Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Neni-bokem-jako-bokem.aspx?ID_clanku=784 ID_P=30

Není bokem jako bokem

Diskuse nad článkem
tak i tak, šakal, jsakal~quick.cz, 07.06.2007 9:16
Ahoj!
Bohužel to asi trochu zkomplikuji. Pár šlajsen i jezů jsem bokem sjel, a jezdím je tak i tak - tedy někdy s pádlem po, někdy proti vodě. Mluvím o laminátové deblovce. Názor mám tento: záleží zejména na tvaru jezu, a taky jestli jedu úplně bokem, nebo v singlu na deblovce se špičkou mírně napřed. A hlavně - kolik je vody na hraně a kolik dole v místě dopadu. Těch možností je mnoho. Asi se shodneme, že kritické místo je to "dopadové"- kolik je tam vody a jak odtéká. Podle toho je potřeba volit polohu pádla a hlavně náklon lodi. Tak např: proudnicovou přelivovovou plochu jezu ("esovitý jez") s malým dolním válcem jezdím s pádlem proti vodě, se špičkou mírně napřed. Loď protne dolní válec s mírným úhlem a pádlo je připraveno okamžitě zabrat a vystrčit špici za válec. Druhý příklad (viz fotky od Bjety): svislá zahrazená propust s malým množstvím vody na koruně i v dopadišti. Tohle bych jel s pádlem po vodě, protože koruna jezu je tak mělko, že sklopí loď ať vodáci dělají co chtějí. (to je na fotkách krásně vidět-loď se naklopila přes ukázkovou snahu ji udržet "vodorovně"). Navíc dole je tak málo vody, že loď dopadne bokem na dno a převrací se po vodě. Pádla společně po vodě by tomu mohla snad zabránit. Opět jiná situace je u svislé šlajsny, kde teče hodně vody. Loď na koruně má prostor k udržení "vodorovné" polohy, na druhé straně v dopadišti má prostor k převrácení k jezu (voda padne na palubu, loď se neopře o dno). V tomto případě je poloha pádla sekundární záležitostí. Důležitější je náklon lodi a jejího udržení v labilní pozici mezi převrácením k jezu a od jezu. Já tohle jezdím opět s pádlem po proudu a s přehnáním náklonu od padající vody, tak abych se určitě nepřevrátil k jezu. Takže spíš nedržím vodorovnou polohu lodi, ale nechám ji klouzat "přirozeně" s vodou. To ji přivede dole do válce se špatným náklonem. Tenhle přehnaný náklon vyrovnám oporou pádla, které má v odtékající vodě přece jen lepší oporu, než pádlo proti vodě - v padající svislé vodě je nemožné se o vodu opřít. Takže závěr - vhodná poloha pádla je určená mnoha okolnostmi, kromě výše jmenovaných i technikou, jakou projíždím. Vždyť to znáte - na vodě nic není "pevně" dané. Doporučuji si vyzkoušet obě metody - a v rukavicích a v helmě je to méně bolestivé.
 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

Odpovědět na reakci

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:  
Jméno:  
Email:  
Vaše reakce:  
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)



Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Záchrana na tekoucí vodě s krizovými situacemi