Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Pradedeckova-zebrovka-CiZeBy-z-roku-1929.aspx?ID_clanku=2142 ID_P=22

Pradědečkova žebrovka ČiŽeBy z roku 1929

Diskuse nad článkem
Re: Pradědečkova žebrovka ..., Jan C., 04.11.2019 17:05
Zebrovky se delaly z tenkych prken, nikoli z dyhy. Rozdil je v tloustce platu, struktury dreva a technologii.
Prkno je rezane z kusu (kmene stromu....), a tedy ma strukturu dreva podle toho z ktere casti kmene je rezane (stred nebo kraje). Tim take maji ruzna prkenka ruzne vlastnosti, cehoz clovek znaly umi optimalne vyuzit napr. pri stavbe lodi.
Dyha je naopak loupana ostrym nozem v tenke vrstve z rotujiciho kmene (klady). Tim padem musi byt tenka,3-5 mm je na tuto technologii prilis. Proto take nevidis v dyze letokruhy, ty jsou roztazene do plochy. Dyha je podstatne vic homogenni nez prkno a da se snadno ohybat, coz u prkna nejde, nebo omezene.
Vrstvenim dyhy vznikne preklizka, kde se tuhost dosahne krizenim smeru dreviny. Tvar se da formovat a lepit z vrstev dyhy do zadaneho tvaru coby dreveny laminat. To byvala a je ta druha technologie pouzivana ke stavbe drevenych lodi - nejen kanoi a kajaku. Hotova preklizka pak je tuha a formovat se neda, nebo velmi omezene.
Treti technologie je lepeni cele lodi z ctyrhrannych prutu na kopyto (positivni, konvexni) nebo profily (zebra, ktera se nakonec vyndaji). Po sundani z formy/zeber se cela skorapka dohobluje a dobrousi z obou stran, vykytuje a natre.
V moderni dobe se konstrukce potahne tenkym sklolaminatem (1-2* 100g napr.), ktery je pruhledny a neni videt, cela vec vypada jako ciste drevo. Drevo tady slouzi jako nosna konstrukce i jako sandwichove jadro, a pomer mezi drevem a laminatem se da optimalisovat k danym pozadavkum. Kombinaci ruznych drev dosahnes nadhernych optickych efektu. Tahle technologie se dnes stale pouziva na "exklusivni" kajaky i kanoe, zvlaste na specialni tvary. Kolem teto techniky se roji ve svete cela armada entusiastu - profesionalu i amateru. Lidi znovu objevuji kouzlo postavit si kajak nebo kanoi vlastnima rukama a podle vlastni hlavy, event. podle koupenych vykresu nebo okopirovanim osvedcenych tvaru. A pri pouziti lehkych drevin (smrk, lipa, redwood,sitka, thuia a dalsi ... a vubec nejlehci balsa) muze byt lodicka lehoucka, tuha a navic krasna. To jsem ale trocu odbocil, omlouvam se.

Honza

 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

Odpovědět na reakci

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:  
Jméno:  
Email:  
Vaše reakce:  
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)



Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Otava tour