Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/forum-Re--Orlik-podruhe.aspx?ID_prispevku=4536

Diskusní fórum Orlík podruhé


Diskuse nad tématem
Orlík podruhé, Krtek Pepin Kouba, 20.01.2020 12:39
Ahoj všem.

O víkendu 18. + 19.1. jsme jeli Vltavu a Otavu na úseku upuštěné Orlické přehrady. Vzhledem k tomu, že poslední diskuze ohledně tohoto tématu zde proběhly někdy před měsícem, tak jen pro přehled, napíšu pár informací. Vltavu jsme jeli VN Kořensko - Strouhy za stavu 13,83 m3/s. Nikde jsme neměli problém s drhnutím. Jen ve Strouhách byl trochu oříšek dostat se na břeh. Cestička z palet tam stále je a dokonce i vyhloubená cestička v blátě. Ale ty palety byly asi 2m od hladiny, takže průchod přes hromady bahna nás stejně neminul. Při sjíždění Otavy jsme chtěli končit na Sv. Anně, ale při pohledu na zamrzlou hladinu jsme se rozhodli končit v Dědovicích. Oproti původním plánům začít na Kavkovně a skončit na již zmíněné Sv. Anně, jsme začínali v Písku u Jiráskova mostu, kde se dá u garáží pohodlně zaparkovat a zároveň i se dostat k řece. !!! POZOR na sjíždění šlajsny na jezu Smetiprach. Je tam něco, co dokáže dost poškodit loď. Na dvou plastovkách máme dost výrazný asi 30 cm dlouhý škrábanec Smajlík Nafukovačka by to asi nepřežila Smajlík !!! Stav na vodočtu v Písku byl 52 cm při průtoku 7,16 m3/s. V Dědovicích bylo sice taky bahno, ale naštěstí zmrzlé, takže jsme zdaleka nevypadali tak hrozně, jako na Strouhách na Vltavě. Pak jsme ještě museli lodě táhnout asi 200m po louce k zaparkovanému autu. K vodě se moc dostat nedá.

Tolik asi aktuálně z upuštěného Orlíku. Plavbě zdar Smajlík

Odpovědět

|_Re: Orlík podruhé, Večerníček, 20.01.2020 15:39
Tož jsem si 18. 1. zopakoval tentokrát s Kavolem Kořensko - Podolsko. Pod stupněm Kořensko méně vody, pak již vybagrované koryto (na levém břehu pět bagrů JCB), na Novém Mlýnu menší vlny, zato Rejzíkov mi na přídi hupsnul do klínu. Vystoupili jsme před mostem u bungrů. Zůstali jsme čisťouncí.
19. 1. bylo pod Zvíkovem nezamrznuto. Otavu jsme začali u nové hráškově zelené plynové lávky, na vodu nasedli pod suchým Heringem. U Cajsů ve dvou, v jednom Sulan, Jistec a Smetiprach. Krásně se ukázalo jedno prase divoké. Voda tekla parádně až k soutoku s Lomnicí, pak se hladina zklidnila a za meandrem na ř. km 5 před Štědronínem a Sv. Annou jsme (a do p_rdele) narazili na souvislou zamrzlou plochu tlustou dobré 3 cm. Rozbití ledu najížděním Agary na krustu byla jen zkouška předem marná. Vrátili jsme se něco set metrů a celí rekordně zaprasení vylezli se zabahněnou Agarou u vyhlídky na Lomnici. Následovalo 5 km pěšky k autu proti Zvíkovu, zpět pro loď, k druhému autu a domů do pračky.

Odpovědět

|_Re: Orlík podruhé, Chobotnice j., 20.01.2020 16:45
Otava bude asi na nějakou dobu pasé. scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v... Koumal jsem že bych fsobotu Otavu, nebo Vltavu, tak je výběr zjednodušený.

Odpovědět

|_Re: Orlík podruhé, Večerníček, 20.01.2020 17:32
Jakého data, času je fotka?

Odpovědět

|_Re: Orlík podruhé, Chobotnice j., 20.01.2020 17:34
Dnešní. Nalezeno na FB.

Odpovědět

|_Re: Orlík podruhé, Kouďa, 21.01.2020 8:37
Z tohoto důvodu preferuji a brousím si zuby na Březenec, těsně před tím, než zavřou kohout a začnou zase napouštět Smajlík . Sice letošní zima nemá ty správný grády, ale i únor bude asi na Orlíku zčásti na brusle, než na loď.

