Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/forum-Re--Voda-z-Berounky-do-Bolevak.aspx?ID_prispevku=4710

Diskusní fórum Voda z Berounky do Boleváku


Diskuse nad tématem
Voda z Berounky do Boleváku, řeka: Berounka, Jabberwocky, 18.02.2021 11:55
Velký bolevecký rybník bude doplňován vodou z Berounky: plzenoviny.cz/velky-bolevecky-...

Odpovědět

|_Re: Voda z Berounky do Bolevák, řeka: Berounka, Aleš N., 18.02.2021 19:27
No jo, on samotný Bolevecký potok není žádný veletok, a rybníků je na něm před tímto velkým ještě několik dalších, a letní přítok prostě není schopen vykompenzovat ani odpar, natož aby něco odtékalo dál do řeky. Místo toho si z řeky vodu ukradnou Smajlík .
Prostě každý (po)tok zvládne kompenzovat odpar jen určité vodní plochy, a takhle to dopadne, když se to přepálí.
U nás na horním Kačáku je to podobný - mezi Řevničovem a Lodenicí je 7 rybníků na cca 8 km délky toku. V létě je pod nimi voda jen zřídka, po vydatných deštích, protože vodu z běžných dešťů pohltí žíznivé rybníky a dál nic nepouští, páč odpařují...
Další rybníky se staví, protože jsou na ně dotace, protože někdo tvrdí, že pomůžou udržet vodu v krajině. To je ale omyl. Sice pomůžou tomu, že z krajiny odteče méně vody, ale ta se pak vypaří, takže krajině moc nepomůže... Smajlík

Odpovědět

|_Re: Voda z Berounky do Bolevák, řeka: Berounka, kavol, 19.02.2021 9:52
> vody, ale ta se pak vypaří, takže krajině moc nepomůže...

no, s tím "nepomůže" bych byl opatrnější ... jednak to vypařený znova spadne, a je nenulová šance, že po okolí, a jednak zvýšená vzdušná vlhkost taky není tak zcela negativní

mimochodem, víš o tom, že zlí jazykové tvrdí, že co postavili Dukovany, který tam chrlí tuny páry (+ přilehlé přehrady), tak se Mohelenský hadcový stepi daří o poznání líp?
(když budeš urputnej, tak se dá dohledat/doptat, tuším nějaká škola to měla, pozorování-sčítání havěti a kytiček snad už někdy od první republiky nebo ještě císaře pána?)

Odpovědět

|_Re: Voda z Berounky do Bolevák, řeka: Berounka, Eki, 19.02.2021 13:19
Ahoj, dělali jsem tu v hydroústavu na rybníky nějaký výzkum a pravdou bohužel je, že se ta vypařená voda v nějakých zvýšených srážkách nevrací Smajlík . Co se vrací, tak je jen malá část, spíš ve formě rosy, která ale jak známo po ránu zmizí. Ale je to módní a oblíbený omyl, tak bych tu zas nerad narazil. Zmíněné elektrárny jako Dukovany a Temelín odpařují násobně více (v řádu kubíků na sekundu, tady jako tok ke splutí), ale Česku k významně vyšším srážkám taky nepomáhají.

Odpovědět

|_Re: Voda z Berounky do Bolevák, řeka: Berounka, kavol, 19.02.2021 13:56
no a kde teda končí? zásadně jen v mracích, co se vyprší někde nad mořem? - to asi ne ...

pokud to spadne třeba o 200 km vedle, tak to je z hlediska státu furt "po okolí" - i když uznávám, že z tohoto hlediska byl příklad s Mohelnem zavádějící, ale to je speciální případ, jak správně připomínáš, tam to jde po kubíkách (a nevím, jak je to tam konkrétně se srážkama, ale k nějaká změně mikroklimatu prostě došlo)

tož se nestyď a pověz, na co jste přišli?

