Je to o myšleníPři diskuzích na toto téma vždy vzpomenu na mého tchána, který jezům rozuměl, stavěl je a přednášel o nich na brněnském VUT. Mnohokrát jsme se spolu na téma jejich využívání vodáky bavili a jakkoliv byl otevřený pro sporty včetně vodáctví, nezapojoval tento prvek (na rozdíl třeba rybářství) do neopomenutelných faktorů uvažovaných při stavbě jezů. Není to tedy v ochotě, není to v zadání, je to v myšlení (paradigmatu), které vytěsňuje faktor vodáctví za okraj. Myslím, že by bylo dobré upozornit budoucí inženýry již během studia na to, aby zohledňovali bezpečnost jezů pro vodáky: konstrukcí, vybavením bezpečnostními prvky atd. Přednášečka, kurzík, otázka u zkoušky - prostě vejít do uvažování o celé říše problematiky tak, jako vešli rybáři a ekologové. Co dělá Ešus & spol je velice záslužná činnost. Jistě sám moc dobře ví, proč a co chce podnikat. Na učitele oboru vodních staveb máme s manželkou dost dobrý kontakt. Kdyby bylo vhodné jít touto cestou, rádi pomůžeme.
|