Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/forum-Re--109-Uhlava---dite-jezy.aspx?ID_prispevku=4896

Diskusní fórum 10.9, Úhlava - dítě/jezy


Diskuse nad tématem
10.9, Úhlava - dítě/jezy, Verito, 06.07.2022 23:56
Dobrý den,

10.9 plánuji splutí Úhlavy - Nýrsko - akce vypouštění.
Poprosím o radu. Mám 7-letou holčičku. Akci plánuji jet v tandemu na packraftu s méně zkušeným partnerem, který moc neovládá loď. Já budu sedět ve předu. Loď taktéž moc neovládám.
Chci vzít dceru.
Dcera by měla helmu, vestu a neoprén. Dcera sjela na raftu Labe WWW3, není hysterická, má ráda, když to skáče.
Prosím, je to bezpečné?
Jaké tam jsou jezy? Pokud je v úseku nějaký jez, který mám raději přenést, který toje v pořadí? Jezy miluji a přenášet je nechci, utopit dítě ale také nechci...
Moc děkuji za radu.
V.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, Eki, 07.07.2022 11:09
Ahoj,
nic ve zlém, nemyslím, že je to úplně šťastný nápad. Úhlava není tak přizpůsobená pro vodácký provoz, jako Vltava z Vyšáku, jezy často nemají propustě. Řeka je úzká a proud táhne do vrbiček, občas se najde i padlý kmen. Pokud je někdo natažen proudem pod překážku, nemusí mu vesta k přežití stačit. Doporučuju prvně dostatečně procvičit ovládání lodě, pak splout horní Úhlavu bez dítěte a teprve jako třetí krok, pokud bude vše OK, s dítětem. Ve stejném termínu je tuším dětská Malše z Římova, to by asi bylo adekvátnější.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, Veronika, 07.07.2022 11:23
Ach, nepotěšil jste mě.
Ale.. vrbiček se nebojíme, na vrbičky vyskočíme, dětské řeky nejezdíme... Dáme pozor. Díky moc. :).

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, Verito, 07.07.2022 11:27
Prosím, pokud tuto trasu někdo jel, které jezy máme přenést? Je jich tam prý dost, mým zájmem je je sjet, pokud jsou nějaké riskatní, které? Poprosím o číslo v pořadí.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, Standa, 07.07.2022 11:51
Ahoj, dle mého si koledujete o průšvih. Píšete, že na lodi jezdit neumíte, přitom chcete sjíždět jezy a skákat na vrbičky a to ještě s malým dítětem, které NEUMÍ plavat. Dejte na radu Ekiho a nejdříve se zdokonalte v ovládání plavidla a v pohybu po řece a v hledání si informací o řece. Zde v průvodci je o řece Úhlavě informací dostatek (kilometráž, jezy, průtok, fotografie...). Dobré je pro začátečníky, když se přidají k někomu zkušenýmu, který je jim schopen při plavbě radit, aby se nemotali jak špína v kýbklu.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, Aleš N., 07.07.2022 19:01
Ahoj, obecně:
Pokud se musíš ptát, zda je to bezpečné, tak odpověď zní: Pro tebe ne.
Pokud nepoznáš, zda je jez ne/bezpečný, nejezdi jej.
Nad některými jezy voda prakticky nezpomaluje. Dokážeš nad každým bezpečně zastavit? Pokud ne, nemá smysl se ptát, který je nebezpečný.
Dát WW3 Labíčko na raftu s dcerou je fajn (pokud nikdo nevypadne). Zaplavala sis v takové vodě? A kdyby dcera vypadla, uměla bys ji zachránit? Skočila bys pro ní?
"Tohle má být organizovaná akce, tak očekávám, že to bude OK."
Co konkrétně si pod tím představuješ?

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, OndraZ, 07.07.2022 11:40
Ach jo, s takovým to přístupem jste adepti na zápis do černé kroniky.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, Kiwi, 07.07.2022 11:55
Hm, nevím tedy co k tomuto dodat, ale obdobnou "osobnost" jsem zde za dobu existence RAFT.CZ ještě nezaregistroval. Přeji hodně štěstí.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, Eki, 07.07.2022 12:24
Ahoj, ta Malše je hezká, má čistou vodu a z velké části teče. Dětská jsem napsal, protože na té akci tuším minule každé dítě, co projelo, dostalo sušenkovou medaili.
Ale je to samozřejmě na tobě, kilometráž Úhlavy včetně fotek jezů najdeš tady: www.raft.cz/cechy/uhlava.aspx?...
Jezy jsou většinou kamenné se šikmou korunou a je jich na Úhlavě hodně. Kolik to záleží na tom, kam až chcete plout. Osobně pak už nevím, zda jez byl šestý či sedmý nebo devátý, v tomto neporadím. Je tu taky potřeba dát pozor na konflikt se závodníky, ale to snad najdeš v propozicích.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, V., 07.07.2022 13:28
Děkuji Vám, Eki, Vaše rady jsou pro mě opravdu přínosné. A nejsem až tak šílená, jak se může tady zdát. I stojatá voda s krásnou krajinou je nádherná, doteď vzpomínám na noční plavbu na Sázavě se Sambou.
Tohle má být organizovaná akce, tak očekávám, že to bude OK.
Pokud je Malše čistá a teče, určitě je krásná. A když je tam sušenková medaile, tak by stálo za to tam hned jet :).
Díky ještě jednou, Váš článek Jak proplout Prahou jsem si uložila a již hledám způsob, jak realizovat, mějte hezké léto... V.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, Jabberwocky, 07.07.2022 14:46
Ahoj. Nic ve zlém. Třeba je to nadsázka. Ale z tohohle: „Mám 7-letou holčičku. Akci plánuji jet v tandemu na packraftu s méně zkušeným partnerem, který moc neovládá loď. Já budu sedět ve předu. Loď taktéž moc neovládám. Chci vzít dceru,“ mě coby otce sedmiletého syna hodně zamrazilo. Hele, vrbičky (a obecně všechno, čím voda proteče, a člověk neprojde) v proudu jsou možná nejhorší věc na řece vůbec. Stačí hrozně málo, aby se stala strašlivá tragédie. Úhlavu neznám, v tomhle ohledu nepomohu. Ale za podmínek, jak jsi je popsala výš, bych já osobně s sebou dítě nevzal.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, V., 07.07.2022 14:55
Jo, vím, popsané je to šíleně. působí to šíleně. Realita až tak špatná není. Jsem příliš náročná na techniku u kormidelníka. Neměla jsem to tak psát.
Prosím admina, ať toto celé vlákno smaže. Děkuji.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, Eki, 08.07.2022 9:24
Ahoj, já myslím, že je dobře, že jsi se zeptala, zvažuješ možná nebezpečí a přemýšlíš nad variantami.
Diskuse třeba ještě poslouží někomu dalšímu, tak bych jí nemazal.
Důležité je, pokud zjistíte, že akce je nad vaše síly, tak se nebát jí předčasně ukončit. Taky jsem to párkrát udělal, není to žádná ostuda, zvlášť s dětmi.
Jinak technicky - vodáci si tykají, tak to prosím ode mne neber, jako nezdvořilost.
Buďte opatrní a užijte si vodu Smajlík

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, Mirek, 08.07.2022 9:34
Ahoj.
Na Úhlavě jsme málem utopili psa ve vrbičkách :-))). Jezdit umím a nejvíc jsem se bál kdysi s dětmi ve vrbičkách na Ploučnici. Jedno dítě na kajaku a druhé na laminátové "americe" u mě na háku. Vrbičky v proudu jsou horší než kameny i při vodě po kolena. Na vrbičkových i kamenitých řekách musí jet háček sám, musí umět najít trasu a sám ovládat a navádět špičku lodě. Zadák dost často vidí pozdě kam jet a má potom málo času na reakci. Lépe se jede když háček umí víc než zadák. Jet na vodu s dítětem s tím že "nevím" je nesmysl. S dítětem jedu jen když jsem si jistý a řeku znám. Mirek

