jez není sportovní propustTen kdo ten jez stavěl, ho stavěl jako hydrotechnickou stavbu a ne jako sportovní propust. Stavěl ho tak podle zadání a v případě, že zadání neobsahovalo požadavky které by se týkaly bezpečnosti stavby pro plavce, tak tyto nezohlednil - takže spí jistě dobře. Při konstrukci čehokoliv je to vždycky něco za něco a ta beztlaková plocha má svoje výhody. Když se stavěla hráz Lipna, taky nikdo nezkoumal, jestli půjde jet na kajaku přes bezpečnostní přeliv. Nevím proč by měli její konstruktéři špatně spát proto, že se najde někdo kdo to zkouší? Ta snaha prosadit ty požadavky na bezpečnost jezů je určitě správná, ale musí se o ni snažit sami vodáci. Až to bude v legislativě zakotvené, tak technicky to nebude až takový problém.
|