Odpovědět

|_Re: Orlík podruhé, Krtek Pepin Kouba, 21.01.2020 9:01
Taky jsem myslel, že bych jel až v březnu. Ale vzhledem k šichtám a stavu sněhu na horách mám strach, že bych to nestihl. Navíc asi využiju zvýšených stavů na jiné toky Smajlík

Odpovědět

|_Re: Orlík podruhé, Krtek Pepin Kouba, 21.01.2020 8:55
My jsme naštěstí převáželi auta a zároveň jsme chtěli vidět místo, kde budeme ve Sv. Anně vylejzat z vody a jak to tam bude vypadat. Trochu nás ten led zaskočil. Ještě jsme skoušeli jet autem proti proudu, ale situace byla i "za rohem" stejná. Nakonec jsme zkusili Dědovice a vyšlo to. Na kajaku šly jet hezky všechny jezy. Jen to občas někde trošku drhlo Smajlík

Odpovědět

|_Re: Orlík podruhé, kavol, 21.01.2020 10:08
když jsem v neděli vstával v Miroticích a viděl namrzlou ves, a následně led na Lomnici, tak jsem si říkal, že to asi už bude problém ... ale Skalice byla docela tekutá a dojeli jsme proti Zvíkovu, pod Kopaniny, v lese sice bahno ztuhlý mrazem, ale na přehradě po ledu vpodstatě ani stopa, takže to chmury zažehnalo a už mě ani nenapadlo, že by to tedy problém byl ... i na tom Heringově mlýnu byl led jenom mírně v rožku na stojatý mělčině, celou cestu jsme skoro nic nepotkali a najednou nad tou Annou zničehonic zamrzlá úplně celá hladina a tlustě - zkoušeli jsme se probít pár metrů za konec skal k chatám U Štědronských, tam by byl výstup do písečku, ale Agara není dobrej ledoborec

Odpovědět

|_Re: Orlík podruhé, Jakub, 24.01.2020 0:03
Už kdysi za tuhé zimy, že bylo zamrzlé kdeco, jsem se vypravil zabruslit si na Zvíkov. Ale tam byl ledík, že jsem ho propích prstem. Tušíte někdo čim to?

Odpovědět

|_Re: Orlík podruhé, kavol, 24.01.2020 7:13
nedávno se to někde řešilo v souvislosti s hentím oteplováním, že prej dřív se v Praze na Vltavě bruslilo a dneska už to nejde, tak to má bejt jako důkaz

skutečnost je taková, že Vltava přestala zamrzat po stavbě kaskády, neboť přehrady většinou pouští spodní vodu, která je relativně teplá (anomálie vody - největší hustota při 4° C)

výše uvedeného jsem si při naší plavbě byl vědom, takže ledu na Otavě jsem se obával, narozdíl od Vltavy, ale u Zvíkova led nebyl, kam až oko proti proudu Otavy dohlédlo - chápal bych, že Vltava zabrání zamrznutí soutoku, ale proč to nebylo zmrzlé na Otavě nad soutokem, to mi hlava nebere ... dalo by se to vysvětlit, kdyby Orlík zvedal hladinu a ve Vltavě byl větší průtok, tak že se voda z Vltavy vrátila proti proudu Otavy, ale to nebyl ten případ, ze soboty na neděli hladina naopak klesla

nicméně pak do toho vstupujou ještě lokální anomálie počasí, tak jako třeba v Český Kanadě je chladnějš než v jinejch místech ČR se stejnou nadmořskou výškou, tak takový místa, že všude okolo je jiná teplota/jiný srážky, jsou porůznu i v menším rozsahu, třeba jen pár set metrů napříč ... možná je nějaký takový lokální teplíčko právě na Zvíkově?

Odpovědět

|_Re: Orlík podruhé, Krtek Pepin Kouba, 24.01.2020 8:57
Také jsem nad tím po té naší plavbě přemýšlel, proč Vltava byla tekutá a Otava zamrzlá, a došel jsem ke stejnému názoru, že za to můžou přehrady a stavby, kde je již značný rozdíl hladin. Ty na Otavě nejsou, takže teplota vody je blíže nule a tím i kousek od zamrznutí. Nic logičtějšího mě už nenapadlo Smajlík Takže ... zatím, co voda v zimě pod přehradou nezamrzá, v létě poskytne skutečné osvěžení od tropických veder Smajlík Smajlík