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, Veronika, 08.07.2022 10:14
Ok, po zvážení a konzultaci nejedu já ani mé dítě. Děkuji všem.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, V, 08.07.2022 10:39
Prosím admina, ať vlákno smaže. Bylo nerozumné vůbec Úhlavu zvažovat.
Děkuji.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, wolejoffka, 09.07.2022 0:06
Veroniko, proč by měl Petr tvůj několikanásobně nezodpovědný dotaz mazat? Je to nejlepší odstrašující příklad, jaký může vůbec být.
BTW Úhlavu jezdím s dětmi věku od 7-mi let již řadu let vč. většiny jezů. Protože ji znám (z dřívějších sjezdů bez dětí) a vím, co si mohu dovolit.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, Windy, 09.07.2022 11:22
To, že se Veronika ptala, zvažovala, hledala informace a zajímaly ji názory ostatních, mi připadá celkem zodpovědné.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, Jabberwocky, 09.07.2022 12:32
Já si tedy taky myslím, že se Veronika zachovala rozumně a zodpovědně. Zeptala se na správném místě, nechala si poradit od zkušenějších a na základě toho změnila svůj původní názor. Kdyby takhle jednali všichni, nemuseli bychom tady pořád dokola číst černou kroniku.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, Veronika, 09.07.2022 19:57
Dobrý den, děkuju všem za milé odpovědi. Asi bych tu diskuzi ukončila. Admina prosím, ať to mázne, protože je mi jasné, že to akorát působí negativní náladu a není upřímně milé číst, jaký je člověk "debil", že vůbec zvažoval jet na tu šííílenou Úhlavu.
Chápu, že některé mé dotazy zde působí asi naivně a pro mnohé překvapivě, přesto, dle mého, nejsou hloupé otázky, jsou jen hloupé odpovědi. A pro hlupáka každý hloupý.
Pozadí úhlavského příběhu je, že ta akce již byla zaplacená a domluvená / přišla jsem k ní de facto jako slepý k houslím. Důležitý aspekt byl ten, že tam byla zajištěna doprava zpět autem. To je komfort/ a nedařilo se mi přemluvit mého zadáka, že to nepojedeme. Až po vyhroceném konfliktu v telefonu to teda odvolal. To, že jsem diskuzi otevřela bylo proto, že jsem na netu nenašla žádná videa, jak to vypadá. A měla ve skrytu duše malinko strach. / Jelikož mám jisté představy o tom, jak má vypadat to, když člověk řídí loď/ Vrbičky je pro mě výraz celkem milý. Za vrbičky byly označovány keříky, kterými jsme proplouvali i za tmy tmoucí. Nevěděla jsem, že je to v jakési hantýrce výraz pro něco, co má potenciálně ohrozit na životě.
Závěrem bych jen podotkla, že dle mého soudu nikdo učený z nebe nespadl a těším se, že se s Vámi třeba potkám osobně na nějaké řece. Ahooj.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, Jabberwocky, 09.07.2022 23:03
Ještě na vysvětlenou k vrbičkám: Ony za to samy vlastně ani nemohou. A ani nemusí jít o vrbičky, nýbrž třeba o olše, kaliny a vůbec veškerou keřovito-stromovou vegetaci. Zádrhel je v tom, KDE zrovna rostou. Na břehu je to romantická kulisa. U vody nebo ve vodě na plus mínus stojatém voleji taky o moc nejde. Potenciální průšvih jsou větve a kořeny v proudu. Anglicky se tomu říká „sweepers“ (od významu „sweep = smést“), což jsou větve visící nízko nad vodou, typicky na vnější straně meandru, podtékané proudnicí, které vodáka doslova smetou z lodi dolů a loď při tom převrátí. A „strainers“ (= „síta“), tedy změť větví, kořenů apod. pod vodou, kudy voda protéká jako sítem, ale kudy větší předmět (lidské tělo, loď atd.) neprojdou, jsou tam zachyceny a tlakem proudící vody přimáčknuty. A nemusí to být zrovna padlé smrky na slovenské Belé, fakt úplně stačí kubík vody na úzkém potoku a neštěstí je hotové. V meandrech se voda setrvačností tlačí na vnější stranu, podemílá břeh, obnažuje kořeny a podemleté stromy a keře se naklánějí do proudu. Plaváčka to tam nažene, zatlačí pod vodu, sám se nevymotá, po pěti minutách má nevratné poškození mozku a nejdéle po deseti je po něm. Jestli čteš anglicky, mrkni třeba sem: www.watersportswhiz.com/what-a... Jsou tam mj. i hodně zajímavá videa.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, V., 10.07.2022 0:16
Ano, koukala jsem..
Ano, čtu.
Při čtení Tvého nicku jsem se zarazila s otázkou, zda jeho majitel, pakliže, používa tento nick, čte Sonnety od Shakespeara v originále.
Krásné. Krásné možná tak, jako vrbičky za soumraku na stojaté vodě:).
Sweepers, did he write. :)
Vie než Jabberwocky se mi ale líbí The Raven. Působivé dílo.

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, Jabberwocky, 10.07.2022 23:56
Nu, ano. Jazyky mě živí a poesii mám rád. Sonety ovšem vyžadují odpočatou mysl, a tu poslední dobou mívám zřídka. A když ano, sáhnu většinou po Rilkovi … dann ist endlich Schauspiel :-) Ale Lewis Carroll se svou poesií nesmyslu (a Terry Gilliam se svou pohádkou naruby) mě kdysi dávno v internetových druhohorách uchvátili natolik, že jsem se stal virtuálním Žvahlavem :-)

Odpovědět

|_Re: 10.9, Úhlava - dítě/jezy, Svatava, 11.07.2022 15:17
Předpokládám, že je tohle pouze vtip (spíš rádoby-vtip). Takže ztráta času na to reagovat rozumně