Odpovědět

|_Re: Voda z Berounky do Bolevák, řeka: Berounka, Eki, 19.02.2021 14:15
No, to by bylo na dýl. Obecně je ta atmosféra proti ČR strašně veliká, narůstá dlouhodobá průměrná teplota, zvyšuje se výpar, do teplejšího vzduchu se vejde té vody víc atp. V letních měsících je výpar z volné hladiny vyšší, než průměrné úhrny srážek (mimo hory, kde je chladněji a víc prší). Takže ty vodní plochy se budou muset v průměru stále více něčím dotovat, nejedná se jen o rybníky, ale taky třeba o rekultivačně zatopené povrchové lomy na hnědé uhlí ap.

Odpovědět

|_Re: Voda z Berounky do Bolevák, řeka: Berounka, Aleš N., 19.02.2021 19:32
Díky, žes to doplnil "vyzkoumanými" daty a nejsou to jen má sledování a pocity...
No, nechci tvrdit takový to omletý, že příroda si to umí sama zařídit, ale větší vodní plochy (krom řek) jsou častěji ve vyšších nadmořských výškách, často původem jako ledovcová jezera či plesa (Alpy, Šumava, Tatry).
Volné vodní plochy v nižších polohách jsou z většiny vybudované člověkem. Ty vytvořené přírodou jsou spíš (za)kryté - lužní lesy, údolní nivy, a tam "se hospodaří" s vodou dle mě výrazně lépe.
To je ale na dlouhé klábosení... Smajlík

Odpovědět

|_Re: Voda z Berounky do Bolevák, řeka: Berounka, Skunk, 22.02.2021 9:51
Ahoj, to je dobrá zpráva. Dovolím si sem ještě zkopírovat jeden můj komentář k tomuto tématuv z loňského roku. Zejména bych chtěl vyzdvihnout krátkou úvahu a počty v prvních dvou odstavcích :)
"Průměrný roční průtok Boleveckým potokem (napájí Bolevák) je 31 l/s. Z Boleváku mizí 1 m vody za 3 roky, to lze přepočítat na průměrný ztrátový "průtok" 5,6 l/s. Bilance je tedy taková, že ztrátá dělá 18 % napájení.
Zastavěnost povodí Boleváku je asi 20 % (všiměme si shody). Bolevák byl dobře postavený pro stav před zastavněním Severního předměstí. Dnes mu ale bohužel chybí přesně ta voda, která se odebere kanalizací na sídlišti.
Ideální náprava - vrátit dešťovou vodu ze sídliště do povodí - není zcela realizovatelná. Ale nepochybně stojí za to ji alespoň v rámci možností realizovat. Bude se to ale muset zkombinovat s dalšími opatřeními.
Napájení z Berounky vidím jako reálné, těch řádově 5 l/s není tolik. Čerpat podzemní vodu v povodí Boleváku mi přijde jako nelogické (přechodně se dosáhne zvýšení hladiny rybníka, ale celkově bude voda ze systému postupně nadále mizet).
Možná k zamyšlení by bylo i zmenšení plochy Boleváku. Pokud by se západní části rybníka "odepsaly", například ponecháním k zarostnutí rákosem nebo zavezením (

Odpovědět

 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

 
13.04.2021 10:10 V Karlových Varech se bude opravovat Dvorský most. Během jara a září se uzavře celá řeka, ale během sezóny by měla být možnost proplout při pravé straně u břehu. Více na facebooku AVTS.
12.04.2021 14:05 Další akce se budou v dubnu rušit - ČPV Otava, závody na Kamenici i Labi.
08.04.2021 12:31 Na facebooku AVTS naleznete podrobnosti ke dvěma zajímavým řízením, která právě vedou. Řeší prostupnost MVE Heřmanice na Labi a MVE Benešův mlýn.
29.03.2021 11:56 Strom, který ležel přes celý tok Otavy cca 200m od Čeňkovy Pily, byl správou NPŠ odstraněn.
25.03.2021 11:35 Nově jsme do sledování stavů sjízdnosti zařadili i některé velmi oblíbené řeky z Rakouska, které se zobrazí i na slepé mapě.
18.03.2021 10:06 Chystá se stavba MVE Nové Městečko na horní Otavě, kde by se měla voda z koryta odvést na vzdálenost cca 800 m. I díky námitkám AVTS byla stavba zařazena do procesu EIA a měla by se proto zpracovat dokumentace s následným procesem hodnocení vlivu na životní prostředí. Více na facebooku avts.
17.03.2021 11:20 Ministerstvo životního prostředí na základě odvolání AVTS zrušilo kladné rozhodnutí Pardubického kraje ze zákazů rušit zvláště chráněné živočichy, poškozovat a ničit jejich biotopy ke stavbě MVE Bezpráví III na Tiché Orlici. Bez aktivity AVTS by se MVE již mohla realizovat.
01.03.2021 10:49 Netrvalo to tak dlouho, kdy jsme zadali akce do kalendáře a první se už ruší. Jarní akce Chrudimka a Odemykání Doubravy se nebudou konat.
23.02.2021 11:20 Sice nikdo netuší, jestli se budou vodácké akce konat, přesto jsme doplnili jejich seznam včetně termínů manipulací na přehradách.
16.02.2021 13:41 Do článku o Dubině byla pro ilustraci přidána fotografie haldy 4 300 m3 zeminy. Z řeky se však má odtěžit až 5 násobek této hromady.
20.04. Bazar prodám: Kursk baby od zraloka. Zkracenka. Mam psa a nevejde se.