Odpovědět

|_Re: Orlík podruhé, Eki, 24.01.2020 9:49
Ahoj, to je námět na pěkný výzkumný úkol pánové Smajlík
V oteplování vody nad nulu hrajou roli vedle přehrad i vypouštění odpadních vod (Budějice, Písek, Temelín,...). U malých toků i větší přítoky podzemních vod. Samozřejmě čím dál od vypouštění či přehrady, tím se voda v mrazu zase ochladí... Smajlík

Odpovědět

|_Re: Orlík podruhé, Honza, 24.01.2020 13:38
Asi za to může JE Temelín. Sice elektrárna používá chladící věže. Při odparu ale dochází k zahušťování chladící vody. Je tedy nutné zajistit průběžnou obměnu chladící vody.

www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zd...

Dle uvedeného odkazu je ohřátá odpadní voda vypouštěna do VD Kořensko.

Odpovědět

|_Re: Orlík podruhé, Chobotnice j., 26.01.2020 9:48
Podle grafu na předposlední straně by příští zimu nemělo být tolik upuštěno kvůli opravám. Zato na tu další by se mělo upustit už brzy. No uvidíme, pořád se plány mění. www.pvl.cz/files/download/vodo...

Odpovědět

|_Re: Orlík podruhé, Lasička, 26.01.2020 18:20
Chobotnice, do kdy si myslíš, že bude hladina snížena? Informace se trochu různí. V tom dokumentu tady je letošní ukončení prací na hrázi 30. 4., ale to neznamená, že to nezačnou napouštět dříve.

Odpovědět

|_Re: Orlík potřetí, Chobotnice j., 30.01.2020 10:29
Vypadá to, že v sobotu pojedem zas.

Odpovědět

|_Re: Orlík potřetí, Chobotnice j., 02.02.2020 2:13
Zas to bylo dobrý... www.padlovani.cz/tekouci-vltav... A i krysa byla.

Odpovědět

|_Re: Orlík potřetí, Windy, 18.02.2020 10:43
Poradíš, prosím, kde nejlépe pod Kořenskem nasedat? Díky.

Odpovědět

|_Re: Orlík potřetí, kavol, 18.02.2020 12:55
na levém břehu přímo pod plavebkou

je tam úvaziště, podél stěny vedou schody dolů pod něj, vymotáš se mezi sloupy a šutry u břehu a jedeš

Odpovědět

|_Re: Orlík potřetí, Krtek Pepin Kouba, 18.02.2020 16:33
Auto se tam dá taky nechat. kousek nad bránou do areálu Povodí Vltavy. K vodě je to pak nějakých cca 50m.

Odpovědět

|_Re: Orlík potřetí, Windy, 18.02.2020 20:50
Díky za odpovědi. Nechystá se tam někdo ještě tuto sobotu?

Odpovědět

|_Re: Orlík potřetí, Ronny, rony31~seznam.cz, 19.02.2020 16:43
Ahoj Windy, v pátek odjíždíme s celou partou. Nocleh, táborák a v sobotu vyrážíme Smajlík . Zůstáváme až do neděle, kdy dojede druhá část naší bandy.
Ronny

Odpovědět

 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

18.02.2020 10:09 Na Moravě u Bohdíkova se buduje MVE u existujícího jezu. Jelikož levá strana neumožňuje rozumný výstup ani nástup a na pravé straně bude MVE s náhonem, byly obavy o možnost bezpečného přenášení. Více na avts.cz nebo facebooku.
14.02.2020 9:11 Město Beroun ve spolupráci s provozovatelem MVE spolupracuje na akci zesplavnění náhonu (Čertovky) v Berouně, která je v současnosti ve fázi zpracování projektové dokumentace.
23.01.2020 9:27 Vodácká škola záchrany uveřejnila termíny kurzů na rok 2020.
21.01.2020 8:08 AVTS informuje o stavbě MVE na jezu Hamr na Nežárce. Manipulační řád ale počítá s vodáky a od poloviny května do poloviny září poteče voda sportovní propustí s průtokem 2 m3/s. Mimo toto období bude vtok do propusti trvale zahrazen dřevěným hrazením.
20.01.2020 9:51 Jak hodně máme znečištěné naše řeky se dá poznat z mapy na novinky.cz.
17.01.2020 9:16 Nově přidaný potok Lutoninka a aktualizované informace o potoku Senice.
14.01.2020 8:35 Dnes oslavujeme 21. let od vzniku raft.cz! Děkujeme všem, kteří jsou s námi.
13.01.2020 11:15 Plánovaná MVE Nové Městečko na horní Otavě se nebude realizovat. Investor vzal svoji žádost o posouzení vlivu na životní prostředí zpět, protože byl proti stavbě značný odpor.
06.01.2020 10:03 Povodí Labe zahajuje revitalizaci ramene Jordán na Orlici u Týniště nad Orlicí. V rámci akce dojde ke zprůtočnění původního koryta Orlice, čímž se prodlouží délka toku o 0,4 km.
03.12.2019 8:59 Nově doplněná sjízdnost u bulharských řek včetně revize kilometráží a možnosti streetview.
29.11.2019 10:39 Dolní Berounka již nebude vodní cestou využitelnou k dopravě. Poslanci ji vyřadili ze zákona o vnitrozemské plavbě. Nebudou se tak stavět další jezy v této části.
26.11.2019 9:04 Vodním skautům ve Dvoře Králové shořela loděnice i se všemi loděmi. Uvítají proto jakoukoli pomoc, aby mohli obnovit svoji činnost. Podívejte se na video, jak to na místě vypadá.
22.02. Bazar prodám: Prodám singl Dagger MX 8.5 Loď má známky běžného opotřebení, není vařená. Sedačka umožňuje předozad

