Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-Dalsi-nehoda-v-sifonu-na-Soce.aspx?ID_clanku=1225 ID_P=77

Další nehoda v sifonu na Soče

Diskuse nad článkem
Re: Vlastní železářství ... , Klasik, 10.04.2011 10:13
Ne. Přečti si znovu co jsem napsal, co uvádíš jsem nenapsal.

HMS nahradíš normální karabinou. (HMS je jen kulatá, aby v ní uzel nedělal problém i těm co s ním neumí zacházet. Jinak se liší jen velikostí a hlavně cenou).

Průsík jen pro zamezení zpětného povolení při přípravě na další dotahování. Nahradíš druhým dotahovacím lanem (opět třeba jen házečka s krabinou).

Smyčku potřebuješ na pevnou fixaci karabíny a na to ti nevyužitý konec lana (házečky?) většinou stačí.

Neříkám, že kladkostroj je vždy na nic, ale když budu mít kamaráda v sifonu, tak prvníma volnejma rukama ho navážu a zafixuju a nezačnu nejdřív skládat kladkostroj. Když ho mám zaxifovaného, zkusím za ten špagát tahat (nejde-li to, zatáhnu jiným směrem pro rozložení sil ...), jde-li to přidám druhý fix a střídavým popotahováním ho dostanu ven dříve než ty sestavíš kladkostroj. Nepůjde-li to, je teprve čas na přidání sil kladkami. První kladku ještě často nahradíš karabinou (takové tření zvláště na mokrém laně to zase v té karabíně není). Nepůjde-li to je teprve čas na kladky.

Na vodě jsem naštěstí vždy vystačil s házečkou. Mám ale mnoho let zkušeností s lezením, kdo občas potřebuješ na pohyb materiálu stěnou vzhůru a každý kousek, který nepotřebuješ raději nevezmeš. Nahrazování smyček uzlem na volném laně je bežná věc. HMS se tam používá celý den a tak má mnohem větší význam než na házečce (běžně jistíš a svačíš zároveň, občas při tom všem i pomalu taháš vzhůru materiál ...).

Voz si třeba jeřáb, když ho uvezeš a umíš rychle postavit a využít. Nabádám jen k využití hlavy a třídění materiálu dle skutečné potřeby.

Zajímalo by mě, kolik z vás a kolikrát se opravdu dostalo do situace, kdy bylo nutné použít kladkostroj? Nechci slyšet "jedna paní povídala" nebo "při nácviku", chci slyšet "tam jsme to bez kladek nedokázali".

 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

Odpovědět na reakci

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:  
Jméno:  
Email:  
Vaše reakce:  
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama