Raft.cz

Tisk z adresy https://www.raft.cz/Clanek-SVoCR-ma-nove-vedeni.aspx?ID_clanku=827
Kurzy Vodácké školy záchrany v roce 2025

SVoČR má nové vedení

uveřejněno dne: 24.10.2007

V sobotu proběhla důležitá konference Svazu Vodáků ČR. Na ní se volila nová rada raftů a pramic a též nový předsedové rady raftingu a pramic. Bývalý předseda raftingu Standa Hájek po osmi letech ohlásil ukončení své svazové činnosti a rozhodl se již nekandidovat. Za jeho předsednictví dosáhl český rafting významných úspěchů a to nejen na domácí, ale i světové úrovni.

Reklama

Raft.cz byl jako jediný z médií na konferenci. Mohli jsme tak udělat poslední rozhovor se Standou ještě v jeho předsednické funkci a zároveň první rozhovor s nově zvoleným předsedou. Tím se stal Martin Procházka, který je v radě raftů od roku 2003, kde měl na starosti juniorskou kategorii. Místopředsedou se stal Zbyněk Netopil.


Predani funkce

Stando, co Ti přinesla zkušenost s vedením rady raftingu?

Nejkrásnější a neopakovatelné chvíle na mistrovstvích světa a mistrovstvích Evropy v raftingu. Kromě hrdosti na Českou vlajku v čele závodů kategorie mužů také osobní dojetí ze sedmi titulů mistryně světa Jarky (manželky). Poznal jsem stejně smýšlející lidi na všech kontinentech, vznikla úplně nová komunita vodáků. Přineslo mi to také bezesné noci u emailu a také mě to přinutilo naučit se anglicky a znovu si osvěžit němčinu. Musel jsem komunikovat s ostatními světovými svazy na určité úrovni. Nikdy před touto činností jsem se nezabýval přesvědčováním zástupců státní správy na všech úrovních (MŽP, MŠMT, hejtmani, magistráty) o tom, že rafting je sport do přírody, kterou neničí a naši organizátoři jsou schopni to zajistit.

Jak dále budeš působit v rámci SVoČR?

Zůstanu předsedou klubu RK Stan (pokud budou kluci a holky chtít), a budu se i nadále podílet na organizaci závodů na Kamenici a Trnávce. To v sobě obnáší i komunikaci s organizátory Evropských pohárů , takže ani jazykově nezakrním.

Jakou máš představu o dalším vývoji svazu?

Rafting by měl být více viděn u nás na veřejnosti a dále ovlivňovat vývoj na světovém poli. Měl by přesvědčit IRF, aby nedávali při organizování mistrovství přednost jen dobře finančně zabezpečeným zemím, ale více pamatovali na závodníky a na ty svazy, které závody organizovat umí.Závodní systém je u nás rozvinutý, prostor pro další vývoj je v oblasti metodiky a medializace. Podle mě je jediné nebezpečí, že by si vzala nová rada vzor ze sportů, kde se špička oddělila od zbytku členské základny a tím tyto sporty přišly o společenskou část činnosti, která je v raftingu stejně důležitá jako ta sportovní. V celosvětovém měřítku nejde jen o vteřiny a body ale také o setkávání a zábavě. Vždyť tři čtvrtiny světových reprezentačních týmů jsou výběry z guidů, tedy lidí, kteří se starají o zábavu ostatních lidí.


Nově zvoleného předsedy Martina Procházky jsme se zeptali na několik klíčových otázek, které mohou budoucí český rafting výrazně ovlivnit.

Martine, jaké budou Tvé priority v roli předsedy?

Rád bych udržel pozici českého raftingu na stejné pozici, na které je v současné době. Vzhledem tomu, že dnes jsme několikanásobnými mistry světa a máme nejrozvinutější národní soutěž, troufám si říci, v celém světě, pak to nebude vůbec jednoduché. Rada by měla propagovat závodní rafting ve světě, pomáhat formovat IRF a závodní rafting včetně rozvoje juniorských a veteránských kategorií.

Budeš se snažit dostat rafting mezi olympijské sporty? Standa toho byl odpůrcem, jaký je Tvůj názor.

Olympiáda je složitá otázka, zvláště když jde o něco, co by mohlo být až v roce 2016. Každopádně Olympiáda je přínosná pro každý sport, který se tím podaří zviditelnit a přinese finanční prostředky, nicméně dnešní olympijské sporty ty peníze kazí. Kazí je ve smyslu, že se soutěží vyloženě už jenom na výkon, který dále přináší další prostředky. Vytrácí se kamarádství a večerní zábava, která dnes neodmyslitelně k raftingu patří. Já v tom zatím nemám úplně jasno.

Chtěl bys udržet dosavadní trend, kdy se závody konají spíše na řekách v přírodě, nebo bys to raději vše přesunul na umělé kanály.

Je to základní rozhodnutí, které musí rada udělat. Pokud budeme zastánci olympismu, pak se to musí přesunout na umělé kanály. Náš český rafting je v tomto směru takový výjimečný. Vzhledem k našim podmínkám musí být hodně závodů na kanálech, ale mezinárodní závody se jezdí na přírodních tocích. Možná právě předvedení raftingu při Olympiádě na Lipně a Čertových proudech by ukázalo krásu tohoto sportu v přírodě.

Plánuješ větší propagaci kategorii R2? Mnoho vodáků o ní vůbec netuší a rádi by nějaké závody jezdili. Je to potenciálně velká skupina lidí.

Tuhle kategorii už jezdíme, viz letošní závody v Tróji, ale není ucelená v celoroční soutěž. Zatím to je pouze vyloženě na organizátorech závodů, zda R2 vyhlásí. Možná, když těch pořadatelů bude více, pak určitě nic nebrání to udělat.
Dnes ale tahle kategorie zatím nemá ani ve světě žádnou oporu. Čechům se povedlo zviditelnit a protlačit kategorii R4 a na tom zatím budeme soustředit své síly. Příkladem by mělo být například ME v roce 2008 na Salze, kde vyhlášením obou kategorií očekáváme velký nárůst účastnických států, které začnou plně respektovat kategorii R4.

Hodně zdaru v nové funkci přeje raft.cz.

Petr




 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.