19.04. Bazar prodám: Prodáme 5 ks plastových lodí Vydra – barva zelená, stáří 5 let. Cena á … 8 000.- opravované V ce

18.04. Bazar prodám: Prodám kajak Wavesport Project 52. Kajak nebyl nikdy vařený. Jeho délka je 180 cm a šířka 62cm. Je i

18.04. Bazar prodám: Prodám bundu Duemstuff Hellrider Dry COMBO velikosti M. Bunda má jak na krtku, tak na rukách latex k

17.04. Nález: Na jezu Nový mlýn (asi) na Vlašimské Blanici jsem 16.4.2021 našel tripod. Asi na gopro,netusim.

17.04. Bazar prodám: Prodám slalomový K1 – starší typ, ale v dobrém stavu. Ježděný 3 roky. Pro dítě nebo dospělého velmi

15.04. Bazar prodám: Prodám kajak ZET Veloc, málo ježděný, nevařený. Kajak je v dobrém stavu, prodám včetně vaků.

02.04. Bazar prodám: Přívěs domácí výroba na převoz 6 kánoí

01.04. Bazar koupím: Koupim starsi palavu, cenove do nejakych 4000. Muze byt lepena, ale ne uplny vrak. Specha. Diky

30.03. Bazar prodám: Sea kayakove padlo delka 220cm listy Galasport Corsair multicolor R30 zerd uhlik. cena 2400kc

Reklama
Vtip Karla Macase
02.03. Úslava: na rkm 23,7 začala stavba lešení kvůli opravě mostu přes Úslavu na silnici Šťáhlavice-Kornatice, plá
26.02. Hamerský potok: Hned pod jízkem strom přes celou řeku. Další zablokování těsně nad čtvrtou kaskádou - přenést po pra
26.02. Oleška: Před Suticemi 2x spadý strom přes tok, šlo přeskočit a natažená šňůra pod kterou šlo ohnout a projet
08.02. Orlice: Pozor v Třebechovicích u loděnice, 6.2.2021 byly v řece spadlé 2 dráty pro slalomové branky. Dráty
03.12. Moravice: Ahoj, na řece Moravici je v propusti u nové MVE (ř.km. cca 38 - asi 1km pod jezem v Janských koupel
19.11. Hostačovka: Od Hostačovského rybníka je asi 6 stromů, které je nutné přenést a dále několik stromů, které lze dl
18.11. Rožnovská Bečva: Rožnovská Bečva 15km se nachází strom přes celou šíři toku. Je to pod golfovým hřištěm asi 200m a mu
28.10. Morava: jez Bohdíkov, na koruně jezu je nově klapka, vpravo náhon do MVE a pod ním rybí přechod už poměrně b
05.10. Mže: Sobota 3. 10. 20, Bdeněves - Kalikovák. Vodočet pod Hracholusky těžce proměřuje - křivka (v reálu př
29.09. Gail: Pod mostem Birnbaum - Nostra je ve vodě nějaký bordel, řeže to tam nafukovačky. Někde v pravé části

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.