Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Pomnicky-u-jezu---III-dil.aspx?ID_clanku=2334 ID_P=16

Pomníčky u jezů - III. díl

Diskuse nad článkem
Re: Problémy s obnášením, Dan, 22.09.2021 14:25
Díků Ešusovi a největšímu zdejšímu Ptáčkovi nebude nikdy dost - konkrétně viz třeba ten letošní smutný Šternberk, ale obecně databáze Nebezpečné jezy a mnohaleté úsilí ... přidávám se.

3x k ne/snadnosti přenášení:
1) Velmi mile mne v tomto ohledu potěšila větší karabina u Staroměstského jezu - dokonce je s 20 cm úvazem na tom velikým kovaným kruhu, těsně před Židlí. Jednoduché, účinné. Na druhou stranu se odpočívací židlička na chodníčku podél Šítkovského jezu spíš pletla a chodníček sám, jak píše jinde Franta, asi rychle mizí pod hladinou (já jel 60 m3/s v Chuchli, čili sucho).

2) Naopak zachytit se za kruh na špičce kozy jezu Černýš (Ohře ř.km 138,4) je při střední vodě odvážný akrobatický cvik, který začátečníky může až "svádět" k hazardu. Kdyby mi místní rybář nevysvětlil, kde přesně ho najdu, ani by mě nenapadlo se tam jet podívat (v K.V. teklo 28 m3/s). Vlastní sjetí bylo naprosto v pohodě, je tam na spádové desce gumový pás z dopravníku, aby se lodě tolik neodřely a navíc o 10 cm snížená přepadová hrana v šíři 1 m od kozičky vpravo :-)

3) Když jsem onehdá čekal na 'parník' v Grand Portage, měl jsem dost času, abych si u muzea početl a nad mapou podumal, kterak se "přenášelo" dřívávějc. Při občasné vzpomínce si říkám, jak moc jsme zženštilí. Naposledy mi to blesklo ve Starém Šachově: když jsem se krvelačně vyrval z trní a loď musel ve srázu 'dokonce' nadvakrát vyvázat o stromky ... oni chodili 8 mil s tunama kožešin, na několikrát a na dobré počasí asi nečekali, ani na zamrznutí bažin ... ale v nejprudším úseku si nakonec udělali schody :-)
Tož tak.
 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

Odpovědět na reakci

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:  
Jméno:  
Email:  
Vaše reakce:  
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.