20.02. Bazar prodám: Prodám Rio rozšířená verze, barva žlutá. Loď je stará 3 roky, málo jezděná v perfektním stavu s p

13.02. Bazar prodám: Baraka: Prodám nafukovací kánoi Baraka, červené barvy, staří 5 sezón (na vodě cca 35 dní). Loď je ve

13.02. Bazar prodám: Baraka: Prodám nafukovací kánoi Baraka, červené barvy, staří 5 sezón (na vodě cca 40 dní). Na boku l

13.02. Bazar prodám: Baraka: Prodám nafukovací kánoi Baraka, červené barvy, staří 3 sezón (na vodě cca 25 dní). Na dně lo

13.02. Bazar prodám: Raft: Prodám uzavřený, symetrický raft Xtreme pro 8 až 9 osob. Stáří raftu je 5 let, má několik men

13.02. Bazar prodám: Raft: Prodám uzavřený, symetrický raft Xtreme pro 6 až 7 osob. Raft má několik záplat a spojené 3 d

13.02. Bazar prodám: Raft: Prodávám 4-místný raft Colorado v zelené barvě, staří 6 sezón (využit na vodě pouze 40 dní).

13.02. Bazar prodám: Prodám 6-místný raft Colorado 450 v zelené barvě. Má za sebou 4 sezóny (30 dní na vodě). Má 1 větší

12.02. Bazar prodám: Prodám kajak Dagger Nomad L 9.0. Používaný dvě sezóny. Supr stav. Originální výbava. Původní cena 2

Reklama
Vtip Karla Macase
11.09. Rožnovská Bečva: Ahoj, Dne 9.9. a 10.9 2019 jsem projel úsek Prostřední Bečva - konec Rožnova p. Radhoštěm na kajaku
22.08. Hron: 20.8. přehrada v Šalkové vypuštěná, podél obou břehů je spousta hlubokého bahna, vytáhnout loď je po
03.06. Olšava: 2. 6. Po šesti letech stejná trasa: Veletiny - koupaliště Kunovice. Tentokrát bez stromů a docela či
27.05. Dunajec: V roce 2019 bude uzavřen oblíbený kemp v Cervenom Klastore. Majitel hledá nového pronajímatele.
08.05. Otava: 8.5.019 - pod žichovickým jezem to dře i prázdnou nafukovačku. Nepostrádá někdo loď? Asi 1,5 km nad
06.05. Belá: V neděli 5.5.2019 jsme s vodáckou skupinou 12 nafukovacích lodí (RIO, BARAKA) sjížděli řeku Belá od
24.04. Korana: Změna v kilometráži Korany: Na říčním kilometru 51,1 je úplně nový silniční most. Za ním pak na pr
24.03. Vltava: Vltava z Borové Lady do Horní Vltavice, pro kajak vody akorát, šest závor (kmeny přes celou řeku) a
23.03. Desná: nad jezem u výzkumáku ( nevím kam až ) mohutný ruch, prý protipovodňová opatření, doporučuji velkou
20.03. Divoká Orlice: Vršek pod Záhořím začíná být více zarostlý křovím, ale projet se dalo všechno. Hlavně pod Neratovem

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.