Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Dolni-cast-Koritnice.aspx?ID_clanku=2401

Dolní část Koritnice

uveřejněno dne: 06.06.2022 | popisované řeky: Koritnica

Ke splutí Soče neodmyslitelně patří i její přítok říčka Koritnica. Ta se vlévá u kempu Vodenka krátkou kaskádou a při pohledu na ni vidím, že vody je velmi málo. Zvažuji, jestli bude splutí stát vůbec za to a jestli nepotáhneme loď prázdným korytem. Pojedu se synkem na Riu a to znamená, že potřebujeme víc vody než na kajak. Nakonec padne rozhodnutí tok splout.

Reklama

I na Koritnici platí stejná pravidla, jako pro Soču, tedy mít koupený permit, splout pouze v dané termíny a hodiny a pouze posledních 5 km s využitím jediného nástupního místa. Též raft je zde zakázaný, splutí pouze na kánoi nebo kajaku. Vše splňujeme a jedeme proti proudu k pevnosti Kluže. Zde omrkneme tunely ve skále se střílnami, pevnost samotná je uzavřena. Zároveň nahlédneme z mostu i do soutěsky, pod kterou budeme začínat. Opět velmi impozantní jako soutěsky na Soče.

Dolní část soutěsky, pod kterou se začíná
Dolní část soutěsky, pod kterou se začíná

Parkoviště k nástupnímu místu je zhruba 100 m pod pevností a k řece vede strmá pěšinka. Při pohledu na vodu jsem opět velmi nejistý, jestli to má vůbec smysl, protože vody mnoho není. Nakonec vyrážíme a vyjedeme kousek nahoru se podívat na konec soutěsky. Pak už hurá dolů. I za nízkého stavu to pěkně valí a po pár stech metrech přichází soutěska. Jsou v ní dva válečky, za našeho stavu bez obtíží projetelné. Její šířka je jen o něco málo větší, než šířka naší lodě. Je to opět krásný zážitek.

Soutěska
Soutěska

Za soutěskou přichází podobný charakter, jako na horní Soče. Kameny různých velikostí rozesetých v toku, krásně čistá voda, parádní počasí. Proud se obvykle soustředí do části koryta místo širokého rozlivu, takže při dobrém čtení vody nemáme s průjezdností žádný problém. Nemusíme nikde zastavovat a přetahovat a ani nikde výrazně nedrhneme.

Pod soutěskou
Pod soutěskou


Pod soutěskou
Pod soutěskou

Projíždíme kolem vodočtu, který je bohužel nefunkční, a za ním je most, kterým se jede na horní Soču. Pod ním začíná další úžasná soutěska. Kromě jednoho úzkého průskoku zde není nic obtížného, ale okolí je fantastické.

Pod mostem na Soču
Pod mostem na Soču


Pod mostem na Soču
Pod mostem na Soču

I za další lávkou následuje náročnější úsek. Koritnica se loučí krátkou kaskádou a už spojuje své vody se Sočou u kempu Vodenka.

Závěrečná kaskáda u kempu
Závěrečná kaskáda u kempu

Máme za sebou během hodiny 5 km krásné vody s obtížností WW II – III za našeho průtoku cca 5 m3/s. Vodočet je bohužel dlouhodobě poškozen, takže odhad sjízdnosti musíte posoudit až na místě. Díky čistotě vody to ale může působit jinak. Chytnout zde vhodné podmínky však znamená malý zázrak, protože po většinu roku není splavná.

Na soutoku ale končit nemusíte. Je lepší pokračovat dál k mostu v Čezsoči a prodloužit si tak plavbu o další 3 km pěkné vody.

Petr
Další kapitoly:


Diskuse nad článkem
Korytnačka :), Aleš N., 06.06.2022 18:06
Jel to někdo za většího stav? , Václav, 06.06.2022 20:34
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama Půjčovna lodí Otava tour