Odpovědět


 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

 
Reklama
02.08.2022 8:36 Boj obyvatel Bosny proti vodním elektrárnám je úspěšný. Dokonce mají zákon, který zakazuje stavby nových MVE! Více ct24.cz.
27.07.2022 17:01 Vzhledem k aktuálnímu hašení požáru v Českém Švýcarsku a nabírání vody z Labe platí kompletní zákaz provozu na Labi od Dolního Žlebu.
26.07.2022 8:27 Zelená energie v praxi - kromě mnoha negativních dopadů na životní prostředí vlivem příčné překážky v toku i mrtvé ryby a mrtvá řeka - záznam od 22:20. Přitom 1400 MVE vyrobí pouze 6 promile celkově vyrobené elektřiny.
07.07.2022 8:36 Pozor v Chorvatsku! Na Mrežnici, Zrmanje ale asi i na dalších řekách je od letošního roku zákaz volného splutí! Je nutné plout s místním průvodcem nebo se přidružit k jejich skupině. Nutno řešit dopředu. Zaplacený permit nestačí!
06.07.2022 9:05 Na Vltavě pod Vyšším Bodem jsou mírně zvýšené průtoky okolo 22 kubíků, přesto mají někteří vodáci problém na jezech. V Českém Krumlově se převrátil raft a jednoho vodáka je zatím nepodařilo najít.
30.06.2022 8:22 Na Rokytce byl přestaven obávaný stupeň pod Smetankou. Místo nebezpečného válce je teď trojstupeň. Více na našem facebooku.
28.06.2022 14:15 Od 11.7. do cca 15.08.2022 bude probíhat překop hlavního koryta Sázavy pod jezem Černé Budy z důvodu přeložky vodovodu. Hlavní koryto bude uzavřené pro průjezd a bude nutné projíždět či lodě přenášet odlehčovacím ramenem koryta řeky po pravé straně.
05.08. Nález: Kajak Necky modry na Vahu pri Siladiciach (sutok Dudvah/Vah). Kajak je obv.oddeleni PZ v Leopoldove.

04.08. Bazar prodám: Prodám fungl nový dámský neoprenový komplet, tedy kalhoty Longjohn a kabátek od prestižní značky Art

04.08. Ztráta: Ztráta mobilního telefonu v zavřeném pytlíku s provázkem a oranžovým zavíráním

02.08. Ztráta: Ztratily zluto černé padlo mali černý batůžek na šňůry modré vodacke triko udělám se kolikrát chci a

02.08. Ztráta: Ahoj, ztratili jsme dioptrické brýle tmavě zelené obroučky, kdyby někdo měl to štěstí.Děkuji

20.07. Bazar prodám: Baraka stáří 10let profi podlepená,nikde neuchází,jednou lepená (cca3mm dírka) na středu podlážky,sk

18.07. Ztráta: Řeka Ohře, peřeje za nesjízdným jezem za Radošovem (kemp Na Špici). Ztracena košile s krátkým rukáve

18.07. Bazar prodám: Plovací vesta Hiko Cinch Harness. Používaná krátce, potřebuji menší velikost. Kupovaná 10/2021, takž

18.07. Volné místo: Ahoj, někdo kdo by chtěl na vodu na pár dní či víkend (Vltavu,Sázavu,..) na kánoe ??? Někd

12.07. Bazar prodám: Dětský komplet na vodu neoprén, tričko, bunda, vesta. Věk 8-11 let

Reklama
Vtip Karla Macase
24.07. Vltava: Jestli chcete vidět lidské dno, jeďte Vltavu. Ti co berou sebou děti, připravte se na opilé močící t
19.07. Zrmanja: Ahoj, tak nám letos nedovolili ani to splutí na vlastní lodi v přidružení s komerční skupinou (prý n
18.07. Dyje: Upozornění na dolní Dyji! V důsledku meteorologické situace (překotné jaro, sucho, vítr ke hrázi) a
07.07. Mrežnica: Ahoj, od 2022 lze na Mrežnicu (úsek Přemyšle - Robinson kemp) pouze s místním guidem, nestačí jen
07.07. Zrmanja: Ahoj, od 2022 lze na Zrmanju pouze s místním guidem, nestačí jen zaplacený permit. Dá se dopředu z
28.06. Sázava: Informace o stavebních prací na řece Sázavě: Od 11.7.2022 do cca 15.08.2022 bude probíhat překop h
07.06. Blanice vlašimská: Pozor, v Radonicích rekonstruují objekt limnigrafu a semafor tak pro Blanici vůbec neplatí. Během re
02.06. Vltava: Upozornění na další fázi opravy Staroměstského jezu. Na přelomu května a června se pracovní síly a
25.05. Bóbr: Pozor, za Kamiennou Gorou staví dálnici a pod stavbou svedli koryto reky do 4 uzkych zeleznych rour.
16.05. Čierny Váh: Upozorňuji, že Čierný Váh je zakázáno splouvat nad přehradou! Je to uvedeno v návštěvním řádu NP. Hl

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Otava tour