 30.06.2015 9:59
| Re: Děti, žralok, zralok~email.cz, 30.06.2015 10:26
| Re: Děti, Kouďa, 30.06.2015 12:13
| Re: Děti, žralok, zralok~email.cz, 30.06.2015 13:11
| Re: Děti, Honza, 29.06.2015 14:09
Vybavení, Monte, muzsesrdcemkovboje~seznam.cz, 30.06.2015 10:39
| Vybavení, Monte, Kimbo, 02.07.2015 0:08
Klondike, Chobotnice, 30.06.2015 20:20
| Re: Klondike, Kouďa, 30.06.2015 22:40
| Re: Klondike, Chobotnice, 01.07.2015 7:06
| Re: Klondike, kavol, 01.07.2015 10:31
| Re: Klondike, Chobotnice, 01.07.2015 11:47
| Re: Klondike, kavol, 01.07.2015 13:32
| Re: Klondike, Chobotnice, 01.07.2015 8:38
Boty , Vavrus, 01.07.2015 14:22
| Re: Boty , Kimbo, 02.07.2015 2:00
| Re: Boty , alfons, 10.08.2016 20:33
hygiena, Honza, 02.07.2015 2:29
| Re: hygiena, Chobotnice, 02.07.2015 8:01
Děti na vodě, Pavla, 22.07.2015 22:52
multitool, Petr, petr.stavrovsky~post.cz, 04.10.2016 15:51
Stretch Folie, Jenda43, 28.07.2021 23:40
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.